7 stycznia 2022 roku godzinie 00:20 lokalnego czasu z pokładu statku strażnicy parkowi dostrzegli umiarkowanie dużą erupcję szczelinową wulkanu Wolf (1710 m. wysokości) znajdującego się na północnym krańcu wyspy Isabela w archipelagu Galapagos. Jakiś czas temu zastanawiałem się kiedy dojdzie do kolejnej erupcji wulkanicznej na Galapagos i oto odpowiedź. Wolf wybuchł po raz ostatni 25 maja 2015 roku. Erupcja nie stwarza zagrożenia dla ludzi. Kolumna gazu nad miejscem erupcji sięga wysokości 1.9-3.8 km i jest rozwiewana na północny wschód i zachód. Wybuch wulkanu może być natomiast zagrożeniem dla krytycznie zagrożonej populacji różowej iguany (211 osobników), którą odkryto na zboczach wulkanu w 2009 roku. Jednak obszar występowania tego endemicznego gatunku jest daleko od miejsca erupcji. Lawa wydobywa się ze szczeliny erupcyjnej na południowym zboczu wulkanu. Mają miejsce spektakularne fontanny lawy o wysokości 150 metrów zasilające wyciek, który znajduje się w odległości 1.8 km od Pacyfiku. Zdj. Wilson Cabrera.
Wolf jest najwyższym z sześciu wulkanów tarczowych na wyspie Isabela.
Pozostałe to Ecuador, Darwin, Alcedo, Sierra Negra i Cerro Azul. Być może erupcja potrwa jeszcze przynajmniej z tydzień-dwa.
W kraterze wulkanu Nyiragongo w Kongo formuje się jezioro lawy po kilku miesiącach braku aktywności. Przelot nad tym czynnym wulkanem w dniu 5 stycznia 2022 roku ujawnił obłok gazu i obecność lawy.
6 stycznia o godzinie 19.44 lokalnego czasu silna eksplozja kopuły lawowej wulkanu Nevados de Chillan w Chile wyemitowała obłok erupcyjny o wysokości 5.4 km.
Tak jak wspomniałem w poprzednim poście powraca także jezioro lawy w południowym kraterze wulkanu Erta Ale w Etiopii zlokalizowanym w południowej części jego kaldery. Zdj. Anthony Caere.
Czekam na bardziej szczegółowe wieści odnośnie obu wulkanów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz