W dniach 10-16 listopada erupcja na La Palmie wciąż pozostawała aktywna. Jej obecna charakterystyka to eksplozje strombolijskie, fontanny lawy z licznych otworów erupcyjnych, codzienne emisje gazu i popiołu i rozgałęzione wylewy lawy. W dniach 9-11 listopada wzrosła głęboka aktywność sejsmiczna, potem zmalała. Aktywność erupcyjna raz była bardziej intensywna, innym razem słabła, ale generalnie erupcja w ciągu ostatniego tygodnia osłabła. Lawa przemieszcza się kanałami i tubami lawowymi na starszych wylewach, czasem tworząc rozgałęzienia. 9 listopada wylew lawy numer 2 dotarł do plaży Los Guirres i zaczął powiększać lawową deltę. Do 16 listopada szerokość pola lawowego wzrosła do 3.2 km.
14 listopada zintensyfikowała się emisja popiołu. W Corazoncillo (strefa wykluczenia) zginął 72-letni mężczyzna, który dostał pozwolenie na wyczyszczenie dachu swojego domu z zalegającego popiołu. To pierwsza ofiara śmiertelna erupcji na La Palmie.
Jak długo potrwa jeszcze erupcja na kanaryjskiej wyspie? Cóż, nie wiem.
Nie będę się już bawił w jakiekolwiek przypuszczenia. Zapewne
przynajmniej do grudnia.
1040 hektarów powierzchni pokrywa lawa, powierzchnia lawowej delty to obecnie 42.87 ha. Zdj. erupcji Tajogaite 17.11.2021 via Involcan.
Co ciekawe, 20 lipca wulkanolodzy z Involcan podnieśli siłę erupcji na La Palmie z 2 na 3 w skali VEI ze względu na intensywną emisję popiołu i gazu w ostatnich dniach.
16 listopada wykryto głęboką inflację pod górą wulkaniczną Fagradalsfjall na Islandii być może wskazującą na akumulację magmy. Czy i kiedy (jeśli w ogóle) dojdzie do wznowienia erupcji Geldingadalsgos? Oto jest pytanie. Osobiście chciałbym, aby znowu popłynęła na Reykjanes lawa.
Deformację gruntu i aktywność fumaroliczną zarejestrowano w kalderze wulkanu La Cumbre (Fernandina, Wyspy Galapagos). Możliwa akumulacja magmy i erupcja lawowa w przyszłości. Ostatnia erupcja szczelinowa La Cumbre miała miejsce w styczniu 2020.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz