poniedziałek, 21 lutego 2022

Drugi paroksyzm erupcyjny wulkanu Etna w 2022 roku

                                          

W nocy 21 lutego 2022 roku reaktywowała się słaba aktywność strombolijska w SE Crater wulkanu Etna. Zaczął narastać poziom wulkanicznych drgań. W godzinach porannych rozpoczął się drugi w tym roku paroksyzm erupcyjny wulkanu Etna obejmujący fontanny lawy o wysokości kilkuset metrów i kolumnę erupcyjną sięgającą wysokości 10-11 km. Obecnie kolumna erupcyjna rozszerza się na wysokość w kierunku wschód/południowy wschód lub w kierunku Giarre, Zafferana Etnea, Milo i Acireale. Pojawił się wylew lawy z SE Crater płynący w kierunku południowo-zachodnim.

Przejściowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii. Kolejny (trzeci) paroksyzm erupcyjny za tydzień-dwa?

20 lutego doszło do niewielkich emisji popiołu z aktywnych kraterów wulkanów Telica (Nikaragua) oraz Turrialba (Kostaryka). 

Trwają emisje popiołu i pary ze stożka na jeziorze kraterowym Manaro Voui wulkanu Ambae (Vanuatu).

Na zdjęciach GinaDiStefano i Bubusettete dzisiejszy paroksyzm erupcyjny wulkanu Etna 11 dni po pierwszym w tym roku oraz aktywność jeziora kraterowego wulkanu White Island (Nowa Zelandia) 17 lutego 2022 (autor: Ery Hughes). 

czwartek, 17 lutego 2022

Nowe ustalenia dotyczące erupcji Hunga Tonga-Hunga Ha'apai

Naukowcy z NASA ustalili, że kolumna erupcyjna z wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai sięgnęła wysokości 58 km, czyli mezosfery. Dla porównania potężna erupcja wulkanu Pinatubo w 1991 roku wygenerowała obłok erupcyjny o wysokości 35 km. Odgłos eksplozji z 15 stycznia 2022 roku zarejestrowały systemy monitoringu w UH-Mānoa na Big Hawaii rejestrujące infradźwięki za pomocą czujników ciśnienia i infradźwięków oraz czujników smartfonów. Do rejestracji infradźwięków pochodzących z wielkich eksplozji (wulkanicznych czy meteorów tj. w Czelabińsku 15 lutego 2013 roku) służy aplikacja RedVox Infrasound Recorder.

https://earthobservatory.nasa.gov/images/149474/tonga-volcano-plume-reached-the-mesosphere 

Kilka informacji wulkanicznych. 

Regularne eksplozje wulkaniańskie targają wulkanem Nevados de Chillan w Chile. 13 lutego z wulkanu zszedł niewielki spływ piroklastyczny, który dotarł na odległość 1.8 km.

15 lutego o godzinie 08.55 lokalnego czasu jeden z najaktywniejszych wulkanów w Indonezji, czyli Ibu na wyspie Halmahera wyemitował obłok popiołu o wysokości 2.1 km.

Wciąż trwa efuzywna erupcja szczelinowa wulkanu Wolf na wyspie Isabela (Wyspy Galapagos). Czas jej trwania to już ponad miesiąc. 

Gwatemalski wulkan Fuego pozostaje aktywny generując czasem silniejsze eksplozje i obłoki popiołu sięgające wysokości 4.5-4.8 km. Wylew lawy na jego południowym-południowo-zachodnim zboczu osiągnął długość 200 metrów. Zastanawiam się czy w tym roku dojdzie do paroksyzmu erupcyjnego Fuego ze spływami piroklastycznymi. Niewykluczone. 

Oswajam się powoli z mówieniem na żywo. Tym razem materiał w dużej mierze poświęcony kosmicznym wulkanom na Można Dzwonić.

https://www.youtube.com/watch?v=duffB0EnrD8

poniedziałek, 14 lutego 2022

Superwulkany: globalne zagrożenie egzystencjalne

                                                    


Superwulkany i supererupcje

Termin „superwulkan” odnosi się do wulkanu, który miał w przeszłości tzw. supererupcje, czyli erupcje eksplozywne o sile 8 w skali VEI, które można określić jako mega-kolosalne. Skala VEI, tzw. Wulkaniczny Indeks Eksplozywności została opracowana w 1982 roku przez dwójkę geologów z USGS i University of Hawaii, Chrisa Newhalla i Stephena Selfa, ma charakter logarytmiczny, otwarty i obrazuje eksplozywność wybuchu danego wulkanu (od 0 – erupcja łagodna, nieeksplozywna do 8 – mega-kolosalna). Supererupcje o sile 8 w skali VEI charakteryzują się wyrzuceniem 1000 km sześciennych materiału wulkanicznego (tefry, na którą składają się m.in. popiół i bomby wulkaniczne ) i kolumną erupcyjną o wysokości ponad 20 km, która sięgnie stratosfery. 

Supererupcje o sile 8 w skali VEI emitują tyle magmy, że zazwyczaj prowadzą do całkowitego bądź częściowego opróżnienia komory magmowej, zapadnięcia się wulkanu i uformowania ogromnej depresji zwanej kalderą.

Rozmieszczenie geograficzne superwulkanów

Do najsłynniejszych superwulkanów, czyli wulkanów zdolnych do mega-kolosalnych erupcji piroklastycznych należą: kaldery Yellowstone, Long Valley i La Garita (USA), Toba (Indonezja) oraz Taupo (Nowa Zelandia). Superwulkany znajdują się także w Ameryce Południowej (np. kaldera La Pacana w Chile czy kaldera Cerro Guacha w Boliwii) oraz w Japonii (kaldera Aira na wyspie Kiusiu obejmująca czynne stratowulkany Sakurajima oraz Shinmoedake).

Popularność oraz kontrowersje wokół terminu superwulkan

Termin ‘superwulkan’ stał się popularny dzięki telewizyjnej produkcji katastroficznej z 2005 roku „Superwulkan – scenariusz  katastrofy” traktującej o hipotetycznej supererupcji kaldery Yellowstone. Wcześniej nie był raczej używany w pracach naukowych. Dla niektórych badaczy np. dla geofizyka Mike Polanda z Obserwatorium Wulkanologicznego Yellowstone jest on kontrowersyjny, nieostry i zbyt sensacyjny. Naukowiec preferuje używać bardziej rozbudowanych terminów: „wulkany zdolne do supererupcji” czy „systemów kalder”. Faktem jest, że włoska kaldera Campi Flegrei (Pola Flegrejskie) znajdująca się w okolicach Neapolu nie miała erupcji o sile 8 w skali VEI, jednak często uchodzi za superwulkan. Podobnie jezioro kraterowe Laacher See w Niemczech (Nadrenia-Palatynat) wchodzące w skład obszaru wulkanicznego East Eifel, które zasłynęło jedną potężną erupcją eksplozywną około 13 000 lat temu o sile 6 w skali VEI (siła pamiętnej erupcji filipińskiego wulkanu Pinatubo w 1991 roku).

Przykłady superwulkanów i supererupcji

Yellowstone

Znajdujący się w granicach trzech stanów Wyoming, Montana i Idaho  superwulkan Yellowstone to największy system wulkaniczny w Ameryce Północnej. Powstał w trakcie trzech cykli wulkanicznej aktywności mających miejsce w ciągu dwóch milionów lat. Do ostatniej, niewielkiej erupcji lawowej w obrębie kaldery Yellowstone doszło 77 000 lat temu w Pitchstone Plateau.

Yellowstone targnęły trzy supererupcje, dlatego też uchodzi  za najgroźniejszy superwulkan na świecie. Do pierwszej z nich, Huckelberry Tuff Ridge doszło 2.1 miliona lat temu. Wyemitowała ona 2450 km sześciennych materiału wulkanicznego i uformowała kalderę o szerokości około 75 km oraz grube depozyty wulkaniczne. Kolejna mniejsza supererupcja Yellowstone miała miejsce 1.3 miliona lat temu i nazwana  została Mesa Tuff Falls. Kulminacją supererupcji Yellowstone była erupcja Lava Creek Tuff około 640 000 lat temu, która uformowała obecną kalderę o wymiarach 45 x 75 km. Lawa pokryła wówczas obszar o powierzchni  4.4 tysiąca km kwadratowych, a opad popiołu miał miejsce m.in. w stanach Iowa, Luizjana i Kalifornia.

Park Narodowy Yellowstone jest obszarem aktywnym sejsmicznie oraz charakteryzującym się osiadaniem i opadaniem gruntu oraz aktywnością geotermalną. W jego obrębie znajduje się największa koncentracja gejzerów na świecie, w tym najsłynniejszy gejzer Old Faithful (Stary Wiarus).

Geofizycy i sejsmolodzy odkryli pod Yellowstone nie jedną, ale dwie komory magmowe. Mniejsza z nich, płytka znajduje się około 10 kilometrów pod powierzchnią i obejmuje 10 000 km sześciennych magmy. Głębsza i około 4.5 razy większa od płytszej znajduje się na głębokości pomiędzy 20-50 km. W przypadku opróżnienia płytszej komory magmowej w wyniku erupcji głębsza komora magmowa może uzupełniać płytszą roztopionym materiałem.

Taupo

Nowozelandzki wulkan Taupo zasłynął supererupcją około 26 500 lat temu. To potężny wulkan, który znajduje się pod powierzchnią północnej części jeziora Taupo. Wspomniana erupcja zwana Oruanui wyprodukowała 300 km sześciennych ignimbrytu (tufu spieczonego), 500 km sześciennych pumeksu oraz nieznaną objętość materiału wulkanicznego wewnątrz uformowanej kaldery o szerokości 35 km. Do ostatniej, gwałtownej erupcji eksplozywnej Taupo doszło około 1800 lat temu. Objęła ona silny opad popiołu i pumeksu w różnych miejscach Wyspy Północnej Nowej Zelandii oraz wygenerowała olbrzymi i energiczny spływ piroklastyczny. Przyszła, nawet niewielka erupcja Taupo może okazać się lokalnie bardzo destrukcyjna.

Toba

80 kilometrów na południe od miasta Medan (Sumatra Północna) znajduje się kaldera Toba o wymiarach 85 x 30 km. Jest to największa kaldera na Ziemi uformowana w ciągu ostatnich 1.8 miliona lat.

Superwulkan Toba zasłynął kolosalną supererupcją około 74 000 lat temu, w wyniku której wyemitował 2800 km sześciennych magmy. Dla porównania słynna erupcja indonezyjskiego wulkanu Krakatau w sierpniu 1883 roku wyprodukowała zaledwie 12 km sześciennych materiału wulkanicznego i spowodowała wulkaniczne tsunami, które dotarło do wybrzeży Jawy i Sumatry zabijając ponad 36 000 ludzi.

Supererupcja Toba prawdopodobnie trwała przez dwa tygodnie, a wygenerowane przez nią spływy piroklastyczne (mobilne obłoki gorącego gazu, popiołu i fragmentów skalnych) pogrzebały obszar o powierzchni 20 000 km kwadratowych wokół kaldery. Na wyspie Samosir grubość warstwy popiołu sięgnęła 600 metrów, z kolei w Indiach dochodziła do 6 metrów. Stratosferyczna kolumna erupcyjna sięgała wysokości ponad 30 km. Powstała rozległa kaldera, którą z czasem wypełniła woda – w taki oto sposób powstało dzisiejsze jezioro Toba. Musiało dojść do kompletnej anihilacji flory i fauny w okolicach Toba, w tym do unicestwienia ludzkich populacji. Wskutek ogromnej emisji dwutlenku  siarki  (SO2)  do  stratosfery nastąpił globalny i kilkuletni spadek temperatury powierzchniowej o 3-5 stopni Celsjusza, który mógł  zaowocować zjawiskiem natychmiastowej, acz przejściowej, trwającej przez okres 5-10 lat, tzw. wulkanicznej zimy i nieomal całkowitą zagładą ówczesnej populacji ludzkiej albo przynajmniej jej drastycznym zredukowaniem. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, że erupcja wulkaniczna o takiej magnitudzie wpłynie na pogodę i klimat.

Erupcja superwulkaniczna Toba była największą erupcją wulkaniczną co najmniej od 100 000 lat. Jej ślady w postaci warstw popiołu naukowcy odkryli m.in. w Morzu Południowochińskim, Oceanie Indyjskim, Morzu Arabskim oraz w afrykańskim jeziorze Malawi oddalonym od miejsca erupcji o ponad 3600 km.

Wulkaniczna zima

Przyszła supererupcja formująca kalderę o sile zbliżonej bądź nawet przewyższającej wybuch Toba około 74 000 lat temu byłaby w stanie okresowo i drastycznie schłodzić klimat, a co za tym idzie doprowadzić do częściowego bądź całkowitego wymierania roślin, zwierząt i ludzi. Żyjące w trakcie supererupcji Toby populacje łowców-zbieraczy musiały zaadaptować się do ekstremalnych warunków wulkanicznej zimy tj. zdającego się nie kończyć zimna i mrozu. Prawdopodobnie ludzkość jeszcze nigdy nie stanęła na skraju kompletnego wyginięcia jak w trakcie supererupcji Toba na indonezyjskiej Sumatrze. Przetrwali ten globalny kataklizm jedynie nieliczni, według teorii  geologa Michaela Rampino, antropologa Stanleya Ambrose oraz dziennikarki naukowej Ann Gibbons była to populacja licząca tylko 4000 osobników, potrafiąca ze sobą w okresie kryzysu egzystencjalnego współpracować, a nie się zwalczać. Na pewno na Ziemi zachowały się miejsca, w których łatwiej można było przetrwać globalny kataklizm Toba.

Przyszła erupcja superwulkanu

Przyszłą erupcję określonego superwulkanu (jako przykład niechaj posłuży Yellowstone) zapoczątkują intensywne trzęsienia ziemi mające miejsce przynajmniej na kilka tygodni przed wybuchem. Potem dojdzie do ogromnej emisji lawy oraz powstania ogromnych spływów piroklastycznych i wygenerowania stratosferycznej kolumny popiołu,  który  zacznie opadać na stany Wyoming, Utah i Kolorado. Na wiele dni zapadnie ciemność, gdy rozrastająca się chmura erupcyjna przesłoni Słońce. Opad popiołu zatruje rzeki, jeziora i rezerwuary wody pitnej, zawali dachy tysięcy budynków – w zależności od intensywności opadu popiołu, który jest bardzo ciężki i żrący. W zawalonych budynkach zginą dziesiątki tysięcy ludzi.

Ogromny opad popiołu zniszczy elektrownie, linie energetyczne i telefoniczne oraz transformatory, co będzie skutkować długotrwałym brakiem prądu i blackoutami. Prawdopodobnie załamie się łańcuch dostaw żywności. Nastąpi upadek rolnictwa, pola uprawne i pastwiska zostaną skażone, jeśli supererupcja nastąpi latem czy wiosną. Gleba utraci żyzność na wiele lat. Z głodu, pragnienia i  wskutek zatruć umrą tysiące  zwierząt hodowlanych.  Transport lotniczy zostanie uziemiony, tak jak w przypadku znacznie mniejszej (skala VEI = 4) erupcji  islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull, która w kwietniu 2010 roku doprowadziła do anulowania 100 000 lotów. Wskutek destabilizacji  rolnictwa  rozpocznie się masowy głód i w konsekwencji ogromny krach finansowy.

Jeśli supererupcja nastąpi latem jej konsekwencją będzie globalne ochłodzenie wskutek ogromnej emisji dwutlenku siarki do atmosfery np. spadek globalnych temperatur nawet o 10 stopni C. Długotrwała  wulkaniczna zima doprowadzi  do globalnej klęski głodu. Przyszła erupcja superwulkanu jest jednym z najgorszych zagrożeń egzystencjalnych, jakie możemy sobie wyobrazić. Katastrofą wręcz niewyobrażalną, problemem, który nie jest  jeszcze boleśnie oczywisty jak np. antropogeniczne zmiany klimatyczne.

Yellowstone jest superwulkanem starannie monitorowanym przez licznych wulkanologów,  jednak są na Ziemi także inne słabiej monitorowane superwulkany. Do kolejnej supererupcji  wcale nie musi dojść na terytorium USA. Warto  pamiętać, że w  odróżnieniu od próby zmiany trajektorii lecącej w kierunku Ziemi masywnej asteroidy nie da się zapobiec supererupcji.  Można spróbować dowiercić się  do komory magmowej  superwulkanu i schłodzić ją wodą, ale to  proces ogromnie kosztowny i musiałby potrwać tysiące lat. 

Prawdopodobieństwo

Do ostatniej supererupcji (8 w skali VEI) nowozelandzkiego wulkanu Taupo doszło ponad 26 000 lat, natomiast do ostatniej erupcji wulkanu o sile 7 w skali VEI  doszło w kwietniu  1815 roku,  kiedy  wybuchł  wulkan  Tambora na  indonezyjskiej wyspie Sumbawa zabijając przynajmniej 71 000 ludzi i powodując szereg anomalii klimatycznych w roku 1816 zwanym Rokiem Bez Lata. I choć prawdopodobieństwo całkowitej bądź częściowej zagłady ludzkości z powodu wybuchu superwulkanu jest porównywalne do uderzenia ogromnej asteroidy w Ziemię, to jednak możemy mieć pewność, że taka erupcja  prędzej czy  później nastąpi. Nie jesteśmy na taką przerażającą ewentualność w ogóle przygotowani.

piątek, 11 lutego 2022

Spektakularny paroksyzm erupcyjny wulkanu Etna

                                              
10 lutego od godziny 18.00 lokalnego czasu wzrosła aktywność strombolijska w New SE Crater wulkanu Etna. Wylew lawy z SEC dotarł na wysokość 2900 metrów. Od godziny 21.40 lokalnego czasu nastąpiła zmiana aktywności strombolijskiej w fontanny lawy o wysokości sięgającej 600 metrów. Wzrastał poziom drgań. Kolumna popiołu nad wulkanem sięgnęła wysokości około 10 km. Z SEC zeszły trzy spływy piroklastyczne. Kolor awiacji został zmieniony na czerwony. Tak wyglądał pierwszy paroksyzm erupcyjny wulkanu Etna w 2022 roku. Około godziny 11.15 aktywność strombolijska w New SE Crater zaczęła zanikać. Wylew lawy na południowo-zachodnim zboczu SEC pozostawał aktywny. 

W sieci pojawiło się sporo zdjęć wulkanicznych błyskawic w kolumnie erupcyjnej z Etny. Zdj. Enza Tomasello, Fabio Caltabiano.

Ciekawe jak wiele takich spektakularnych erupcji z fontannami lawy i wysoką kolumną erupcyjną będzie miał sycylijski wulkan w 2022 roku.

środa, 9 lutego 2022

Aktywność erupcyjna wulkanu Mount Michael

8 lutego satelita Sentinel 2 zarejestrował kolumnę erupcyjną nad wulkanem Michael (Antraktyka, Sandwich Południowy). To słabo zbadany, zlodowaciały wulkan z potwierdzonym przez badaczy jeziorem lawy w kraterze, którego jeszcze nikt naocznie nie widział.

Trwa aktywność jeziora lawy wulkanu Nyamuragira w Kongo. To wulkan rzadziej odwiedzany i fotografowany niż jego sąsiad Nyiragongo.

Rankiem 8 lutego wulkan Sangay w Ekwadorze wyemitował kolumnę popiołu o wysokości 8.5 km. Opad popiołu miał miejsce w prowincjach Chimborazo i Bolivar.

Trwa aktywność stromolijska wulkanu Lewotolo na wyspie Lembata, Indonezja. Wulkan ten spektakularnie przebudził się w sierpniu 2020 roku i pozostaje aktywny po dziś dzień.

Ustały albo uległy redukcji aktywności erupcyjne wulkanów Anak Krakatau, Ebeko oraz Chikurachki (dwa ostatnie, Kuryle, Rosja).

W związku z problemami technicznymi (nie działają mi wszystkie przyciski na klawiaturze, do pisania używam klawiatury online) aktualizacje na blogu będą rzadsze. Oby chwilowo.

czwartek, 3 lutego 2022

Pierwsza w 2022 roku erupcja wulkanu Anak Krakatau

3 lutego o godzinie 16.15 czasu WiB zarejestrowano niewielką emisję popiołu z wulkanu Anak Krakatau. Kolumna erupcyjna nad indonezyjskim wulkanem sięgnęła wysokości ponad 300 metrów. Nazwa Anak Krakatu elektryzuje wielbicieli wulkanów, gdyż wulkan ten słynie z generowania wulkanicznych tsunami i epizodów destrukcji wysp wulkanicznych. Dwa przykłady to słynna już erupcja wulkanu Krakatau w dniach 26-27 sierpnia 1883 roku, w wyniku której zginęło ponad 36 000 ludzi oraz silna erupcja Anak Krakatau w dniach 22-23 grudnia 2018 roku, w wyniku której śmierć poniosło 437 osób. Do czasu potężnego wybuchu wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai 15 stycznia 2022 roku był to ostatni zarejestrowany przykład wulkanicznego tsunami. 

4 lutego o godzinie 17.07 czasu WiB obłok popiołu z Anak Krakatau sięgnął wysokości 1 km.

Rankiem 5 lutego kolumna popiołu nad wulkanem Anak Krakatau sięga wysokości 1.5 km.

2 lutego wylewy lawy pokrywały dno krateru Benbow wulkanu Ambrym (Vanuatu). Umiarkowane emisje popiołu mają miejsce z jeziora kraterowego Manaro Voui wulkanu Ambae (Vanuatu).

W kraterze zapadliskowym (pit crater) wulkanu Nyamuragira w Kongo ma miejsce efuzja lawy.

Aktywność piroklastyczna wulkanu Santiaguito w Gwatemali skutkuje opadem popiołu w San Martin Sacatepéquez, Llanos del Pinal oraz Xecaracoj i Loma Linda (El Palmar), departament Quetzaltenango. Zdj. Conred.

EDIT: 6 lutego 2022 roku o godzinie 10.05 czasu WiB obłok erupcyjny nad Anak Krakatau sięgnął wysokości 1.5 km.

Tego samego dnia doszło do przebudzenia najaktywniejszego wulkanu Kuryli, czyli Ebeko na wyspie Paramuszyr. Film z emisji popiołu z tego wulkanu nakręcili miejscowi. Prawdopodobnie nagła erupcja freatyczna z jeziora kraterowego wulkanu. Inny aktywny wulkan na Paramuszyr, czyli Chikurachki od 2 lutego podlega odgazowaniu.

środa, 2 lutego 2022

Porównanie mocy erupcji Hunga Tonga-Hunga Ha'apai z impaktami meteorytów

                                           




31 stycznia po południu wybrałem się do rezerwatu przyrody Meteorytu Morasko pod Poznaniem, by pospacerować wśród tamtejszych kraterów uderzeniowych. Wędrując przez las natrafiłem na sporo wiatrołomów będących efektem siejącego spustoszenie w Polsce niżu Nadia dzień wcześniej. Przyglądając się największemu z kraterów uderzeniowych na Morasku zastanawiałem się jaka była moc eksplozji tego impaktu, który miał miejsce ponad 5000 lat temu. Także w porównaniu do erupcji wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai w Tonga z 15 stycznia 2022 roku.

Globalna grupa monitorująca eksplozje nuklearne z siedzibą w Wiedniu (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization, CTBTO), która zarządza siecią instrumentów sejsmicznych, hydroakustycznych i infradźwiękowych wychwyciła paroksyzm erupcyjny z 15 stycznia na wszystkich 53 rozsianych po całym globie detektorach. Oszacowana moc wybuchu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai to zatem według naukowców z NASA 6-10 megaton (inne oszacowanie to 4-18 megaton), choć są badacze, którzy szacują wartość wyzwolonej energii na aż 50 megaton, czyli tyle ile wyniosła detonacja wodorowej Car Bomby nad Nową Ziemią 30 października 1961 roku (mogą o tym świadczyć dane infradźwiękowe). Dla porównania erupcje Mount Saint Helens w 1980 roku czy Krakatau w 1883 roku wyzwoliły odpowiednio 24 megatony energii oraz około 200 megaton energii. 

https://www.space.com/tonga-volcano-eruption-18-megatons

https://www.npr.org/2022/01/21/1074438703/nuclear-test-monitor-calls-tonga-volcano-blast-biggest-thing-that-weve-ever-seen 

Porównajmy zatem siłę erupcji Hunga Tonga-Hunga Ha'apai do kilku wybranych przeze mnie impaktów (eksplozji meteorytów). O moc impakt meteorytu Morasko (kratery na moich zdjęciach) zapytałem profesora Witolda Szczucińskiego, geologa i geochemika z UAM w Poznaniu. Pozwolę sobie w tym miejscu zacytować poznańskiego badacza: "Generalnie całkowita uwolniona energia nie przekraczała 30 kiloton, czyli była 10 razy mniejsza niż szacowana całkowita energia zdarzenia w Czelabińsku. Warto jednak zwrócić uwagę, że w Czelabińsku nie powstały kratery - różnica wynika z innego typu impaktora (meteorytu). W Morasku mamy meteoryt żelazny - bardziej zwarty i wytrzymały, który większość energii uwolnił w zetknięciu z ziemią dając kratery, w Czelabińsku prawie cała energia była uwolniona w atmosferze jako fala uderzeniowa." Owa fala uderzeniowa zniszczyła przynajmniej milion szyb w budynkach i zraniła 1200 osób. Stanowiła ekwiwalent eksplozji o sile 550 kiloton.

 Do silniejszej eksplozji asteroidy w atmosferze (szacowana wysokość 5-10 km) doszło 30 czerwca 1908 roku nad rzeką Podkamienna Tunguzka (Syberia). To był największy impakt asteroidy zarejestrowany w czasach historycznych, który zdewastował około 2150 km kwadratowych lasu. Ekwiwalent TNT eksplozji tunguskiej jest szacowany na 10-30 megaton (prawdopodobnie 15 megaton). Czyli siła już zbliżona do erupcji Hunga Tonga-Hunga Ha'apai z 15 stycznia 2022 roku.

Przydatne linki, w tym polskojęzyczne podsumowanie prac nad impaktem Morasko:

https://geojournals.pgi.gov.pl/pg/article/view/29763

Warto nadmienić, iż najprecyzyjniejsze szacunki odnośnie impaktu Morasko i uwolnionej przez niego energii pochodzą z modelowania numerycznego, którego wyniki opublikowała Gosia Bronikowska wraz z współautorami. 

https://pbsd.amu.edu.pl/mgr-malgorzata-bronikowska/ 

https://impact.ese.ic.ac.uk/ImpactEarth/ImpactEffects/

https://en.wikipedia.org/wiki/Tunguska_event

Od 31 stycznia uaktywnił się wulkan Chikurachki (Czikuraczki, na zdjęciu) - najwyższy szczyt kurylskiej wyspy Paramuszyr (1816 m. wysokości). Smuga pary z domieszką popiołu jest widoczna na zdjęciach satelitarnych. Obłok pary i gazu sięgnął wysokości 3.3 km, a 2 lutego ponad 4 km. Chikurachki znajduje się w odległości około 60 km od liczącego 2700 mieszkańców Siewiero-Kurylska. Silna erupcja w 1985 roku.

W dniach 30-31 stycznia sporadyczne spływy piroklastyczne schodziły z kopuły lawowej Caliente wulkanu Santiaguito w Gwatemali wskutek jej częściowego zapadania się. 

29 stycznia o godzinie 22.34 lokalnego czasu niewielki spływ piroklastyczny zszedł z jawajskiego wulkanu Semeru.

Warto wspomnieć także o aktywności sejsmicznej islandzkiego wulkanu Katla. 2 lutego o godzinie 19.10 lokalnego czasu na północno-wschodniej krawędzi Katli zarejestrowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 4.0 oraz kilka mniejszych trzęsień wtórnych  (w tym magnituda 3.4). To najsilniejsze trzęsienie ziemi na wulkanie od 2017 roku. W ramach ciekawostki dodam, że przed silną erupcją wulkanu w 1918 roku mieszkańcy Vik odczuli dwa silniejsze trzęsienia ziemi na około pół godziny przed startem erupcji i na 30-60 minut przed nadejściem powodzi glacjalnej. Tak zapamiętali to miejscowi.

http://wulkanyswiata.blogspot.com/2021/06/katla-najgrozniejszy-wulkan-islandii.html

Artykuł niniejszy dedykuje moim przeszłym i obecnym Patronom na Patronite oraz wszystkim osobom, które tutaj mniej lub bardziej regularnie zaglądają.