Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
sobota, 16 lutego 2013
Umiarkowane trzęsienie ziemi w pobliżu obszaru wulkanicznego w Algierii/ erupcja wulkanu Barren Island
Zaintrygowała mnie trochę ta informacja. Umiarkowanie silne trzęsienie ziemi (być może wulkanicznego charakteru) miało miejsce w pobliżu obszaru wulkanicznego Tahalra w południowej Algierii. Epicentrum na głębokości 2 km. W południowej Algierii znajdują się trzy duże obszary wulkaniczne: Tahalra, Manzaz i Atakor. Wylewy lawy w Tahalra (kilka km od epicentrum) są w wieku młodszym niż 10 000 lat. Byłoby ciekawie, gdy do przyszłej erupcji wulkanicznej doszło w Algierii.
http://wulkanyswiata.blogspot.com/2011/05/algieria.html
Wygląda na to, że 16 lutego uaktywnił się wulkan Barren Island w indyjskim archipelagu Andamanów. Emisje popiołu z wulkanu sięgają wysokości 6 km. Natomiast z indonezyjskiego wulkanu Paluweh, a konkretnie z jego kopuły lawowej schodzą rozżarzone lawiny. Strefa zagrożenia wokół Gunung Rokatenda wynosi 3 km.Chmura popiołu nad wulkanem sięga wysokości 4.3 km, towarzyszą jej eksplozje wywołane zapewne kolapsem kopuły lawowej. Z kolei wulkan Reventador w Ekwadorze wyprodukował słup popiołu sięgający wysokości 2 km.
Na zdjęciach obszar wulkaniczny Atakor w Algierii oraz indyjski aktywny wulkan Barren Island (Andamany), a także zdjęcie NASA z 12 lutego 2013 roku przedstawiające wulkan Paluweh (Rokatenda).
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz