Istnieje możliwość erupcji szczelinowej wulkanu Þorbjörn na Islandii zlokalizowanego na półwyspie Reykjanes, blisko osławionej atrakcji turystycznej Blue Lagoon (Bláu Lónið). Możliwa akumulacja magmy na zachód od tej mało znanej islandzkiej wulkanicznej góry. Zarejestrowana została inflacja gruntu oraz towarzyszący jej od 21 stycznia rój trzęsień ziemi. Inflacja gruntu wskazuje na niewielką intruzję magmy. Do ostatniej erupcji lawowej na Reykjanes doszło w latach 1210-1240, w tym do trzech epizodów efuzywnych w systemie wulkanicznym Svartsengi. Największa erupcja szczelinowa z tych epizodów uformowała pole lawowe Arnarseturshraun. Jestem ogromnie ciekaw czy dojdzie do jakiejkolwiek eskalacji tej aktywności w kierunku potencjalnej erupcji szczelinowej blisko Blue Lagoon, wioski Grindavik (populacja 3500 mieszkańców) i oddalonego o 22 km Międzynarodowego Lotniska Keflavik, które zapewne zostanie zamknięte. Ale być może akumulacja magmy ustanie bez żadnej aktywności erupcyjnej.
Niezawodny Tomasz Lepich podesłał mi zdjęcie wulkanu Thornbjorn, ja ze swojej strony wrzucam zdjęcie Bláu Lónið wykonane w kwietniu 2014 roku. Islandzcy naukowcy na dniach zainstalują więcej czujników sejsmicznych i GPS, by monitorować ten teren. Na razie nie ma żadnych ograniczeń co do wizytowania Blue Lagoon przez turystów.
W dniu wczorajszym filipiński wulkan Taal został objęty trzecim stopniem alarmu. Czyżby kryzys wulkaniczny dobiegał powoli końca? Przez ostatnie dni Taal emitował niewielkie obłoki pary o wysokości 50-800 metrów. Nadal zerkam na stronę Phivolcs i monitoruję aktywność sejsmiczną Taal, ale myślę że to już koniec.
Wczoraj HVO wypuściło serię filmów m.in o ty co stało się w kraterze halemaumau, jak zachowywała się lawa pod Leileni Estates, i o tym jakie informacje można uzyskać z lawy i magmy. Wszystko opowiedziane w bardzo przystępny sposób i nawet z moją nikłą znajomością angielskiego większość zrozumiałem. Serdecznie polecam, filmy można znaleźć na oficjalnym kanale YT USGS.
OdpowiedzUsuń