wtorek, 12 lutego 2013

Trzeci test nuklearny Korei PółnocnejDzisiejszego poranka Korea Północna przeprowadziła trzeci test nuklearny - silniejszy od poprzednich. Odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie pomiędzy 4.9 a 5.1 na głębokościach od 1 do 10 km. Koreański sejsmogram Inchon w tej chwili nie działa. Ładunek miał mieć siłę 6-7 kiloton. Całkiem niedawno czytałem w prasie artykuły, iż trzecia próba testowa Korei może doprowadzić do wybuchu uśpionego wulkanu Baekdu, oddalonego o 110 km od strefy testowej Punggye-ri. Od 2002 roku Mount Baekdu podniósł się o 10 cm z powodu rozszerzania się komory magmowej pod wulkanem. W 2006 roku po pierwszej podziemnej próbie nuklearnej w Punggye-ri satelity wykazały wzrost temperatury powierzchniowej na wulkanie. Owa próba z ładunkiem o sile 1 kilotony skutkowała trzęsieniem ziemi o magnitudzie 3.6. Druga podziemna próba nuklearna z użyciem ładunku o sile 2-6 kiloton doprowadziła do wstrząsu o sile 4.4 w skali Richtera. Po trzęsieniu ziemi w Japonii w marcu 2011 roku jezioro kraterowe Baekdu zachowywało się anormalnie: woda drżała i rozpryskiwała się. Związek między tektonicznymi trzęsieniami ziemi a erupcjami wulkanów jest jednak jedynie spekulatywny, choć może doprowadzić do destabilizacji mas skalnych i ogromnych osuwisk z wulkanu.

Na zdjęciach Niebiańskie Jezioro w kalderze wulkanu Baekdu oraz strefa testowa Punggye-ri.

A wulkany?
- Sakurajima (Japonia) - wzmożona aktywność erupcyjna, umiarkowane bądź silne eksplozje, chmury popioły sięgają wysokości 3.7 km, fazy ciągłej emisji popiołu.
- Popocatepetl (Meksyk) - 11 lutego ciągłe ekshalacje gazu i pary, niektóre eksplozje wyrzucają odłamki balistyczne i produkują kolumnę popiołu do wysokości 1 km.
- Santiaguito (Gwatemala) - eksplozje kopuły lawowej 1-2 co godzinę produkujące niskie chmury popiołu, niska aktywność wylewów lawy z kopuły.
- Fuego (Gwatemala) - słaba aktywność strombolijska, nowy wylew lawy w kierunku kanionu Ceniza.
- Batu Tara (Indonezja) - 11 lutego chmura popiołu nad wulkanem sięga wysokości 2.1 km.
- Manam (Papua Nowa Gwinea) - duża eksplozja po południu 12 lutego wyrzuciła popiół na wysokość 10 km.
- Belinda (Sandwich Południowy) - trzęsienie ziemi o magnitudzie 5.0 3 km na południe od tego wulkanu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz