poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Trzeci stopień alarmu dla wulkanu Anak Krakatau

                                              

24 kwietnia 2022 roku indonezyjski wulkan Anak Krakatau objęty został trzecim stopniem alarmu (Siaga) ze względu na intensywną aktywność erupcyjną. Miały miejsce fontanny lawy z aktywnego centrum erupcyjnego, wylew lawy na zachodnim zboczu Dziecka Krakatau dotarł do morza. Kolumna popiołu sięgnęła wysokości 6.1 km. Erupcja wyemitowała rozległy obłok SO2 (dwutlenku siarki). Aktywność erupcyjna Anak Krakatau uformowała nowy stożek rozbryzgowy (spatter cone), powstała lawowa delta. Wyspa wulkaniczna się rozrosła.

Napisałem o tym na Twitterze, ale powtórzę. Sycylijski wulkan Etna w kwietniu jest bardzo spokojny, natomiast Anak Krakatau wyraźnie się uaktywnił, choć nadal jego aktywność erupcyjna jest umiarkowana.

Rankiem 25 kwietnia 2022 roku o godzinie 09.48 eksplozja wulkaniańska wulkanu Ibu (Halmahera, Indonezja) wyemitowała obłok ciemnoszarego popiołu na wysokość 4.3 km.

Pojawiły się najnowsze zdjęcia wyspy wulkanicznej Nishinoshima oraz aktywności podmorskiej wulkanu Fukutoku-Okanoba wykonane przez Japońską Straż Przybrzeżną 18 kwietnia 2022 roku. Widoczne na nich jest odgazowanie krateru Nishinoshima oraz odbarwienie wody wokół wyspy. 

Podmorską aktywność erupcyjną wykazuje w ostatnich dniach wulkan Kavachi (Wyspy Salomona). 

EDIT: 28 kwietnia kamczacki wulkan Karymski wyemitował obłok popiołu o wysokości około 10 km. Także tego samego dnia miał miejsce przelot nad indonezyjskim wulkanem Anak Krakatau (na zdjęciu BNPB). 

Ciekawe jakie niespodziewane czy spektakularne erupcje wulkaniczne przyniesie maj 2022.

środa, 20 kwietnia 2022

Silne erupcje wulkanów Manam i Karymsky

W dniach 18 i 19 kwietnia doszło do silnych erupcji eksplozywnych wulkanów Manam (Papua Nowa Gwinea) i Karymski (Kamczatka, Rosja).  Czynny wulkan Karymski wyemitował obłok erupcyjny o wysokości ok. 10 km (na zdjęciu KVERT). Natomiast wulkan Manam zaliczył już drugi stratosferyczny paroksyzm erupcyjny w tym roku (pierwszy miał miejsce 8 marca). Zapoczątkowały go aktywność strombolijska z południowego krateru oraz wyciek lawy. W nocy 18 kwietnia kolumna erupcyjna z Manam sięgnęła oszacowanej wysokości 13.7 km. Opad popiołu miał miejsce m.in. w wyspiarskiej wiosce Baliau. 

Od 15 kwietnia trwa drugi epizod erupcyjny wulkanu Anak Krakatau. Indonezyjski wulkan emituje obłoki popiołu na wysokość 1-2 km, mają miejsce eksplozje wulkaniańskie. Nadal jest to jednak aktywność erupcyjna mocno umiarkowana.  

Podwyższenie stopnia alarmu na drugi dla wulkanu Ruang (Wyspy Sangihe, Indonezja) ze względu na wzrost aktywności sejsmicznej. Silna erupcja eksplozywna we wrześniu 2002 (4 w skali VEI).

Zdaję sobie sprawę, że erupcje wulkanów nie są już aż tak medialne jak wojna na Ukrainie. Inna sprawa, że od czasu erupcji Hunga Tonga-Hunga Ha'apai w Tonga 15 stycznia 2022 roku, która przyćmiła dziesiątki silnych erupcji wulkanicznych w ubiegłych latach nie wydarzyło się na razie nic znaczącego. Rój trzęsień ziemi na azorskiej wyspie Sao Jorge nie skutkował erupcją wulkaniczną, podobnie niedawny rój sejsmiczny na półwyspie Reykjanes, choć do erupcji szczelinowej na Islandii może dojść jeszcze w tym roku. Nie wykluczam nowego wypływu lawy w dolinie Geldingadalir czy w innym miejscu. 

Swoją drogą erupcja Hunga Tonga-Hunga Ha'apai w Tonga została oficjalnie uznana przez naukowców za najsilniejszą erupcję wulkaniczną XXI wieku - i pierwszą o sile 6 w skali VEI. To zatem najsilniejsza erupcja eksplozywna od czasu wybuchu filipińskiego wulkanu Pinatubo w czerwcu 1991 roku.

https://www.sciencealert.com/tonga-s-volcanic-eruption-was-the-largest-explosion-of-the-21st-century

Przy okazji zachęcam do okresowego bądź bardziej trwałego wsparcia na Patronite, gdyż chcę dalej popularyzować wulkany. I mam nadzieję, że robię to dobrze i skutecznie bez nachalnych reklam obecnych chociażby w cyfrowej prasie.

https://patronite.pl/wulkanyswiata

Zachęcam też do zaglądania na mój Instagram. Mam już 555 obserwatorów.

 https://www.instagram.com/wulkanyswiatablog/

niedziela, 10 kwietnia 2022

Erupcja wulkanu błotnego Wandan blisko świątyni

Rankiem 8 kwietnia 2022 roku doszło do erupcji wulkanu błotnego Wandan blisko świątyni Huang Yuan Sheng Tien. Do erupcji tego wulkanu błotnego dochodzi 1-3 razy w roku - czasem w świątyni, która na nim została wybudowana (ostatni raz w październiku 2021 roku). Co ciekawe, erupcja wulkanu błotnego nastąpiła 90 minut po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 5.7, które miało miejsce 30 km na południe od Tajwanu, głębokość 10 km.

6 kwietnia 2022 roku doszło z kolei do podmorskiej erupcji wulkanu błotnego u wybrzeży Beludżystanu (zatoka Jiwani), Pakistan. Czasem tamtejsze wulkany błotne formują efemeryczne wysepki.

6 kwietnia wyciek lawy z wulkanu tarczowego Wolf (Isabela, Wyspy Galapagos) znajdował się 750 metrów od oceanu. 

6 kwietnia doszło do dwóch krótkich i nieznacznych erupcji wulkanów Poas i Rincon de la Vieja w Kostaryce. Poas wybuchł freatycznie z Laguna Caliente po raz pierwszy od 2019 roku. Kolumna erupcyjna sięgnęła wysokości 500 metrów.

Mimo zredukowanej obecnie aktywności sejsmicznej na azorskiej wyspie Sao Jorge wciąż brak erupcji. 

 Przy okazji niedawno założyłem profil na Buy Me A Coffee. Zapraszam do wsparcia mojej pasjonackiej (trwającej od 2010 roku) aktywności popularyzatorskiej poprzez drobną wpłatę, jeśli macie ochotę. 

https://buycoffee.to/wulkanyswiata