Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
czwartek, 23 lutego 2012
Aurora Borealis i erupcja Fimmvörðuháls / Puyehue
W trakcie malowniczej marcowej erupcji Fimmvörðuháls (2010 rok, faza efuzji lawy Eyjafjallajökull) brytyjskiemu fotografowi Jamesowi Appletonowi udało się w jednym ujęciu utrwalić zorzę polarną północną (Aurora Borealis) oraz fontanny lawy. Miłośnik Islandii i wulkanicznego krajobrazu pragnie tam powrócić jak najszybciej. Wcale mu się nie dziwię. Zdjęcie jest doprawdy przepiękne.
Wybuchający chilijski wulkan Puyehue-Cordón Caulle wywiera negatywny wpływ na wzrost roślin i wypas bydła w okolicznych rejonach oraz w argentyńskiej Patagonii. Od 12 lat regionalna produkcja roślinna i zwierzęca nie była w takim impasie. Fotosynteza roślin została zahamowana. Wyrzucane przez wulkan odłamki skalne i popiół przyczyniły się także do zanieczyszczenia kilku jezior w Patagonii. Na jeziorach utrzymują się 'tratwy' pumeksu zapobiegające dostaniu się promieni słonecznych do ich wód, czego rezultatem jest redukcja planktonu. Potrzeba wiele czasu do odrodzenia/regeneracji ekosystemu. Erupcja Puyehue-Cordón Caulle trwa już 9 miesięcy - od 3 czerwca 2011 roku i nie zanosi się na jej szybki koniec.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz