czwartek, 28 lutego 2013

Uciec na Pitcairn / 6 paroksyzm erupcyjny EtnyNa pacyficzny archipelag Pitcairn składa się czwórka wulkanicznych wysepek: główna Pitcairn (54 mieszkańców) oraz Henderson, Ducie i Oeno. Zamieszkują Pitcairn potomkowie buntowników z "Bounty". Wyspa Pitcairn to młody, aczkolwiek wygasły wulkan. Od końca lat 70-tych geolodzy przypuszczali, że Pitcairn stanowiła aktywny koniec łańcucha hot-spot (punkt gorąca) wulkanów, w których skład wchodziły Duke i Gambier z wysp Gloucester na północny zachód. W 1989 roku mapowanie oceanicznego dna sonarem potwierdziło tą teorię - odkryto bowiem dwa aktywne podmorskie wulkany 100 km na południowy wschód od wyspy Pitcairn, a mianowicie ADAMS SEAMOUNT i BOUNTY SEAMOUNT. Najwyższy punkt wyspy Pitcairn stanowi Pawala Valley Ridge (347 m, na dolnym zdjęciu). Wyspa Pitcairn jest (obok Tristan da Cunha i Bouvet Island) jednym z najbardziej samotnych miejsc na Ziemi.

Dlaczego piszę o Pitcairn? Ano dlatego, że przeprowadziłem wywiad z młodymi globtroterami Mateuszem Konopackim i Markiem Szymańskim, którzy spędzili na tej wulkanicznej wyspie trochę czasu i nakręcili na niej dokument "Uciec na Pitcairn". Wywiad znajdziecie tutaj:

http://bartkrawczyk.natemat.pl/52451,uciec-na-pitcairn-wywiad

W 2004 roku wyszedł na jaw skandal pedofilski związany z szóstką mężczyzn tworzących wspólnotę Pitcairn.  Przez lata gwałcili oni zamieszkujące Pitcairn młode kobiety oraz dziewczynki w wieku od 7 lat. W wyniku procesu dostali śmiesznie niskie kary i osadzono ich na wyspie. Pitcairn z tropikalnego raju zamieniła się w miejsce przesycone złem i perwersją. Gwałty na dzieciach trwały zapewne od ośmiu pokoleń osadników/potomków buntowników z "Bounty" czyli od 220 lat.

Zaczynam już nie nadążać za Etną. Dziś miał miejsce kolejny silny epizod erupcyjny z New SE Crater. Trwał 75 minut. Otworzyła się szczelina pomiędzy starym a nowym stożkiem Południowo-Wschodniego Krateru. Wylew lawy ze szczeliny dotarł do stacji monitorującej Belvedere niszcząc telekamerę i stację sejsmiczną, a potem spłynął zachodnim zboczem Valle del Bove. Opad popiołu odnotowano pomiędzy Milo i Fornazzo oraz Giarre i Riposto. Nowy szósty już paroksyzm erupcyjny poprzedziła aktywność strombolijska w kraterach Voragine i Bocca Nuova. Fontanny lawy sięgały wysokości 600 metrów.

http://volcanodiscovery.com/etna/photos/paroxysm28feb2013/p0.html

Zdjęcie by Francesco Cianitto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz