sobota, 30 października 2010

Erupcja Merapi - niusy



Trwająca od środy erupcja jawajskiego wulkanu Merapi zmieniła charakter z eksplozywnej na bardziej efuzywny. Zatem jeśli z wulkanu będzie wydobywać się lawa zagrożenie dla ludzi będzie mniejsze. Rzecz jasna, istnieje także możliwość budowy kopuły lawowej i jej zapadania, co spowoduje śmiertelnie niebezpieczne gorejące chmury. W ciągu ostatnich 24 godzin Merapi targnęło 6 eksplozji, a liczba ewakuowanych sięgnęła 65 000 ludzi. Opad popiołu miał miejsce w odległości 12 km od wulkanu. Liczba ofiar erupcji Merapi wzrosła do 38.

Eksplozywna aktywność dwóch kamczackich wulkanów Kluczewska Sopka i Szywiełucz zmniejszyła się.

czwartek, 28 października 2010

Nius o Merapi



Czwartkowa erupcja Merapi była mniejsza od katastrofalnej środowej. Spływy piroklastyczne z wulkanu dotarły na odległość 3 km - w środę odległość ta wyniosła 5 km i zniszczeniu uległy trzy wioski m.in Kinahrejo, gdzie mieszkał duchowy strażnik Merapi 83-letni Mbah Maridjan. 21 ofiar wulkanu pochowano w masowym grobie w wiosce Sidorejo, a 5 na cmentarzu w wiosce Srunen. W piątek po północy lokalnego czasu Merapi nadal wyrzucał z siebie gorący popiół do wysokości 3 km.

W związku z tym, iż wyjeżdżam przez kilka dni nie będzie aktualizacji na blogu. Niemniej będę śledził aktywność Merapi i innych wulkanów. Zbiorczy art po Halloween.

Koniec erupcji Szywiełucz na Kamczatce?



Jak podaje agencja prasowa Itar Tass kamczacki wulkan Szywiełucz dzisiaj zakończył eksplozywną erupcję. W czasie wybuchu wulkanu chmury popiołu sięgały wysokości 10 km, a opad popiołu miał miejsce w odległości do 90 km od aktywnego wulkanu. Słabe i średnie erupcje Szywiełucz w ciągu ostatnich lat trwały od kilku miesięcy do trzech lat. Okresy aktywności przypadły m.in na lata 1980-81 i 1993-95. Od 2001 roku wulkan wykazywał aktywność i był monitorowany przez specjalistów.

EDIT DROID: Przedwczesny nius. Szywiełucz nadal wyrzuca z siebie gigantyczne chmury popiołu zakłócając loty samolotowe. Podobnie Kluczewska Sopka.

Sobotnia eksplozywna erupcja wulkanu Kluczewska Sopka (jedna z kilku w tym tygodniu) na Kamczatce wyprodukowała obłok popiołu sięgający wysokości 9 km. Strombolijska aktywność Kluczewskiej Sopki stała się coraz bardziej eksplozywna.

Tymczasem Merapi na Jawie wznowił aktywność dzisiaj o 16.30 lokalnego czasu wyrzucając chmury gorącego popiołu. Trwają pogrzeby 34 ofiar wulkanu - ciała zostaną złożone w masowym grobie. W obozach dla ewakuowanych, gdzie przebywa około 50 000 ludzi istnieje ryzyko wybuchu zarazy. Co ciekawe, erupcja Merapi była eksplozywna - bez potoków lawy charakterystycznych dla tego wulkanu.

Indonezja



PULOSARI - Bazaltowo-andezytowy stratowulkan Pulosari o wysokości 1346 metrów znajduje się na zachodnim krańcu Jawy. Nie odnotowano jego erupcji w czasach historycznych, ale na ścianach jego krateru o głębokości 300 metrów znajdują się aktywne solfatary.

Islandia



FREMRINAMUR - Wygasły stratowulkan Fremrinamur (939 m) został uformowany na wulkanie tarczowym Ketildyngja. Ostatnia erupcja wulkanu Fremrinamur około 2500 lat temu utworzyła wylew ryolitowej lawy zwany Burfellshraun. Wulkan posiada aktywne pole geotermalne.

Wyspy Crozeta



ÎLE DE l'EST - Wyspa Ile de l'Est ma wymiary 10 x 19 km i posiada liczne stożki scorii. Wierzchołek bazaltowego stratowulkanu zwie się Mont Marion-Dufresne (1190 m). Daty erupcji na wyspie nieznane. Wyspy Crozeta to wyspy deszczu, szalejących wiatrów i zimna. Ponad 25 milionów ptaków dostaje się na Ile de la Possession, by się rozmnażać, m.in albatrosy i pingwiny.

Grenada



SAINT CATHERINE - Stratowulkan St.Catherine (840 m) jest położony na wyspie Grenada na Karaibach i jest najmłodszym z pięciu wulkanów tworzących wyspę. Posiada krater w ksztalcie podkowy z kopułami lawowymi we wnętrzu, maary i stożki scorii oraz aktywne gorące źródła i fumarole. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce ze stożka scorii w pobliżu wioski Radix w ciągu ostatniego 1000 (tysiąca) lat.

środa, 27 października 2010

Erupcja Merapi - galeria




Kilka fotek z wczorajszej erupcji Merapi. W sieci są jeszcze bardziej szokujące zdjęcia przedstawiające martwe ciała ludzi.

Nius z innej części świata - erupcja Eyjafjallajökull na Islandii oficjalnie została uznana za zakończoną, choć tak na dobrą sprawę Eyja ucichł w połowie czerwca.

30 ofiar erupcji Merapi




Liczba ofiar po wczorajszej erupcji jawajskiego Merapi wzrosła do 30. Wulkan jest dzisiaj spokojniejszy, ale nikt nie jest w stanie przewidzieć co się stanie dalej. Ratownicy przeszukują południowe zbocza Merapi chcąc natrafić na ofiary i ocalałych. Niektόrzy mieszkańcy powracają na wulkan w obawie o swόj dobytek i uprawy. Jednak wioski, farmy, drzewa na południe od Merapi to strefy śmierci – pokryte szarym, ciężkim popiołem. Na Youtube pojawiło się video o Merapi.

25 ofiar erupcji Merapi






Będący w stanie erupcji jawajski wulkan Merapi pochłonął kolejne ofiary. W szpitalach naliczono już 25 ofiar śmiertelnych tragedii; zginał m.in Mbah Marijan, spirytualny stróż wulkanu odnaleziony martwy w swoim domu 4 km od wulkanu. Przyczynami śmierci są poparzenia spowodowane opadem gorącego popiołu i kłopoty z oddychaniem. Naukowcy obawiają się wielkiej eksplozji. Trwa ewakuacja i poszukiwanie ofiar w strefie zagrożenia 10 km od wulkanu.

Zdjęcia poparzonych krów i zniszczonych wiosek są doprawdy przerażające.

wtorek, 26 października 2010

Wybuch Merapi na Jawie




A jednak... Dzisiaj o godzinie 17.02 lokalnego czasu jawajski Merapi wybuchł. Władze indonezyjskie usiłują ewakuować 40 000 ludzi ze zboczy wulkanu i okolic. Wulkanem targnęły trzy eksplozje, a kolumna erupcyjna sięgnęła wysokości 1.5 km. W tej chwili jest mowa o 18 ofiarach śmiertelnych, w tym o uduszonym pyłem wulkanicznym trzymiesięcznym noworodku, są także ranni na skutek opadu popiołu.

Wczoraj niszczące trzęsienie ziemi o sile 7.7 w pobliżu Sumatry i wywołane nim tsunami (114 zabitych, przynajmniej 502 osoby zaginione), dzisiaj erupcja Merapi. Trudne chwile dla Indonezji...

Na zdjęciach dzisiejsza erupcja Merapi i poparzone ofiary.

Japonia







UNZEN - Jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów Japonii składa się z trzech nakładających się na siebie stratowulkanów w pobliżu miasta Shimabara (prefektura Nagasaki) na wyspie Kiusiu. Jego najwyższe wierzchołki to Fugendake (1359 m) i Heisei-Shinzan (1486 m).

Katastrofalna erupcja Unzen w 1792

To była najtragiczniejsza erupcja w historii Japonii. Z Fugendake wypłynął wylew dacytowej lawy. W następstwie nagłego zapadnięcia się wschodniego zbocza kopuły lawowej Mayuyama w wyniku post-erupcyjnego trzęsienia ziemi powstały ogromna lawina gruzu i megatsunami. Na skutek uderzenia morskiej fali o wysokości 100 metrów w wybrzeże zginęło 14 524 ludzi - mieszkańców rybackich wiosek.

Erupcja w latach 1990-95

Pierwsze erupcje freatyczne Unzen poprzedzone rojami wstrząsów sejsmicznych rozpoczęły się w listopadzie 1990 roku. 20 maja 1991 roku pojawiły się wylewy lawy. Ewakuowano 12 000 ludzi z pobliskich rejonów. 3 czerwca 1991 roku Unzen wybuchł gwałtownie na skutek rozładowania ciśnienia kolumny magmy z powodu osuwiska w kraterze. Spływ piroklastyczny z Unzen dotarł na odległość 4.5 km od wulkanu zabijając 43 naukowców i dziennikarzy, w tym wybitnych wulkanologów z Francji Maurice'a i Katię Kraft oraz amerykańskiego wulkanologa Harry'ego Glickena. Pomiędzy 1991 i 1994 rokiem ze zboczy wulkanu zeszło około 10 000 gorejących chmur niszcząc 2000 budynków. Obfite deszcze spowodowały lahary. Unzen przestał być aktywny w 1995 roku.

Pamiętam filmy o wulkanach kręcone przez Maurice'a i Katię Kraft i za moich szczenięcych czasów emitowane w polskiej telewizji. Od obejrzenia jednego z nich rozpoczęła się moja miłość do wulkanów - drzemiących bestii.

Erupcje Unzen w latach 860?, 1663, 1690-92, 1792, 1798?, 1990-95, 1996.

Erupcja Merapi na horyzoncie


Merapi na centralnej Jawie grozi wybuchem. Jego aktywność sejsmiczna w ciągu weekendu drastycznie wzrosła. Wulkan jest objęty najwyższym alarmem. Zarządzono ewakuację ludności w odległości do 10 km od Merapi czyli około 40 000 ludzi. Na południowych i południowo-wschodnich zboczach wulkanu pojawiły się pierwsze strumienie lawy. W 2006 roku spływ piroklastyczny z Merapi zabił dwoje ludzi, natomiast erupcja w listopadzie 1994 roku uśmierciła 64 osoby. Merapi to bardzo niebezpieczny wulkan, który słynie z destrukcyjnych spływów piroklastycznych związanych z zapadaniem się kopuły lawowej w trakcie erupcji.

Na fotografii gorejąca chmura (spływ piroklastyczny) z Merapi.

poniedziałek, 25 października 2010

Kamczatka, Rosja


SPOKOINY - Stratowulkan Spokoiny o wysokości 2171 metrów leży na południe od wulkanu Ostry. Był aktywny we wczesnym i środkowym holocenie. Odnotowano 5 jego eksplozywnych erupcji, ostatnia 5400 lat temu. Na zachodnim zboczu Spokoiny posiada kilka stożków żużlowych. Inna nazwa wulkanu: Kutina.

Papua Nowa Gwinea




LONG ISLAND - Na oddalonej 55 km od Papui Nowej Gwinei wyspie w kształcie heksagonu Long Island znajdują się dwa stratowulkany o stromych zboczach Mount Reumur (na północy) i Cerisy Peak (na południu). Wyspa Long Island jest długa na 30 km i szeroka na 21 km. Na wysokości 150 metrów posiada wielkie jezioro kalderowe Wisdom Lake (Jezioro Mądrości) o wymiarach 12 x 10 km. Aktywny krater Motmot znajduje się 3 km od południowego brzegu Lake Wisdom. Gigantyczna erupcja na Long Island o sile 6 w skali VEI miała miejsce w 1660 roku. Była to trzecia największa erupcja wulkaniczna na Ziemi w ciągu ostatnich 2000 lat. Powiada się o tzw. Czasie Ciemności, który wywołała. Tefra pokryła 87 000 km kwadratowych Papui Nowej Gwinei do głębokości 1.5 cm. Pokłady popiołu na Long Island były głębokie do 30 metrów. W listopadzie 1993 roku rozpoczęły się erupcje na Long Island. Wody jeziora zmieniły barwę z niebiesko-zielonej na pomarańczowo-brązową. Erupcje miały miejsce na północ od wyspy Motmot na środku Lake Wisdom.

Erupcje na Long Island (strombolijskie, podmorskie) w latach 1660 (skala VEI = 6), 1933, 1938, 1943, 1953-54, 1955, 1961?, 1968, 1973-74, 1976, 1993.

Galeras i Merapi - niusy


Emisje gazów i termiczna anomalia wskazują na groźbę erupcji niebezpiecznego kolumbijskiego wulkanu Galeras. W sierpniu i lutym 2010 roku Galeras miał dwa okresy erupcyjnej aktywności.

Indonezyjski wulkan Merapi został w piątek zamknięty dla turystów. W piątek 22 października odnotowano siedem głębokich wstrząsów sejsmicznych i 34 płytkich. Merapi wybuchł ostatni raz w 2006 roku zabijając dwoje ludzi - erupcja Merapi w 1672 roku pochłonęła 3000 istnień ludzkich, a w 1930 roku 1300. Na zdjęciu Merapi.

niedziela, 24 października 2010

Kłomino - miasto widmo






W dniu dzisiejszym wraz ze znajomymi wybraliśmy się do Kłomina - poradzieckiego miasta widma 12 kilometrów od Bornego Sulinowa. Oto skromna galeria z wyprawy do miasta widm.

Info z Wikipedii.

Kłomino (ros. Grodek lub Gródek, niem. Westwalenhof) – miejscowość oddalona 12 km od miasta Borne Sulinowo (woj. zachodniopomorskie). Do 1992 roku miasto było bazą Armii Radzieckiej i podlegało jej administracji, zaś w 1993 roku zostało włączone do polskiej administracji wraz z sąsiadującym Bornym Sulinowem. W przeciwieństwie do Bornego Sulinowa Kłomino nie zostało zasiedlone i nigdy nie otrzymało praw miejskich. Swego czasu pojawiła się oferta sprzedaży Kłomina za 2 mln złotych. Chętny się jednak nie znalazł. Aktualnie w Kłominie dobiegają końca prace związane z budową kotłowni olejowej, oczyszczalni ścieków, hydroforni i wysypiska śmieci. Od 2008 roku miasto systematycznie zostaje wyburzane. Pozostaną tylko 4 budynki : 1 należący do urzędu gminy Borne Sulinowo, jeden prywatny blok oraz 2 należące do Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Do 1992 roku w Kłominie mogło żyć nawet 5 tys. osób, dziś jest to miasto-widmo. Legalnie w Kłominie mieszkają tylko dwie rodziny leśniczych (ogólnie mieszka 11 osób).