20 października o godzinie 11.43 lokalnego czasu doszło do nagłej erupcji freatyczej wulkanu Aso (Kiusiu, Japonia), która wygenerowała gęsty spływ piroklastyczny docierający na odległość ponad 1 km. Miejsce erupcji to krater Nakadake. Kolumna erupcyjna sięgnęła wysokości 3.5 km. Na szlakach turystycznych nikogo nie było, gdyż wulkan był objęty drugim stopniem alarmu (teraz już jest trzecim), a co za tym idzie obowiązuje wokół krateru Nakadake 2-kilometrowa strefa wykluczenia (tak jak obecnie na La Palmie). Aktualnie wulkan emituje obłoki pary. Parking przy Volcano Museum (Kusansenri) opustoszał.
Moim zdaniem mamy definitywny koniec półrocznej erupcji Geldingadalsgos. Miałem przyjemność ją obserwować w lipcu 2021 roku wśród turystów z USA, Niemiec, Polski, UK czy Francji. Nie ma aktywności powierzchniowej w dolinach Geldingadalir, Meradalir i Nattaghi, ustała aktywność sejsmiczna blisko Keilir. Czy była tektoniczna czy świadczyła o migracji magmy? Nie wiadomo. Jedynie krater nr. 5 jeszcze ulega odgazowaniu.
Warto monitorować wulkan Askja ze względu na inflację gruntu. Świadczy ona o akumulacji magmy na głębokości 2-3 km. Być może kiedyś dojdzie do erupcji akurat tego islandzkiego wulkanu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz