Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
sobota, 30 października 2010
Erupcja Merapi - niusy
Trwająca od środy erupcja jawajskiego wulkanu Merapi zmieniła charakter z eksplozywnej na bardziej efuzywny. Zatem jeśli z wulkanu będzie wydobywać się lawa zagrożenie dla ludzi będzie mniejsze. Rzecz jasna, istnieje także możliwość budowy kopuły lawowej i jej zapadania, co spowoduje śmiertelnie niebezpieczne gorejące chmury. W ciągu ostatnich 24 godzin Merapi targnęło 6 eksplozji, a liczba ewakuowanych sięgnęła 65 000 ludzi. Opad popiołu miał miejsce w odległości 12 km od wulkanu. Liczba ofiar erupcji Merapi wzrosła do 38.
Eksplozywna aktywność dwóch kamczackich wulkanów Kluczewska Sopka i Szywiełucz zmniejszyła się.
czwartek, 28 października 2010
Nius o Merapi
Czwartkowa erupcja Merapi była mniejsza od katastrofalnej środowej. Spływy piroklastyczne z wulkanu dotarły na odległość 3 km - w środę odległość ta wyniosła 5 km i zniszczeniu uległy trzy wioski m.in Kinahrejo, gdzie mieszkał duchowy strażnik Merapi 83-letni Mbah Maridjan. 21 ofiar wulkanu pochowano w masowym grobie w wiosce Sidorejo, a 5 na cmentarzu w wiosce Srunen. W piątek po północy lokalnego czasu Merapi nadal wyrzucał z siebie gorący popiół do wysokości 3 km.
W związku z tym, iż wyjeżdżam przez kilka dni nie będzie aktualizacji na blogu. Niemniej będę śledził aktywność Merapi i innych wulkanów. Zbiorczy art po Halloween.
Koniec erupcji Szywiełucz na Kamczatce?
Jak podaje agencja prasowa Itar Tass kamczacki wulkan Szywiełucz dzisiaj zakończył eksplozywną erupcję. W czasie wybuchu wulkanu chmury popiołu sięgały wysokości 10 km, a opad popiołu miał miejsce w odległości do 90 km od aktywnego wulkanu. Słabe i średnie erupcje Szywiełucz w ciągu ostatnich lat trwały od kilku miesięcy do trzech lat. Okresy aktywności przypadły m.in na lata 1980-81 i 1993-95. Od 2001 roku wulkan wykazywał aktywność i był monitorowany przez specjalistów.
EDIT DROID: Przedwczesny nius. Szywiełucz nadal wyrzuca z siebie gigantyczne chmury popiołu zakłócając loty samolotowe. Podobnie Kluczewska Sopka.
Sobotnia eksplozywna erupcja wulkanu Kluczewska Sopka (jedna z kilku w tym tygodniu) na Kamczatce wyprodukowała obłok popiołu sięgający wysokości 9 km. Strombolijska aktywność Kluczewskiej Sopki stała się coraz bardziej eksplozywna.
Tymczasem Merapi na Jawie wznowił aktywność dzisiaj o 16.30 lokalnego czasu wyrzucając chmury gorącego popiołu. Trwają pogrzeby 34 ofiar wulkanu - ciała zostaną złożone w masowym grobie. W obozach dla ewakuowanych, gdzie przebywa około 50 000 ludzi istnieje ryzyko wybuchu zarazy. Co ciekawe, erupcja Merapi była eksplozywna - bez potoków lawy charakterystycznych dla tego wulkanu.
Indonezja
Islandia
Wyspy Crozeta
ÎLE DE l'EST - Wyspa Ile de l'Est ma wymiary 10 x 19 km i posiada liczne stożki scorii. Wierzchołek bazaltowego stratowulkanu zwie się Mont Marion-Dufresne (1190 m). Daty erupcji na wyspie nieznane. Wyspy Crozeta to wyspy deszczu, szalejących wiatrów i zimna. Ponad 25 milionów ptaków dostaje się na Ile de la Possession, by się rozmnażać, m.in albatrosy i pingwiny.
Grenada
SAINT CATHERINE - Stratowulkan St.Catherine (840 m) jest położony na wyspie Grenada na Karaibach i jest najmłodszym z pięciu wulkanów tworzących wyspę. Posiada krater w ksztalcie podkowy z kopułami lawowymi we wnętrzu, maary i stożki scorii oraz aktywne gorące źródła i fumarole. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce ze stożka scorii w pobliżu wioski Radix w ciągu ostatniego 1000 (tysiąca) lat.
środa, 27 października 2010
Erupcja Merapi - galeria
30 ofiar erupcji Merapi
Liczba ofiar po wczorajszej erupcji jawajskiego Merapi wzrosła do 30. Wulkan jest dzisiaj spokojniejszy, ale nikt nie jest w stanie przewidzieć co się stanie dalej. Ratownicy przeszukują południowe zbocza Merapi chcąc natrafić na ofiary i ocalałych. Niektόrzy mieszkańcy powracają na wulkan w obawie o swόj dobytek i uprawy. Jednak wioski, farmy, drzewa na południe od Merapi to strefy śmierci – pokryte szarym, ciężkim popiołem. Na Youtube pojawiło się video o Merapi.
25 ofiar erupcji Merapi
Będący w stanie erupcji jawajski wulkan Merapi pochłonął kolejne ofiary. W szpitalach naliczono już 25 ofiar śmiertelnych tragedii; zginał m.in Mbah Marijan, spirytualny stróż wulkanu odnaleziony martwy w swoim domu 4 km od wulkanu. Przyczynami śmierci są poparzenia spowodowane opadem gorącego popiołu i kłopoty z oddychaniem. Naukowcy obawiają się wielkiej eksplozji. Trwa ewakuacja i poszukiwanie ofiar w strefie zagrożenia 10 km od wulkanu.
Zdjęcia poparzonych krów i zniszczonych wiosek są doprawdy przerażające.
wtorek, 26 października 2010
Wybuch Merapi na Jawie
A jednak... Dzisiaj o godzinie 17.02 lokalnego czasu jawajski Merapi wybuchł. Władze indonezyjskie usiłują ewakuować 40 000 ludzi ze zboczy wulkanu i okolic. Wulkanem targnęły trzy eksplozje, a kolumna erupcyjna sięgnęła wysokości 1.5 km. W tej chwili jest mowa o 18 ofiarach śmiertelnych, w tym o uduszonym pyłem wulkanicznym trzymiesięcznym noworodku, są także ranni na skutek opadu popiołu.
Wczoraj niszczące trzęsienie ziemi o sile 7.7 w pobliżu Sumatry i wywołane nim tsunami (114 zabitych, przynajmniej 502 osoby zaginione), dzisiaj erupcja Merapi. Trudne chwile dla Indonezji...
Na zdjęciach dzisiejsza erupcja Merapi i poparzone ofiary.
Japonia
UNZEN - Jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów Japonii składa się z trzech nakładających się na siebie stratowulkanów w pobliżu miasta Shimabara (prefektura Nagasaki) na wyspie Kiusiu. Jego najwyższe wierzchołki to Fugendake (1359 m) i Heisei-Shinzan (1486 m).
Katastrofalna erupcja Unzen w 1792
To była najtragiczniejsza erupcja w historii Japonii. Z Fugendake wypłynął wylew dacytowej lawy. W następstwie nagłego zapadnięcia się wschodniego zbocza kopuły lawowej Mayuyama w wyniku post-erupcyjnego trzęsienia ziemi powstały ogromna lawina gruzu i megatsunami. Na skutek uderzenia morskiej fali o wysokości 100 metrów w wybrzeże zginęło 14 524 ludzi - mieszkańców rybackich wiosek.
Erupcja w latach 1990-95
Pierwsze erupcje freatyczne Unzen poprzedzone rojami wstrząsów sejsmicznych rozpoczęły się w listopadzie 1990 roku. 20 maja 1991 roku pojawiły się wylewy lawy. Ewakuowano 12 000 ludzi z pobliskich rejonów. 3 czerwca 1991 roku Unzen wybuchł gwałtownie na skutek rozładowania ciśnienia kolumny magmy z powodu osuwiska w kraterze. Spływ piroklastyczny z Unzen dotarł na odległość 4.5 km od wulkanu zabijając 43 naukowców i dziennikarzy, w tym wybitnych wulkanologów z Francji Maurice'a i Katię Kraft oraz amerykańskiego wulkanologa Harry'ego Glickena. Pomiędzy 1991 i 1994 rokiem ze zboczy wulkanu zeszło około 10 000 gorejących chmur niszcząc 2000 budynków. Obfite deszcze spowodowały lahary. Unzen przestał być aktywny w 1995 roku.
Pamiętam filmy o wulkanach kręcone przez Maurice'a i Katię Kraft i za moich szczenięcych czasów emitowane w polskiej telewizji. Od obejrzenia jednego z nich rozpoczęła się moja miłość do wulkanów - drzemiących bestii.
Erupcje Unzen w latach 860?, 1663, 1690-92, 1792, 1798?, 1990-95, 1996.
Erupcja Merapi na horyzoncie
Merapi na centralnej Jawie grozi wybuchem. Jego aktywność sejsmiczna w ciągu weekendu drastycznie wzrosła. Wulkan jest objęty najwyższym alarmem. Zarządzono ewakuację ludności w odległości do 10 km od Merapi czyli około 40 000 ludzi. Na południowych i południowo-wschodnich zboczach wulkanu pojawiły się pierwsze strumienie lawy. W 2006 roku spływ piroklastyczny z Merapi zabił dwoje ludzi, natomiast erupcja w listopadzie 1994 roku uśmierciła 64 osoby. Merapi to bardzo niebezpieczny wulkan, który słynie z destrukcyjnych spływów piroklastycznych związanych z zapadaniem się kopuły lawowej w trakcie erupcji.
Na fotografii gorejąca chmura (spływ piroklastyczny) z Merapi.
poniedziałek, 25 października 2010
Kamczatka, Rosja
Papua Nowa Gwinea
LONG ISLAND - Na oddalonej 55 km od Papui Nowej Gwinei wyspie w kształcie heksagonu Long Island znajdują się dwa stratowulkany o stromych zboczach Mount Reumur (na północy) i Cerisy Peak (na południu). Wyspa Long Island jest długa na 30 km i szeroka na 21 km. Na wysokości 150 metrów posiada wielkie jezioro kalderowe Wisdom Lake (Jezioro Mądrości) o wymiarach 12 x 10 km. Aktywny krater Motmot znajduje się 3 km od południowego brzegu Lake Wisdom. Gigantyczna erupcja na Long Island o sile 6 w skali VEI miała miejsce w 1660 roku. Była to trzecia największa erupcja wulkaniczna na Ziemi w ciągu ostatnich 2000 lat. Powiada się o tzw. Czasie Ciemności, który wywołała. Tefra pokryła 87 000 km kwadratowych Papui Nowej Gwinei do głębokości 1.5 cm. Pokłady popiołu na Long Island były głębokie do 30 metrów. W listopadzie 1993 roku rozpoczęły się erupcje na Long Island. Wody jeziora zmieniły barwę z niebiesko-zielonej na pomarańczowo-brązową. Erupcje miały miejsce na północ od wyspy Motmot na środku Lake Wisdom.
Erupcje na Long Island (strombolijskie, podmorskie) w latach 1660 (skala VEI = 6), 1933, 1938, 1943, 1953-54, 1955, 1961?, 1968, 1973-74, 1976, 1993.
Galeras i Merapi - niusy
Emisje gazów i termiczna anomalia wskazują na groźbę erupcji niebezpiecznego kolumbijskiego wulkanu Galeras. W sierpniu i lutym 2010 roku Galeras miał dwa okresy erupcyjnej aktywności.
Indonezyjski wulkan Merapi został w piątek zamknięty dla turystów. W piątek 22 października odnotowano siedem głębokich wstrząsów sejsmicznych i 34 płytkich. Merapi wybuchł ostatni raz w 2006 roku zabijając dwoje ludzi - erupcja Merapi w 1672 roku pochłonęła 3000 istnień ludzkich, a w 1930 roku 1300. Na zdjęciu Merapi.
niedziela, 24 października 2010
Kłomino - miasto widmo
W dniu dzisiejszym wraz ze znajomymi wybraliśmy się do Kłomina - poradzieckiego miasta widma 12 kilometrów od Bornego Sulinowa. Oto skromna galeria z wyprawy do miasta widm.
Info z Wikipedii.
Kłomino (ros. Grodek lub Gródek, niem. Westwalenhof) – miejscowość oddalona 12 km od miasta Borne Sulinowo (woj. zachodniopomorskie). Do 1992 roku miasto było bazą Armii Radzieckiej i podlegało jej administracji, zaś w 1993 roku zostało włączone do polskiej administracji wraz z sąsiadującym Bornym Sulinowem. W przeciwieństwie do Bornego Sulinowa Kłomino nie zostało zasiedlone i nigdy nie otrzymało praw miejskich. Swego czasu pojawiła się oferta sprzedaży Kłomina za 2 mln złotych. Chętny się jednak nie znalazł. Aktualnie w Kłominie dobiegają końca prace związane z budową kotłowni olejowej, oczyszczalni ścieków, hydroforni i wysypiska śmieci. Od 2008 roku miasto systematycznie zostaje wyburzane. Pozostaną tylko 4 budynki : 1 należący do urzędu gminy Borne Sulinowo, jeden prywatny blok oraz 2 należące do Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Do 1992 roku w Kłominie mogło żyć nawet 5 tys. osób, dziś jest to miasto-widmo. Legalnie w Kłominie mieszkają tylko dwie rodziny leśniczych (ogólnie mieszka 11 osób).
Subskrybuj:
Posty (Atom)