piątek, 29 września 2017

Agung, Ambae i Lopevi

- Ambae (Vanuatu) - Ewakuacja 11 100 mieszkańców wyspy (w stylu Dunkierki) z powodu trwającej erupcji wulkanicznej w toku. Obserwacja z powietrza ujawniła dużą emisję popiołu, gazu i fragmentów skalnych z krateru Lombenben. Obłok gazu z wulkanu Ambae rozciąga się na odległość 70 km na zachód.

- Lopevi (Vanuatu) - 27 września 2017 roku duża emisja gazowa z wulkanu Lopevi. Drugi stopień alarmu.

- Agung (Bali, Indonezja) - 28 września 444 głębokie wulkaniczne trzęsienia ziemi, 214 płytkie i 23 tektoniczne. 29 września od północy 125 głębokich wulkanicznych trzęsień ziemi, 40 płytkich i 5 tektonicznych. Ewakuacja okolic wulkanu Agung objęła już ponad 96 000 ludzi. Emisje gazu i pary z wulkanu. Pojawiła się rozpadlina w kraterze, co wskazuje na ruch magmy ku powierzchni.

- Turrialba (Kostaryka) - 28 września w godzinach 5.30, 8.25 i 15.23 lokalnego czasu emisje popiołu.

- Fuego (Gwatemala) - Od 27 września trwa nowy epizod erupcyjny wulkanu Fuego obejmujący obłoki popiołu sięgające wysokości 4.8 km, fontanny lawy o wysokości 30 metrów oraz dwa wylewy lawy o długości 500 i 600 metrów (kaniony Barranca Seca i Las Lajas). Opad popiołu w La Soledad, Pastores, San Miguel Duenas i Antigua Guatemala.

- Rincon De La Vieja (Kostaryka) - 29 września o godzinie 08.58 lokalnego czasu erupcja freatyczna wulkanu Rincon De La Vieja generująca biały obłok o wysokości 1 km i małe lahary.

Na zdjęciach wulkany Lopevi i Fuego, autorzy: Yumi Toktok Stret News (Paul) i Josue Decavele / Reuters.

środa, 27 września 2017

Oczekiwanie na erupcję Gunung Agung

- Agung (Bali, Indonezja) - Już 80 000 osób ewakuowano do 390 obozów, wokół wulkanu Agung są instalowane syreny, które mają zacząć wyć w razie jego erupcji. Dla przypomnienia strefa dużego zagrożenia rozciąga się na odległość 12 km od krateru wulkanu. Niektórzy z indonezyjskich rolników sprzedają swoje bydło. Masowa ewakuacja na Bali jest motywowana wspomnieniami silnej i katastrofalnej erupcji Agung w latach 1963-64, która trwała około roku i spowodowała liczne ofiary śmiertelne. Ludzie boją się przebudzenia wulkanu, obawiają się o swoje uprawy i zwierzęta hodowlane, modlą się, by nie wybuchł. Czas pokaże czy ich modlitwy przyniosą skutek. Nad wulkanem wciąż unosi się niewielki obłok pary i gazu sięgający wysokości 50-200 metrów. Agung nie ułatwia sprawy wulkanologom monitorującym jego aktywność. Na zdj. ISS z 19 września 2017 roku wulkany Agung i Batur.

W razie przebudzenia wulkanu proszę o zdjęcia i raporty o erupcji rodaków mieszkających/ przebywających na Bali. Mój adres mailowy: krawczykbart@yahoo.com

W rodzimej prasie nadal zero informacji o trwającej erupcji wulkanu Ambae w Vanuatu i ewakuacji 8000 ludzi. Sprawdziłem. O sytuacji związanej z wulkanem Agung jest sporo informacji, natomiast w polskich mediach erupcja Ambae praktycznie nie istnieje.

Zachęcam do odwiedzin mojego Twittera, który staram się aktualizować w miarę regularnie:

https://twitter.com/Wulkany1

EDIT: Cała populacja wyspy Ambae, Vanuatu (licząca 11 100 mieszkańców) ma zostać ewakuowana na sąsiednie wyspy z powodu trwającej erupcji wulkanicznej. Ewakuacja ma zostać zakończona do 6 października 2017.

poniedziałek, 25 września 2017

Agung i Ambae

No to się narobiło na Bali, Indonezja. W ciągu ostatnich 6 godzin zarejestrowano 125 głębokich wulkanicznych, 102 płytkich wulkanicznych i 14 tektonicznych trzęsień ziemi na wulkanie Agung. Naukowcy spodziewają się erupcji wulkanu w trudnym do sprecyzowania czasie (najbliższe dni). Już 42 000 osób zostało ewakuowanych bądź uciekło ze swoich wiosek. Mieszkają w prowizorycznych obozach stworzonych przez lokalnych mieszkańców i wolontariuszy w szkołach i urzędach. Niektórzy czasem wracają do swoich wiosek, by zająć się zwierzętami hodowlanymi. Strefa wykluczenia obejmuje 12 km wokół wulkanu. Czerwony Krzyż apeluje o wodę, zapasy ryżu, odzieży, materacy, mydła, szamponów, chusteczek oraz medykamentów. Loty z i do Bali wciąż trwają. Gdyby międzynarodowe lotnisko w Denpasar zostało zamknięte alternatywą staną się lotniska w Surabaya (Jawa) i na Lombok.

Warto dodać iż ostatnia jak dotąd erupcja Gunung Agung w 1963 roku (5 w skali VEI) wyemitowała dużo SO2 i chloru do atmosfery, co skutkowało krótkotrwałym globalnym ochłodzeniem w 1964 roku.

Ambae (Vanuatu) - Ewakuacja objęła już 8000 mieszkańców z północy i południa na wschód i zachód - czyli 70% populacji wyspy. Aktywność erupcyjna Ambae zintensyfikowała się w sobotę. Wulkan emituje popiół i niewielką ilość lawy. W trakcie poprzedniej erupcji Ambae w 2005 roku ewakuowano 5000 ludzi umieszczając ich w budynkach szkół i ratuszy. Wrócili do swoich wiosek dopiero po 3 miesiącach.

Zaczyna brakować schronień, wody, jedzenia i innych zasobów dla ewakuowanych. W ciągu ostatnich tygodnii w jeziorze kraterowym Manaro Voui uformował się stożek żużlowy z niewielkim stawem lawy. Obecnie aktywne są dwa otwory erupcyjne. Kozy, świnie, kurczaki i kaczki ewakuowano na pobliską wyspę Maewo.

Aoba (Ambae, Manaro Voui) to jeden z najaktywniejszych wulkanów Vanuatu. Posiada kwasowe jeziora w kraterach wulkanu tarczowego. Z powodu obecności wody jego erupcje potrafią być eksplozywne. Zagrożenia związane z Ambae to spływy piroklastyczne, lahary (wschodnia strona wyspy) czy opad tefry.

W polskich mediach (co ciekawe) zero jakiejkolwiek reakcji na wybuch wulkanu w Vanuatu. Nie lepiej jest z międzynarodową prasą. W końcu kogo obchodzi jakaś mała wyspa w pacyficznym archipelagu z mało znanym wulkanem? Czasem odnoszę wrażenie że wulkany interesują dziennikarzy tylko wtedy gdy bezpośrednio zagrażają życiu ludzi i wygodzie pasażerów podróżujących samolotami.

piątek, 22 września 2017

Czwarty stopień alarmu dla wulkanu Agung

22 września 2017 roku podniesiono alarm dla indonezyjskiego wulkanu Agung do stopnia czwartego (najwyższego) z powodu wzrostu aktywności sejsmicznej. 20 września - 563 wulkaniczne trzęsienia ziemi, 16 tektonicznych i 8 płytkich wulkanicznych, 21 września - 592 wulkaniczne, 82 płytkich wulkanicznych i 51 tektonicznych... Ponad 11 300 ludzi opuściło już wioski wokół wulkanu. Mieszkańcom okolic wulkanu ani turystom nie wolno przebywać w odległości do 9 km od krateru. Od trzech dni trwa migracja węży i małp z okolic Gunung Agung. Zastanawiam się czy dojdzie do erupcji - jeśli tak to kiedy. Warto wspomnieć że dwie ostatnie erupcje tego wulkanu (1963-1964 - ponad 1100 osób zabitych przez spływy piroklastyczne i lahary oraz 1843) były potężne (5 w skali VEI). Czekam na dalsze informacje.

Czwarty stopień alarmu także dla wulkanu Ambae (Vanuatu) - umiarkowana erupcja. Planowana ewakuacja 5000 mieszkańców wyspy.

niedziela, 17 września 2017

Wulkan Ambae w stanie erupcji

Wulkan Ambae (Vanuatu) jest w stanie umiarkowanej erupcji. Obowiązuje 3-kilometrowa strefa zamknięcia wokół jeziora Lake Manaro Voui. Trwa emisja toksycznych gazów i popiołu. Zdj. z 15 września Peter Vibs.

17 września 2017 roku satelita zarejestrował eksplozję wulkanu Żupanowski (Zhupanovsky), Kamczatka, Rosja.

Wzrost sejsmiczności w kraterze Sileri wulkanu Dieng (Jawa, Indonezja). Także wzrost temperatury wody z 90.7°C do 93.5°C pomiędzy lipcem a wrześniem 2017 roku i gruntu z 58.6°C do 69.4°C. Obecnie drugi poziom alarmu. Dieng to bardzo niebezpieczny wulkan słynący z erupcji freatycznych i niebezpiecznych emisji CO2. Zabił 117 ludzi w 1944 roku, 114 w 1964 roku i 142 osoby w 1979 roku.

Zakończyła się misja kosmiczna Cassini (1997-2017) badająca Saturna i jego księżyce. Obejmowała wiele doniosłych odkryć m.in. ocean płynnej wody pod powierzchnią Enceladusa. Rzeki, jeziora, morza i deszcze płynnego metanu na powierzchni Tytana. Huragany na obu biegunach Saturna. Heksagonalny jet stream na jego biegunie północnym. Odkrycie dwóch nowych księżyców gazowego olbrzyma Pallene i Methone.

Warto ściągnąć tą książkę NASA i się z nią bliżej zapoznać:

https://saturn.jpl.nasa.gov/system/downloadable_items/1079_The_Saturn_System.pdf

środa, 13 września 2017

Tragedia w Campi Flegrei (Solfatara)

12 września 2017 roku 11-letni chłopiec imieniem Lorenzo oraz jego rodzice (42-letnia Tiziana Zaramella i 45-letni Massimiliano Carrer z Meolo) zginęli po wpadnięciu do wulkanicznego krateru w Solfatara (Campi Flegrei) koło Neapolu. Dramat rozegrał się gdy jedenastolatek przekroczył barierkę do zakazanego terenu (solfatara zwana Bocca Grande). Kiedy jego rodzice usiłowali go stamtąd wyciągnąć część krateru zapadła się i wszyscy wpadli do głębokiego na 3 metry mulistego otworu. Tam całą trójkę dopadły toksyczne opary (para o temperaturze 160 stopni Celsjusza oraz siarkowodór) oraz wrzący muł. Rodzina została uwięziona w kraterze i straciła przytomność. Ich siedmioletni syn ocalał, gdyż nie poszedł za nimi do krateru. Ludzie zabrali go do baru przy wejściu do Campi Flegrei, ponieważ chłopiec był w wielkim szoku. Płakał i ciągle pytał o resztę swojej rodziny. Pomocy udzielili mu potem pracownicy socjalni i psycholog. W przyszłości zajmą się nim dziadkowie. Strażacy wyciągnęli wszystkie trzy ciała z Solfatara - jak powiedział burmistrz Pozzuoli nie było tam takiej tragedii od 40 lat!

Niestety nie jest to pierwsza tragedia tego typu, gdyż ludzie mają skłonność do wchodzenia na zakazane tereny. Sam coś o tym wiem. Do moich głównych zainteresowań poza wulkanami należy m.in. miejska eksploracja (urbex), co bywa dosyć ryzykownym i niebezpiecznym zajęciem. Zdj. Ciro Fusco/EFE

Przelot dronem nad wulkanem Bromo (Jawa, Indonezja) ujawnił w jego kraterze obecność małego jeziorka o brązowawym kolorze.

14 września 2017 roku drugi stopień alarmu dla wulkanu Agung, Bali, Indonezja ze względu na wzrost aktywności sejsmicznej i fumarolicznej. Potężna erupcja w latach 1963-64 (VEI = 5).

niedziela, 10 września 2017

Jaskinie lodowe wulkanu Erebus i ślady DNA

Kolejny interesujący nius z Antarktydy - lodowy kontynent nie przestaje zaskakiwać. Naukowcy z Australian National University (ANU) za pomocą technik sekwencjonowania DNA przeanalizowali próbki gleby z lodowych jaskiń wokół czynnego wulkanu Erebus i odkryli w niej ślady DNA alg, mchów i małych zwierząt. Dalsze badania mogą doprowadzić do odkrycia nowych gatunków zwierząt i roślin. Tam pod lodem mogą żyć całe ekosystemy o których naukowcy jeszcze nie wiedzą. Być może rośliny i zwierzęta przetrwały epoki lodowe w Antarktyce adaptując się do życia w podlodowych, wydrążonych przez parę jaskiniach wokół antarktycznych wulkanów. W lodowych jaskiniach wulkanu Erebus temperatura może sięgnąć +20-25 stopni Celsjusza. Tam jest cicho, bezwietrzne i ciepło, choć to Antarktyda. Wcześniej odkryto w tych jaskiniach społeczności grzybów i bakterii. Być może i inne żywe organizmy odnajdowały w tych jaskiniach schronienie, gdy warunki pozostałego otoczenia stawały się dla nich nie do zniesienia. Zdj. Joel Bensing.

poniedziałek, 4 września 2017

Erupcja wulkanu La Cumbre na wyspie Fernandina

Dosłownie przed chwilą dowiedziałem się o wybuchu wulkanu tarczowego La Cumbre na wyspie Fernandina, Wyspy Galapagos (dzisiejsze popołudnie lokalnego czasu, godzina 12.25). Informacje na razie są skąpe, ale wygląda mi to na szczelinową aktywność lawową i emisję pary wodnej. Obłok erupcyjny nad La Cumbre sięgnął wysokości 4 km. Zdj. Sócrates Tomalá/ Galapgos Naciente. Do ostatniej jak dotąd erupcji na wyspie Fernandina doszło w kwietniu 2009 roku na południowo-zachodnim zboczu La Cumbre. Obejmowała ona fontanny i wylewy lawy oraz emisję SO2 i pary ze szczeliny erupcyjnej znajdującej się około 500 metrów od centralnego krateru. 11 czerwca 1968 roku silna erupcja eksplozywna La Cumbre spowodowała zapadnięcie się kaldery wulkanu. Obłok erupcyjny sięgnął wówczas wysokości 20-25 km.

Czekam na bardziej szczegółowe informacje i zdjęcia!

EDIT: Mamy do czynienia z boczną erupcją szczelinową wulkanu obejmującą fontanny i wylewy lawy na zachodnich zboczach. Niezamieszkana przez ludzi Fernandina jest wyspą o unikalnej bioróżnorodności. Zamieszkują ją lądowe i wodne iguany, węże, endemiczne szczury, nielotne kormorany i pingwiny, brak gatunków sztucznie introdukowanych przez człowieka. Do ostatnich erupcji lawowych La Cumbre doszło 13 maja 2005 roku i 11 kwietnia 2009 roku.

Radialna szczelina na południowo-zachodniej stronie wulkanu odpowiada za dwa główne wylewy lawy.

EDIT 2: 6 września duży obłok SO2 wyemitował wulkan Ambae (Aoba, Vanuatu), co wskazuje na jego erupcję. Trzeci stopień alarmu, w sieci brak zdjęć z tej aktywności erupcyjnej.

Długi rój trzęsień ziemi w Yellowstone

Od czerwca 2017 roku trwa rój trzęsień ziemi w Yellowstone - do 30 sierpnia 2017 roku zarejestrowano 2357 trzęsień ziemi. Najsilniejszy wstrząs w ostatnich tygodniach (magnituda M 3.3) miał miejsce 21 sierpnia 2017 roku. 15 czerwca wstrząs miał magnitudę M 4.4. Wiele osób martwi się o ten długi rój trzęsień ziemi i twierdzi że może to być zapowiedź rychłej erupcji kaldery. Inaczej twierdzą naukowcy z YVO (Yellowstone Volcano Observatory). Aktywność sejsmiczna w Yellowstone jest zawsze obecna - jej przyczyna to aktywność hydrotermalna w Parku. Nie ma więc powodów do obaw. Poza tym obecny rój trzęsień ziemi w Yellowstone nie jest wcale najdłuższy ani najsilniejszy. W październiku 1985 roku w Yellowstone zarejestrowano ponad 3000 trzęsień ziemi, w 2010 roku ponad 2000 trzęsień ziemi.

Ostatnia erupcja wulkaniczna kaldery miała miejsce 70 000 lat temu. Gdyby miało dojść do kolejnej erupcji w najbliższym czasie potrzeba jeszcze więcej silniejszych trzęsień ziemi, równoczesnej deformacji gruntu, eksplozji pary czy zmian w przepływie ciepła i gazów. Kod dla Yellowstone obecnie zielony (czyli normalny). Brak podstaw, by nie wierzyć wulkanologom z YVO i kwestionować ich ocenę.

piątek, 1 września 2017

Ambrym i Poas

30 sierpnia 2017 roku naukowcy z Vanuatu Geohazards podnieśli alarm do poziomu trzeciego dla wulkanu Ambrym z powodu bliżej nie sprecyzowanych 'drastycznych zmian' w jego aktywności. Może to być (ale nie musi) zapowiedź umiarkowanej erupcji. Nie wolno się zbliżać na odległość 2 km do krateru Benbow oraz 3 km do krateru Marum, w tym do kraterów Maben-Mbwelesu, Niri-Mbwelesu i Mbwelesu. Tak to wygląda na mapce.

Poas (Kostaryka) - Wulkanolog Raul Mora Amador odkrył kilka pęknięć w aktywnym kraterze wulkanu Poas. Jedno z nich ma długość 150 metrów i głębokość 10-15 metrów, inne są mniejsze. Jedno z pęknięć (w miejscu starej kopuły) emituje popiół, fragmenty skalne i parę wodną, drugie (w miejscu Laguna Caliente) emituje siarkę, trzecie tylko parę. Obszary wegetacji we wschodniej strefie są spalone, co może świadczyć o gorejących chmurach.

Trwająca przez 45 dni erupcja wulkanu Piton de la Fournaise (od 14 lipca do 28 sierpnia 2017 roku) wyemitowała na powierzchnię mniej niż 10 milionów metrów sześciennych lawy.

Wilgotne powietrze i brak wiatru pozwoliły na uformowanie się obłoków gazu (głównie pary wodnej) nad kraterami Voragine i SE Craters wulkanu Etna w dniu 31 sierpnia 2017 roku. Do Etny jeszcze wrócimy.

Ciekawe czy wrzesień, tudzież końcówka roku 2017 roku przyniesie jakieś wulkaniczne niespodzianki.