Od godziny 12.30 czasu UTC 30 lipca 2022 roku na północny wschód od Fagradalsfjall trwa rój trzęsień ziemi, który liczy już ponad 2500 wstrząsów. Trzęsienia ziemi mają miejsce m.in. w okolicach Grindavik, Keilir czy Svartsengi i wskazują na intruzję magmy. Nie wiadomo jednak czy tym razem i gdzie dojdzie do wypływu lawy. Obecnie trzęsienia ziemi mają miejsce na głębokościach 2-3 km, a to oznacza, że magma zbliża się do powierzchni. Z drugiej strony poprzednie roje trzęsień ziemi nie skutkowały nową erupcją szczelinową systemu wulkanicznego Krysuvik. Wątpliwe, aby do przyszłej erupcji doszło z głównego krateru erupcji Geldingadalsgos. Tak czy owak, jeśli w sierpniu 2022 roku dojdzie do kolejnej erupcji szczelinowej na Islandii (półwysep Reykjanes) to rozważę wylot choćby na weekend. Należy jednak pamiętać, że nie każda płytka intruzja magmy kończy się erupcją (podobnie było w maju 2022).
31 lipca o godzinie 17.47 czasu lokalnego miało miejsce najsilniejsze jak dotąd trzęsienie ziemi o magnitudzie 5.4, z epicentrum na północny wschód od miasteczka Grindavik i poczyniło w nim niewielkie szkody (spadające butelki i szklanki w barach czy sklepach). Nikt nie odniósł obrażeń.
Z powodu umiarkowanej aktywności sejsmicznej żółtym kodem awiacji objęty został podlodowy islandzki wulkan Grimsvötn - to obecnie obok Askja i Fagradalsfjall trzeci islandzki wulkan z tym kodem awiacji.
EDIT 2 sierpnia: Zarejestrowano deformację gruntu pod wulkanem Fagradalsfjall. Magma znajduje się na głębokości około 1 km. Erupcja może zatem mieć miejsce jeszcze w sierpniu 2022. Aktywność sejsmiczna na półwyspie Reykjanes w toku.
Przynajmniej od czasu erupcji wulkanu tarczowego Wolf na wyspie Isabela (archipelag Galapagos) nie było w 2022 roku erupcji szczelinowej. Może najwyższa pora? Na zdjęciu mojego autorstwa aktywny krater erupcji Geldingadalsgos w lipcu 2021.
W ostatnich dniach odnotowano erupcje wulkanów Sakurajima (Kiusiu, Japonia) czy Sangay (Ekwador).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz