Destrukcyjna erupcja na wyspie La Palma trwa już od ponad trzech tygodni. Od 5 dni drony z dwóch firm Ticom Soluciones i Volcanic Life dostarczają wodę i jedzenie uwięzionym przez lawę i wychudzonym psom w górzystym rejonie Todoque. Asysta weterynaryjna polega na tym, że weterynarze decydują o tym jaki pokarm zrzucić psom i w jakich dawkach. Porzuconych zwierząt nie da się zabrać na pokład helikopterów ze względu na gorące powietrze emanujące od lawy i popiołu, które może uszkodzić wirniki.
Sugerowana przez wulkanologów nazwa obecnej erupcji na La Palmie to Tajogaite. Jak długo ta erupcja potrwa? Czas pokaże.
EDIT: Lawa z wulkanu Cumbre Vieja pokryła już obszar o powierzchni 732,5 ha. Zniszczeniu uległo 1817 budynków. Lawa pokryła 56.4 km dróg.
Na południowy wschód od aktywnego stożka otworzył się nowy otwór erupcyjny. Dwa wylewy płynnej lawy na południe od góry La Laguna połączyły się w jeden, który zapewne niebawem dotrze do oceanu. Dostęp do La Laguna przez Tazacorte jest zamknięty ze względu na bliskość wylewu lawy.
16 października erupcja nabrała bardziej efuzywnego niż eksplozywnego charakteru z okazjonalnymi emisjami popiołu. Wieczorem 16 X kolumna popiołu nad wulkanem sięgnęła wysokości 4.5 km. Obszar pokryty lawą to już 742 hektary. Zniszczeniu uległo 1826 budynków, wciąż mają też miejsce trzęsienia ziemi. Siła erupcji to 2 w skali VEI, ale szkody ogromne.
Z Porto di Levante na wyspie Vulcano (Wyspy Liparyjskie) prewencyjnie ewakuowano kilka rodzin ze względu na wysokie koncentracje i emisje SO2 i CO2. W pobliżu wulkanu znaleziono kilka martwych zwierząt.
Wulkan Nishinoshima (Wyspy Ogasawara) podlega odgazowaniu, o czym świadczą ostatnie zdjęcia Japońskiej Straży Wybrzeża.
14 października doszło do erupcji freatycznej japońskiego wulkanu Aso z krateru Nakadake.
Niestety od kilku dni nie mogę dostać się na moje konto na Twitterze z powodu braku akceptacji używanego dotąd hasła. EDIT: Reset hasła zadziałał i jestem znowu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz