poniedziałek, 18 lutego 2013

Filipiny


RAGANG - Bazaltowy stratowulkan (2815 m) na wyspie Mindanao, jeden z najbardziej aktywnych na Filipinach. Z jego głębokiego krateru centralnego rozciąga się na południowy wschód trzy kilometrowy wylew lawy. Erupcje umiarkowane eksplozywne z centralnego krateru. Niektóre z nich zaliczono do sąsiedniego wulkanu Makaturing. Daty erupcji: 1765, 1834, 1840, 1856, 1858, 1865, 1871, 1873, 1915.

2 komentarze:

 1. Nie sądzisz że w notkach omawiających konkretne wulkany lepiej zamiast samej nazwy kraju podać jeszcze nazwę wulkanu w tytule posta? Bo powiedzmy że chcę przypomnieć sobie coś na temat jednego z wulkanów na Kamczatce, a wpisów zatytułowanych identycznie: "Kamczatka, Rosja" jest chyba z pięć czy sześć i nie wiadomo który którego wulkanu dotyczy.

  A propos, zaproponowałem cię do listy polskich blogów naukowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Pomysł dobry, ale jego realizacja zajęła by mi mnóstwo czasu. Systematykę zacząłem robić geograficznie (według kraju bądź miejsca znajdowania się danego wulkanu) i z czasem to wszystko zaczęło się rozrastać, zwłaszcza gdy przestałem opisywać poszczególne wulkany skupiwszy się na niusach (chociaż co najmniej 100-150 wulkanów nadal pozostaje nieopisanych, gdyż nie ma ich zdjęć w sieci - ani jednego [poza satelitarnymi]). Chyba najprościej jest w tej chwili wpisać nazwę danego wulkanu po prostu w górnej ramce 'szukania'.

   Tak naprawdę mam sporo rzeczy do poprawki, no ale może z czasem się uda.

   Usuń