niedziela, 4 marca 2012

Trzeci paroksyzm erupcji Etny w 2012 roku / Kilauea




Kiedy rozum śpi budzą się demony. Od 7 rano rosły drgania erupcyjne, a kamery termalne wykazywały wzmożoną aktywność stromolijską w Nowym Południowo-Wschodnim Kraterze. O 7.30 pojawił się wylew lawy płynący w kierunku Valle del Bove. O 8.30 miała miejsce silna emisja popiołu. W tej chwili mamy do czynienia z obłokami pary, fontannami lawy i wylewem lawy w kierunku Valle del Bove. Opad rozżarzonej scorii na śnieg powoduje silne eksplozje freatomagmowe. Śledźcie kamery Etny! Trzeci paroksyzm Etny w 2012 roku i dwudziesty pierwszy od 14 miesięcy zakończył się o godzinie 10.50.

Z innej beczki zachodnia gałąź wylewu lawy z wulkanu Kilauea tej nocy spaliła ostatni zamieszkały dom w Royal Gardens zwany Jack's Lava House. Ewakuowano helikopterem jego mieszkańca Larry'ego Thompsona. "Kipuka" Jacka (wyspa drzew pośród pola lawy) od 1983 roku stawiała opór wylewom lawy z wulkanu Kilauea. Na górnym zdjęciu fotografa Lewisa Gilberta ostatnie chwile 'kipuki' Jack's House.

Wreszcie "Pociągi relacji Przemyśl-Warszawa i Warszawa Wschodnia-Kraków zderzyły się wczoraj o godzinie 20:57. Prawdopodobnie w wyniku błędu oba jechały tym samym torem. Do wypadku doszło w Szczekocinach koło Zawiercia. Aktualny bilans strat to 16 ofiar i 58 rannych, przewiezionych już do szpitali." Po raz kolejny na skutek błędu ludzkiego giną ludzie. Straszna tragedia, składam hołd wszystkim jej ofiarom.

2 komentarze:

  1. Bardzo dziękuję za Pańskiego bloga. Zaglądam tu często by na bieżąco śledzić to co się dzieje w świecie wulkanów. Jestem nauczycielką geografii, więc wtedy te informacje przekazuję dalej uczniom na lekcji geografii w liceum. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa. Być może niektórzy uczniowie zafascynują się wulkanologią i procesami zachodzącymi we wnętrzu Ziemi. Staram się aby blog był ciekawy, na bieżąco aktualizowany, pełen ciekawostek i naukowej wiedzy.

      Usuń