sobota, 2 lutego 2013

Aktywność wulkaniczna na początku lutego

Luty wita nas brzydko i deszczowo. A wulkany... co się z nimi dzieje?
1) ekstruzja lawy kamczackich wulkanów Plosky Tolbachik, Kizimen, Bezymianny oraz Szywiełucz, okazjonalne erupcje eksplozywne wulkanu Karymsky, aktywność strombolijska Kluczewskiej Sopki, silne odgazowanie wulkanu Gorely.
2) rój trzęsień ziemi pod wulkanem Iliamna (Alaska), małe lokalne wstrząsy sejsmiczne na wulkanach Kanaga i Spurr.
3) w Meksyku po wtorkowej erupcji wulkanu Colima, która rozniosła kopułę lawową wulkanem targają słabe eksplozje. Z powstałego krateru sączy się strumień lawy. Ekshalacje gazu i popiołu mają też miejsce na wulkanie Popocatepetl. 2 lutego chmura dwutlenku siarki rozciąga się 1200 km na południowy wschód.
4) w Gwatemali ekstruzja lawy wulkanów Santiaguito (kopuły lawowej) i Fuego (w tym drugim przypadku okazjonalne emisje popiołu).
5) wulkaniczne drgania na wulkanach San Cristobal i Masaya (Nikaragua) oraz San Miguel (Salwador).
6) w Kolumbii małe trzęsienia ziemi mierzone na wulkanach Nevado del Ruiz, Machin i Galeras.
7) w Ekwadorze ciągłą aktywność eksplozywną wykazuje wulkan Reventador (na zdjęciu termalnym). Z jego górnych zboczy schodzą wylewy lawy (wypływ na południowo-wschodnim stoku Reventador ma szerokość 350 metrów i długość 1.1 km). Od przebudzenia wulkanu w listopadzie 2002 roku Reventador wyprodukował 20 nowych wylewów lawy - głównie północnych, południowych i południowo-wschodnich stokach. Wysoki poziom wulkanicznych drgań i trzęsień ziemi (zarówno wulkanicznych, jak i tektonicznych), kopuła lawowa w kraterze Reventador rośnie. Wulkan Tungurahua wykazuje aktywność sejsmiczną. Kolumna pary sięga wysokości 100 metrów.
8) wulkan Copahue na granicy Chile i Argentyny podlega odgazowaniu, niski poziom wulkanicznych drgań.
9) Nowa Zelandia - obłoki pary i erupcje błotne w jeziorze kraterowym White Island, ciągłe wulkaniczne drgania i trzęsienia ziemi. Niska aktywność sejsmiczna wulkanów Tongariro i Ruapehu.
10) Etna - 8 epizod erupcyjny (strombolijski) od początku 2013 roku z kraterów Bocca Nuova i New SE Crater. 
11) dwa jeziora lawy w kraterze wulkanu Erebus (Antarktyda). Pięknie!

2 komentarze:

  1. Fajne zestawienie. Widzę że starasz się monitorować wszystko na bieżąco :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki. Tak trzeba. Choć czekam na erupcję jakiegoś NOWEGO wulkanu, a tutaj póki co cisza :-) ciągle te same nazwy się przewijają.

    OdpowiedzUsuń