Na ścianach kaldery Halema’uma’u otworzyły się aktywne szczeliny erupcyjne. Zaczęło formować się nowe jezioro lawy w miejsce jeziora kraterowego, które wyparowało. Fontanna lawy z północnej szczeliny (północno-zachodnia ściana kaldery) sięgnęła wysokości około 50 metrów. Zdj. Hawaii Volcanoes NPS/Janice Wei.
22 grudnia jezioro lawy w kalderze Halemamau zasilane było już tylko przez dwie aktywne szczeliny erupcyjne na niższych ścianach kaldery.
Tego samego dnia o godzinie 16.41 czasu lokalnego wulkan Sakurajima (Kiusiu, Japonia) wygenerował obłok erupcyjny o wysokości 2 km.
Także dzisiaj od godziny 09.08 czasu UTC doszło do krótkiego paroksyzmu erupcyjnego wulkanu Etna z SE Crater. Duża pionowa kolumna erupcyjna była częściowo przesłonięta przez chmury. Widoczna była fontanna lawy. Czekam na dalsze informacje. Natomiast rankiem 22 grudnia miał miejsce trzeci paroksyzm erupcyjny Etny z New SE Crater obejmujący fontanny lawy oraz wylew lawy o dwóch rozgałęzieniach, w tym jednym skierowanym w kierunku stożka Monte Frumente Supino i stożków powstałych w wyniku erupcji w 2002 roku.
22 grudnia 2020 roku kamczacki wulkan Szywiełucz wygenerował obłok erupcyjny o wysokości 10 km.
Trwa intensywna aktywność strombolijska japońskiego wulkanu Suwanosejima z krateru Otake. Obłoki popiołu sięgają wysokości 600 metrów - 1.2 km.
18 grudnia 2020 roku na obrazach satelitarnych wykryto aktywność strombolijską wulkanu Tinakula (Wyspy Salomona, Oceania).
Zachęcam do sporadycznego wsparcia finansowego WŚ. Staram się jak mogę, by przekazywać informacje wartościowe, zweryfikowane i rzetelne, tudzież krzewić wiedzę o wulkanach i wszelkich tematach z nimi związanych.
No, Kilauea - nareszcie. Swoją drogą, oni wczoraj ten rój trzęsień ziemi interpretowali jako małą intruzję magmy bez dużych szans na erupcję.
OdpowiedzUsuń