środa, 6 lutego 2013

Wyspa masek gazowych i życie wewnątrz wulkanu......czyli ciekawostki z Kraju Kwitnących Wiśni.

Wulkaniczne wyspy Izu - wyspa Miyakejima to specyficzne miejsce. Wszyscy jej mieszkańcy posiadają maski gazowe ze względu na obecność toksycznych gazów wydzielanych przez wulkan. W czerwcu 2000 roku, po 17 latach drzemki doszło do silnej erupcji wulkanu Miyakejima (Mount Oyama), która zmusiła do ewakuacji 3600 mieszkańców wyspy. Erupcję wulkanu poprzedziło 17 500 trzęsień ziemi, które miały miejsce w dniach od 26 czerwca do 21 lipca 2000 roku. Towarzyszyła jej wysoka kolumna erupcyjna, spływy piroklastyczne i silny opad popiołu. 20% powierzchni wyspy obecnie nie nadaje się do zamieszkania z uwagi na emisje toksycznych gazów, zatem maski gazowe są na wyspie niezbędne. Przez pięć lat po erupcji wyspa Miyakejima była niedostępna i przypominała post-apokaliptyczny świat - martwe drzewa, pordzewiałe auta, opuszczone budynki, zdewastowana wylewem lawy sala gimnastyczna, itd. Przez dwa lata wulkan emitował z krateru od 10 000 do 20 000 ton dwutlenku siarki dziennie. W 2005 roku 2800 mieszkańców powróciło z Tokio na wyspę wioząc ze sobą maski. Turystyka masek gazowych kwitnie - można je na wyspie kupić niemalże wszędzie!

300 km na południe od Tokio znajduje się inna wyspa wulkaniczna Aogashima. W kalderze Ikenosawa  zamieszkuje 205 osób. Wulkan Aogashima posiada aktywne wyziewy pary, które służą jako źródło energii dla publicznej sauny. Stożek pasożytniczy Maruyama znajduje się wewnątrz kaldery. Niewielki port na wyspie obsługuje jedynie statki o wyporności dochodzącej do 500 ton i jest zamykany w przypadku wysokich fal czy kiepskiej pogody. Aogashima jest drzemiącym wulkanem - w trakcie jego ostatniej erupcji w 1785 roku i wylewu lawy ze stożka Maruyama zginęło 130-140 osób.

EDIT: Aby nie było niedomówień. Zdjęcia ludzi w maskach gazowych nie pochodzą z wyspy Miyakejima. Jako że jednak nieźle ilustrują tekst stwierdziłem że je tutaj pozostawię. Wyjaśnienie skąd pochodzą w komentarzu z 7 maja 2016 roku. Co jeszcze? Zastanawiam się czy artykuły o Miyakejima nie są nieco podkoloryzowane. Na wyspie nie byłem, to drzemiący od kilku lat wulkan, ale czy rzeczywiście jest tam aż tak źle z toksycznymi emisjami gazów wulkanicznych że maski są niezbędne do życia? Faktem jest natomiast iż pozostałości po niszczycielskich erupcjach wulkanu wciąż na Miyakejima są.

3 komentarze:

 1. a te czarno białe zdjęcia z kiedy pochodzą? Rozpisz się nieco bo wygląda to ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie próbuję dociec czy rzeczywiście owe czarno-białe zdjęcia pochodzą z wyspy Miyakejima (archipelag Izu). Przewijają się one w każdym anglojęzycznym artykule o maskach gazowych używanych na wyspie. Lecz póki co nie wiem kiedy zostały zrobione. Do erupcji wulkanu doszło w latach 1940 i 1962 - może pochodzą z czasów tej pierwszej erupcji? Albo zostały zrobione gdzie indziej? Ich autor pozostaje nieznany.

   Chociaż...

   http://www.tumblr.com/tagged/miyakejima?page=73

   Usuń
  2. Jednak zdjęcia nie pochodzą z wyspy Miyakejima. Pochód ludzi w maskach gazowych to Leningrad, rok 1937. A zdjęcie przedstawiające ślub w maskach gazowych też pochodzi z Rosji. Dopiero teraz do tego dotarłem.

   http://archivesofkhazad-dum.blogspot.com/2013/04/a-zhdanov-wedding-party-protests.html#.Vy3t7eS7bIV

   Usuń