wtorek, 29 marca 2022

Kryzys sejsmiczny na wyspie Sao Jorge wciąż trwa

                                     
Sytuacja na azorskiej wyspie Sao Jorge wciąż się nie zmieniła. Od 19 marca trwa tam rój tektonicznych trzęsień ziemi, który być może jest zwiastunem erupcji szczelinowej na wyspie, erupcji podmorskiej albo silnego tektonicznego trzęsienia ziemi o magnitudzie powyżej 7.0, które teoretycznie może zdestabilizować system wulkaniczny na wyspie. Niektóre z wstrząsów są odczuwane przez miejscowych np. w sektorze Santa Amaro/ Velas. Od 23 marca ta piękna wyspa wulkaniczna jest objęta 4 stopniem alarmu, co oznacza realną możliwość erupcji w bliskiej przyszłości (pierwszą od 1808 roku). Nie można wykluczyć takiego scenariusza. Inny scenariusz nagły bądź stopniowy zanik roju trzęsień ziemi bez erupcji szczelinowej. Sytuacja jest złożona. Na pewno jednak zarejestrowano deformację gruntu w północnej części wyspy wskazującą na intruzję magmy (jej oszacowana początkowa objętość to 20 milionów metrów sześciennych). Mieszkańcy Velas opuszczają wyspę sami, zarówno drogą powietrzną, jak i morską. Ewakuacja objęła już 2500 ludzi. 

Jak się zakończy ten kryzys sejsmiczny (powtórka z La Palmy?) trudno przewidzieć, ale codziennie monitoruję sytuację. Zdj. portugalin.eu

Przy okazji pojawiły się nowe zdjęcia Japońskiej Straży Przybrzeżnej przedstawiające odgazowanie japońskiej wyspy wulkanicznej Nishinoshima w dniu 29 marca. Natomiast nie mam pojęcia czy aktywność erupcyjna podmorskiego wulkanu Funka Asane się zakończyła czy jeszcze trwa.

EDIT: 26 maja 1949 roku nagła eksplozja wulkanu Purace w Kolumbii zabiła 16 studentów przebywających na skraju krateru. Od 30 marca wulkan ten jest objęty żółtym stopniem alarmu z uwagi na wzrost aktywności sejsmicznej. Po raz ostatni wybuchł w marcu 1977. Częste erupcje eksplozywne w XIX i XX wieku. Potencjalne zagrożenie mogą stanowić spływy piroklastyczne oraz lahary, jeśli w tym roku dojdzie do przebudzenia tego wulkanu.

Przy okazji założyłem profil na Buy Me A Coffee. Zapraszam do wsparcia mojej pasjonackiej aktywności popularyzatorskiej poprzez drobną wpłatę, jeśli macie ochotę. 

https://buycoffee.to/wulkanyswiata

sobota, 26 marca 2022

Krótka erupcja freatomagmowa wulkanu Taal

                                                                      
Dzisiejszego poranka doszło do krótkiej erupcji freatomagmowej (bądź freatycznej) wulkanu Taal na wyspie Luzon (Filipiny). Rozpoczęły się ewakuacje mieszkańców Volcano Island. Wulkan został objęty trzecim stopniem alarmu. Oczywiście występuje możliwość kolejnych erupcji tego typu w przyszłości. Freatomagmowych = interakcja wody z magmą. Zdj. Pia Ranada. 

Taal obok Mayon uchodzi za jeden z najgroźniejszych filipińskich wulkanów. 

Zachęcam do zaglądania na niedawno założone konto WŚ na Instagramie:

https://www.instagram.com/wulkanyswiatablog/

EDIT: 27 marca satelita meteorologiczny Himawari8 zarejestrował erupcję podmorskiego wulkanu Funka Asane (Wyspy Ogasawara, Japonia) zlokalizowanego około 5 km na północ od wyspy Kita-ioto. Ten podmorski wulkan po raz ostatni wybuchł w latach 1945 i 2013. Kolumna erupcyjna sięgnęła wysokości 7 km.

Więcej info o tym wulkanie (po japońsku):

https://www1.kaiho.mlit.go.jp/GIJUTSUKOKUSAI/kaiikiDB/kaiyo21-2.htm

wtorek, 22 marca 2022

Kryzys sejsmiczny na wyspie wulkanicznej Sao Jorge w archipealgu Azorów

                                                   
Od sobotniego popołudnia 19 marca 2022 roku ma miejsce rój trzęsień ziemi na wyspie wulkanicznej São Jorge w archipelagu portugalskich Azorów. Do tej pory zarejestrowano ponad 1100 trzęsień ziemi, najsilniejsze o magnitudzie 3.3. Niektóre ze wstrząsów były odczuwane przez mieszkańców wyspy. Być może wciąż trwający kryzys sejsmiczny na wyspie wskazuje na intruzję świeżej magmy i będzie prekursorem erupcji szczelinowej. Czas pokaże.

Słów kilka o wyspie wulkanicznej (wulkanie) São Jorge. To czwarta największa wyspa Azorów o długości 55 km i maksymalnej szerokości 7 km z najwyższym punktem Pico da Esperança o wysokości 1053 metrów. Przepiękne strome klify, najwyższe o wysokości sięgającej 480 metrów na północnym wybrzeżu. Mieszkańcy wyspy żyją na płaskich przybrzeżnych terenach zwanych fajãs. Główne miejscowości na São Jorge to Topo, Calheta i Velhas. 

Erupcje na wyspie szczelinowe, hawajskie, formujące monogenetyczne stożki wulkaniczne. Czasem mają też miejsce silne tektoniczne trzęsienia ziemi np. w latach 1757 (magnituda 7.4, zginęło 1000 osób) i 1 stycznia 1980 roku (magnituda 7.2, duże szkody na wyspach São Jorge, Graciosa i Terceira, zginęło 61 osób, rannych zostało 400). Wulkanizm na wyspie w czasach historycznych także związany jest z uskokiem Pico do Carvão.

Dwie erupcje szczelinowe na São Jorge w latach 1580 i 1808. W roku 1580 potoki lawy wypłynęły z trzech otworów erupcyjnych zlokalizowanych nad przybrzeżnymi miejscowościami Queimada i Velas. Erupcja ta trwała przez cztery miesiące, natomiast erupcja z 1808 roku miała miejsce z rzędu otworów erupcyjnych zwanych Bocas do Fogo i trwała ponad miesiąc. Obie erupcje na wyspie miały również charakter freatomagmowy i wygenerowały spływy piroklastyczne docierające do morza. Wskutek obu erupcji zginęli ludzie (30-45 osób w 1808 roku w Urzelina). 

 Co ciekawe, spływ piroklastyczny z erupcji w 1808 roku opisał lokalny ksiądz i określił go mianem ‘nuvem ardente' ("straszliwa gorąca chmura", która zeszła ze zbocza, podpaliła winnice, krzaki i drzewa i dotarła do kościoła pochłaniając około 30 osób). Wylew bazaltowej lawy dotarł do miejscowego kościoła São Mateus w Urzelina i go zrujnował.

W okolicach wyspy doszło też do krótkich erupcji podmorskich w latach 1757, 1800 i 1902. 

Jeśli dojdzie do erupcji na wyspie zapewne powstaną nowe otwory erupcyjne emitujące lawę. Swoją drogą jeszcze w trakcie erupcji na La Palmie w 2021 roku zastanawiałem się czy kolejne nie będą Azory. W 2014 roku wybuchł wulkan Fogo (Cabo Verde, Wyspy Zielonego Przylądka), w 2021 roku miała miejsce erupcja Tajogaite na La Palmie, 2022 rok - Sao Jorge?

Przy okazji wrzucam zdjęcie wyspy wulkanicznej Nishinoshima wykonane przez Japońską Straż Przybrzeżną 15 marca 2022 roku. Ładnie widoczne podmorskie odgazowanie wokół wyspy oraz odgazowanie głównego stożka.  

EDIT 22 marca: od soboty zarejestrowano ponad 1800 trzęsień ziemi na São Jorge, w tym 94 wstrząsy odczuwane przez populację. Wcale się nie zdziwię, jeśli dojdzie do erupcji szczelinowej jak 19 września 2021 roku na La Palmie. Druga opcja: ustanie roju trzęsień ziemi bez erupcji.

Podwyższenie stopni alarmu dla dwóch wulkanów: Ruapehu (Nowa Zelandia) - wzrost aktywności sejsmicznej i wzrost temperatury jeziora kraterowego oraz Lonquimay (Chile) - wzrost aktywności sejsmicznej, ostatnia boczna erupcja zwana Navidad w latach 1988-90.

22 marca zarejestrowano satelitarnie słabe emisje popiołu z kurylskiego wulkanu Chirinkotan.

24 marca indonezyjski wulkan Anak Krakatau wznowił aktywność erupcyjną emitując popiół na wysokość 500 m. - 1 km. 25 marca erupcja Dziecka Krakatau jest kontynuowana.

wtorek, 15 marca 2022

Wulkany Świata na Instagramie/ erupcja Bezimienny na Kamczatce

 

                                  
W ramach próby dotarcia do jeszcze szerszego grona odbiorców założyłem profil Wulkanów Świata na Instagramie. Postaram się go w miarę regularnie aktualizować wrzucając tam moje ulubione zdjęcia (nie tylko archiwalne) i różnorodne ciekawostki. Podaję linka i zapraszam do obserwowania:

https://www.instagram.com/wulkanyswiatablog/

Dzisiaj minęły dwa miesiące od jednej z najpotężniejszych erupcji wulkanicznych ostatnich lat, czyli erupcji Hunga Tonga-Hunga Ha'apai w Tonga 15 stycznia 2022 roku, która wygenerowała obłok erupcyjny sięgający maksymalnej wysokości 58 km i fale tsunami na Pacyfiku oraz niemal całkowicie zniszczyła powstałą w 2015 roku wysepkę wulkaniczną. Opisywałem ją tutaj szeroko, zatem odsyłam do grudniowych i styczniowych artykułów. Podrzucam natomiast linka do artykułu o obserwacji satelitarnej wielkiego wybuchu z 15 stycznia 2022:

https://earthobservatory.nasa.gov/images/149347/hunga-tonga-hunga-haapai-erupts

Myślę, że prędko się tak potężna erupcja nie powtórzy. Ale nigdy nie mów nigdy. Jestem przekonany, że jeszcze w tym roku oraz w następnych latach może dojść do niejednej niespodziewanej i silnej erupcji wulkanicznej, gdyż mieliśmy liczne przykłady takich wybuchów w bliższej lub dalszej przeszłości. 

A teraz krótki komentarz. 

Nadal z niepokojem i wzburzeniem obserwuję jakich zbrodni wojennych dopuszcza się Rosja na ludności Ukrainy ostrzeliwując szpitale, bloki mieszkalne, wieże radiowe, domy prywatne, szkoły i przedszkola. Putin pcha Rosję w totalną zapaść gospodarczą i długoletni izolacjonizm oraz okrywa swój kraj hańbą na długie lata. Nie zamierzam jednak przestać informować o erupcjach rosyjskich wulkanów, gdyż są to procesy naturalne niezależne od okrucieństw popełnianych przez ludzi w stosunku do innych ludzi w imię imperialistycznych mrzonek. 

Pomagajcie w miarę waszych możliwości uchodźcom wojennym z Ukrainy w tym cholernie ciężkim dla nich okresie i angażujcie się w zwalczanie proputinowskiej propagandy.

15 marca niewielkie spływy piroklastyczne zeszły z aktywnej kopuły lawowej kamczackiego wulkanu Bezimienny (Bezymianny). Obłok popiołu sięgnął wysokości 4-4.5 km. W najbliższych dniach może dojść do silnej erupcji eksplozywnej tego wulkanu ze spływami piroklastycznymi oraz kolumną popiołu o wysokości około 15 km. Bezimienny o wysokości 2882 metrów znajduje się w odległości 40 km od wioski Klyuchi. Zdj. KVERT.

16 marca z aktywnej kopuły lawowej wulkanu Bezimienny wciąż schodziły spływy piroklastyczne generując gęste obłoki popiołu sięgające wysokości 11.6 km. Lokalne obserwatorium wulkanologiczne poinformowało jednak obecnie o znacznym osłabieniu erupcji.

Trwają m.in. aktywność efuzywna wulkanów Nyiragongo i Nyamuragira (oba w Kongo) oraz umiarkowane emisje popiołu z wulkanu Nevado del Ruiz w Kolumbii. Trwają także aktywność eksplozywno-efuzywna wulkanu Sangay w Ekwadorze (wylew lawy na północnym zboczu) oraz erupcja lawowa wulkanu Wolf (Isabela, Wyspy Galapagos), która rozpoczęła się 7 stycznia.

EDIT: Udało się! Naszukałem się i wreszcie je znalazłem. Pierwsze zdjęcia niesatelitarne tego co pozostało z wyspy wulkanicznej Hunga Tonga-Hunga Ha'apai w Tonga po potężnej erupcji 15 stycznia 2022 roku. Zdjęcia z około 22 stycznia. Źródło: CGTN.

wtorek, 8 marca 2022

Erupcja piroklastyczna wulkanu Fuego w Gwatemali

                                                     
7 marca 2022 roku o godzinie 19.35 lokalnego czasu miała miejsce intensywna eksplozja wulkanu Fuego w Gwatemali. Kolumna popiołu sięgnęła wysokości 9-10 km. Opad popiołu odnotowano m.in w Panimache I i II, Morelia, Santa Sofía, Yucales, El Porvenir i Sangre de Cristo. Z wulkanu zeszły przynajmniej dwa spływy piroklastyczne będące zapewne efektem zapadnięcia się kolumny erupcyjnej. Dotarły one wąwozem Ceniza na odległość 6-7 km. Wskutek intensyfikacji aktywności erupcyjnej gwatemalskiego wulkanu rozpoczęły się prewencyjne ewakuacje kilkuset osób ze społeczności Escuintla (Morelia, Yepocapa, Chimaltenango). W nocy wulkan zredukował aktywność erupcyjną. Aktywne pozostają dwa niewielkie wylewy lawy w wąwozach Ceniza i Santa Teresa. 

Dla przypomnienia tragiczna erupcja wulkanu Fuego z 3 czerwca 2018 roku zabiła spływami piroklastycznymi 190 osób, choć mogło zginąć nawet 3000 ludzi. Liczba zabitych wskutek tego paroksyzmu erupcyjnego nadal pozostaje niedoszacowana. Zdj. Sismologia Nacional de Guatemala, niestety kiepska widoczność uniemożliwiła precyzyjną obserwację erupcji Fuego.

Trwa aktywność erupcyjna podmorskiego wulkanu Kavachi (Wsypy Salomona). Sporadyczne emisje popiołu np. 2 marca mają miejsce z krateru wulkanu Telica w Nikaragui. 

Niewielka aktywność efuzywna ma miejsce w kraterach dwóch kongijskich wulkanów Nyiragongo i Nyamuragira

Z kolei 8 marca 2022 roku o godzinie 5.50 czasu UTC doszło do silnej erupcji eksplozywnej wulkanu Manam (Papua Nowa Gwinea). Wulkan wyemitował kolumnę erupcyjną o wysokości 15.2 km. Erupcja charakteryzowała się także fontannami lawy o wysokości kilkuset metrów.

Przy okazji po prawe dwutygodniowej przerwie związanej z blogowaniem ruszam z częstszymi aktualizacjami i ciekawostkami. Przy okazji zachęcam do okresowego bądź bardziej trwałego wsparcia na Patronite, gdyż chcę dalej popularyzować wulkany:

https://patronite.pl/wulkanyswiata

niedziela, 6 marca 2022

Wulkaniczne teorie spiskowe

Nie miałem ostatnio głowy do pisania dłuższych tekstów na wulkanach ani do regularnych aktualizacji. Potrzebowałem przerwy. Powód jest oczywisty: agresja militarna Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku i wciąż trwa. Ukraińcy zacięcie się bronią zadając Rosjanom duże straty w sprzęcie i ludziach, jednak Rosjanie prowadzą typową wojnę napastniczą na wyniszczenie: ostrzeliwują rakietami obiekty cywilne i historyczne, zabijają cywilów, co jest po prostu hańbą. Jednocześnie trwają cyberwojna oraz wojna informacyjna na ogromną skalę. Ten barbarzyński konflikt wojenny zainicjowany przez Putina skutkuje największym kryzysem uchodźczym w Europie w XXI wieku. Chodzi o zdławienie suwerennego i wolnego kraju, uczynienie go państwem marionetkowym, wasalem Rosji. Codziennie śledzę informacje o tej wojnie, staram się choćby symbolicznie wspomóc dzielnie walczących Ukraińców i również tutaj wrzucę stosowne linki pomocowe. Jestem mocno zaniepokojony tym, w jakim kierunku zmierza świat w 2022 roku. Trzymam kciuki za zwycięstwo Ukrainy, choć jednocześnie obawiam się, że psychopata Władimir Putin będzie eskalował i brutalizował wojnę, co zresztą już ma miejsce (przykładowo do tej pory zginęło na Ukrainie 38 dzieci). Tymczasem wracam do głównego tematu wpisu.

15 stycznia 2022 roku doszło do potężnej erupcji wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai w Tonga. Jeden z użytkowników Tik Toka w viralowym nagraniu z 17 stycznia 2022 roku twierdził, że tajemniczy 'biały obiekt' wleciał do wulkanu (do oceanu) tuż przed jego wielką erupcją. Kolejny zwolennik teorii spiskowych teoretyzował, że powodem erupcji było użycie sekretnej 'broni kinetycznej'. Inny z kolei napisał, iż kataklizmy naturalne takie jak np. erupcja wulkanu nie są wcale naturalne, gdyż mają miejsce z powodu działań rządu danego państwa. 

Nagranie, którym posłużył się użytkownik Tik-Toka było przyśpieszone do kilku sekund. Faktycznie trwało przez 6 godzin. A sam 'biały obiekt' to po prostu emisja pary i popiołu z wulkanu przed główną erupcją. Link do nagrania:

https://www.bitchute.com/video/4mKnupVMQmnV/

W trakcie erupcji wulkanicznej Tajogaite na La Palmie, która rozpoczęła się 19 września 2021 roku pojawiły się naturalnie teorie spiskowe o mega-tsunami wywołanym przez wybuch wulkanu i kolaps niestabilnego zbocza. Nic takiego nie miało miejsca, a erupcja zakończyła się w grudniu ubiegłego roku. Jedna z dziwniejszych teorii spiskowych odnośnie erupcji na La Palmie dotyczyła gry video "‘Secret Files 2: Puritas Cordis" z 2008 roku. W grze niniejszej znajduje się scena, w której złoczyńca pragnie zdetonować bombę w wulkanie i tym samym doprowadzić do powstania niszczycielskiego mega-tsunami, które spustoszy wschodnie wybrzeże USA. Gra oczywiście jest fikcją, a nie masowym narzędziem kontroli umysłów wykorzystywanym przez określony rząd do przygotowania ogółu społeczeństwa na przyszłe zmiany społeczne (teoria spiskowa tzw. programowania predykcyjnego). 

https://www.reuters.com/article/factcheck-lapalma-videogame-idUSL1N2RV1TO

Sporo wydumanych teorii spiskowych dotyczy oczywiście kaldery Yellowstone. Przykładowo wulkanolodzy z USGS mają celowo ukrywać dane o aktywności sejsmicznej tego superwulkanu będące zwiastunem kolosalnej erupcji i sekretnie ewakuować mieszkańców miasteczek wokół Parku Narodowego Yellowstone. Inna teoria spiskowa z Reddit głosi, że rząd USA nie ma zamiaru ostrzec Amerykanów o nadchodzącej supererupcji kaldery, gdyż łatwiej mu będzie logistycznie uporać się z mniejszą liczbą ocalałych. "Wiarygodnym" zwiastunem nadchodzącego przebudzenia Yellowstone mogą być nawet uciekające bizony.

Zapewne teorii spiskowych odnośnie wulkanów jest znacznie więcej. Tutaj przedstawiam ich ledwie mały wycinek, ale jeszcze do tego intrygującego tematu wrócę. 

Tymczasem na zakończenie wpisu kilka linków pomocowych (zweryfikowanych i sprawdzonych) dla Ukrainy:

https://pomagam.pl/solidarnizukraina

Czerwony Krzyż na Ukrainie:

https://redcross.org.ua/donate/ 

Pomoc dla ukraińskiej armii:

https://armysos.com.ua/en/help-the-army

https://savelife.in.ua/en/donate/ 

Pomoc dla uchodźców:

https://www.pah.org.pl/sos-ukraina/?enable_cookies=all