środa, 6 lutego 2013

Silne trzęsienie ziemi w pobliżu Wysp Salomona
Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 8.0 miało miejsce 100 km na południowy zachód od aktywnego wulkanu Tinakula, 340 km na wschód od Kira Kira na głębokości 28.7 km. W wyniku wygenerowanych niskich (1 metr wysokości) fal tsunami zginęło przynajmniej 13 osób, w tym 4 starsze i chłopiec w wieku 10-12 lat. Wiele osób jest zaginionych, zatem liczba ofiar może ulec zmianie. W tej chwili ostrzeżenie o tsunami zostało anulowane dla Fidżi, Nauru, Kiribati, Wysp Salomona, Vanuatu, Papui Nowej Gwinei, Nowej Kaledonii, Kosrae, Tuvalu i Wallis i Futuna. Trzy wioski blisko Lata, stolicy prowincji Temotu na wyspie Santa Cruz (w których mieszkało około 700 osób) zostały uderzone przez tsunami, w lata zniszczonych zostało około 100 domów. W 2007 roku silne trzęsienie ziemi blisko Wysp Salomona uśmierciło 52 osoby. Erupcje wulkanu Tinakula (na zdjęciach) mogły wzrosnąć na skutek tego trzęsienia ziemi - wybuch tego wulkanu w 1971 roku wywołał tsunami. Odnotowano aż 42 wstrząsy wtórne od czasu głównego wstrząsu -95 % domów w małej wiosce Nela zostało zmytych. Po więcej informacji odsyłam na:

http://earthquake-report.com/2013/02/06/very-strong-earthquake-santa-cruz-islands-on-february-6-2013/

4 komentarze:

 1. Dowiedziałem się z pewnego forum, że istnieje w necie strona, gdzie na bieżąco można monitorować wszystkie wstrząsy sejsmiczne na powierzchni globu. Wiesz może o jaką chodzi?

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wyspy Solomona a Salomona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Eh, chyba rzeczywiście trzeba będzie spolszczyć Solomon Islands na poprawne po polsku Wyspy Salomona. Przyda się to do wzrostu oglądalności strony.

  A do monitorowania trzęsień ziemi ja wykorzystuję najczęściej wspomnianą earthquakereport. Jest najbardziej wiarygodna.

  http://earthquake-report.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. I git. Niemal wszystkie wulkany Wysp Salomona. Kiedy odezwie się podmorski Kavachi?

  http://wulkanyswiata.blogspot.com/search/label/Wyspy%20Salomona

  OdpowiedzUsuń