poniedziałek, 11 lutego 2013

Raport MVO o Soufriere Hills


Lubię czasem zaglądać na karaibską wyspę Montserrat i czytać raporty o niebezpiecznym wulkanie Soufriere Hills i o stopniu jego aktywności. Według Montserrat Volcano Observatory:

1-8 luty 2013 roku - niska aktywność wulkanu Soufriere Hills, ale od 3 do 6 lutego delikatne jej podwyższenie za sprawą wulkaniczno-tektonicznych trzęsień ziemi, wzrostu emisji gazu oraz prawdopodobnie małej emisji popiołu. Minęły dwa lata od czasu gdy 11 lutego 2010 roku zakończyła się ekstruzja kopuły lawowej Soufriere Hills. Sieć sejsmiczna wykryła jedną lawinę gruzu i 25 wulkaniczno-tektonicznych trzęsień ziemi w czterech rojach. Pomiar emisji dwutlenku siarki z dnia 6 lutego wskazywał na 2381 ton/dziennie. Kamera podczerwieni zaobserwowała 4 lutego wzrost temperatury kilku fumarol w bliźnie zapadliskowej - koło największej z nich 5 lutego wykryto  świeże ślady opadu popiołu. Wulkan Soufriere Hills jest nadal niebezpieczny - spływy piroklastyczne mogą z niego zejść z każdej strony bez ostrzeżenia, a opady deszczu mogą powodować lahary. Nie ma dostępu do ruin zniszczonej przez wulkan stolicy Plymouth, ani do Strefy V.

Na zdjęciach niszczejące Plymouth oraz kopuła lawowa wulkanu Soufriere Hills.

Dla wielbicieli kina i literatury wywiad z Rafałem Donicą, autorem książki "Frankenstein: 100 lat w kinie". Gotycka powieść grozy "Frankenstein" była pisana przez Mary Shelley w 1816 roku, czyli w trakcie 'Roku bez lata' spowodowanego kolosalną erupcją wulkanu Tambora na wyspie Sumbawa rok wcześniej.

http://bartkrawczyk.natemat.pl/50451,oko-w-oko-z-frankensteinem-wywiad

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz