Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
środa, 30 stycznia 2013
Etna w styczniu 2013 roku
Wieczorem 28 stycznia 2013 roku w Bocca Nuova, największym kraterze centralnym Etny doszło do kolejnego już epizodu aktywności strombolijskiej w styczniu 2013 roku, któremu przez 2.5 godziny towarzyszyła słaba aktywność strombolijska w Nowym Południowo-Wschodnim Kraterze. Podobne słabsze epizody miały miejsce w Bocca Nuova 16 i 18 stycznia 2013 roku. 22-23 stycznia Nowy Południowo-Wschodni Krater doświadczył aktywności strombolijskiej, potem przez kilka dni ulegał rytmicznemu i pulsującemu odgazowaniu. Aktywność strombolijska z dnia 28 stycznia 2013 roku miała miejsce z otworu erupcyjnego w południowo-wschodniej części Bocca Nuova i objęła emisje popiołu, wyrzucanie rozżarzonych bomb wulkanicznych i scorii oraz głośne odgłosy. Eksplozje w Bocca Nuova (i prawdopodobna emisja lawy) zakończyły się krótko po północy 29 stycznia. Na dolnym zdjęciu wulkanologa Borisa Behncke widać silny odblask aktywności strombolijskiej w kraterze Bocca Nuova wieczorem 28 stycznia 2013 roku.
W dniu, w którym pisałem ten post doszło do kolejnego krótkiego (30-minutowego), acz intensywnego epizodu strombolijskiego w kraterze Bocca Nuova. Szkoda, że tylko strombolijskiego - brakuje mi malowniczych paroksyzmów erupcyjnych Etny z 2011-12 roku.
29 stycznia 2013 roku - raport o chmurze popiołu nad wulkanem Karkar (Papua Nowa Gwinea) sięgającej wysokości 4.2 km.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz