sobota, 9 lutego 2013

Potencjalne wiercenia na wulkanie Augustine oraz w Campi Flegrei


Jak informuje Reuters Alaska zaoferowała potencjalnym developerom możliwość eksploracji zasobów geotermalnych na aktywnym wulkanie Augustine (1260 m). Mount Augustine wybuchł po raz ostatni w 2006 roku zakłócając transport lotniczy w Anchorage, 280 km dalej. Geotermalna sprzedaż leasingu będzie miała miejsce 8 maja 2013 roku i zbiegnie się ze sprzedażą leasingu ropy naftowej i gazu wokół Cook Inlet oraz Półwyspu Alaska, obszaru południowo-zachodniej Alaski do tej pory w ograniczony sposób eksploatowanego pod kątem wydobycia surowców naturalnych. Raport pre-sprzedażowy wskazuje, iż wulkan Augustine stwarza zagrożenie dla wiertaczy ze względu na trzęsienia ziemi, osuwiska, lahary, emisje gazu i popiołu, eksplozje i wylewy lawy, ale z drugiej strony wzrasta zapotrzebowanie mieszkańców południowo-środkowej Alaski na energię i elektryczność. Czy taka przyszłość czeka niektóre wulkany? Ostatnia geotermalna sprzedaż leasingu miała miejsce w 2008 roku, gdy amerykańska Ormat Technologies wykupiła leasing za 3.3 milionów dolarów i zaczęła wiercić na wulkanie Mount Spurr, ale rezultaty okazały się rozczarowujące.

Głębokie wiercenia w kalderze Campi Flegrei koło Neapolu jeszcze się co prawda nie rozpoczęły (ich początek przypadnie na rok 2014), ale ich celem ma być: 1) poszukiwanie i badanie głęboko podpowierzchniowych przejawów życia, a więc mikrobiologicznej różnorodności (a la wiercenia na Antarktydzie w celu dotarcia do podlowych jezior Wostok, Whillans i Vida), 2) badanie głębokiego obiegu węgla na głębokości sięgającej od powierzchni do około 3,8 km głębokości. Oczekuje się, że wiercenia osiągną głębokość występowania podpowierzchniowej temperatury 500 stopni Celsjusza. Dwa etapy projektu: 1) wywiercenie otworu pilotażowego do głębokości 500 metrów w celu zbadania właściwości mechanicznych i temperatury skał oraz umieszczenia tam czujników badania aktywności wulkanicznej 2) odwiert sięgający głębokości 3.8 km odchylony na głębokości około 500 metrów o 25 stopni w celu pójścia w kierunku morza i dotarcia do komory magmowej Campi Flegrei. Pilotażowe wiercenia odbyły się na początku grudnia - naukowcy pobrali próbki z głębokości 443 i 502 metrów. Wiercenie główne (głębokie) w przyszłym roku. Całkiem niedawno na polu hydrotermalnym Pisciarelli odkryto nową fumarolę emitującą gorący gaz i fontanny wody. Pojawiła się ona 23 stycznia 2013 roku - najprawdopodobniej wskutek zablokowania strumieniem wody opadowej z deszczu innej fumaroli. W międzyczasie powolna inflacja gruntu koło Pozzuoli wynosi 1 cm w ciągu miesiąca, poziom aktywności sejsmicznej w Campi Flegrei jest niski.

Na zdjęciu wulkan Mount Augustine w trakcie erupcji w 2006 roku oraz nowa fumarola odkryta w Campi Flegrei.

http://wulkanyswiata.blogspot.com/2010/12/alaska_18.html

Co jeszcze? Ósmy epizod aktywności strombolijskiej w tym roku w kraterze Bocca Nuova Etny, chmury SO2 nad wulkanami Langila i Manam (Papua Nowa Gwinea), nowy wylew lawy z włoskiego Stromboli, emisje SO2 z kolumbijskich wulkanów Nevado del Ruiz i Galeras.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz