czwartek, 8 marca 2012

Bezymianny i Cleveland - nowe erupcje
Według AVO krótka eksplozja wulkanu Cleveland zniszczyła o godzinie 19.05 lokalnego czasu kopułę lawową w jego kraterze. Eksplozję wykryły stacje sejsmiczne i pomiary infradźwięków przy pomocy mikrofonów. Kiepskie warunki pogodowe uniemożliwiły detekcję chmury erupcyjnej za pomocą obrazów satelitarnych czy obserwacji wizualnej. Eksplozja Cleveland przypominała przejawy aktywności wulkanu w grudniu 2011 roku. Wyprodukowany został niewielki obłok popiołu, kopuła lawowa została rozsadzona. Eksplozja spowodowała przemieszczenia mas powietrza, fala powietrza pomknęła od wulkanu z prędkością dźwięku. Gazy gromadzą się pod kopułą lawową i gdy ciśnienie staje się zbyt wysokie dochodzi do eksplozji, rozsadzenia kopuły, po czym kopuła lawowa znowu zaczyna rosnąć.
Inny alaskański wulkan Iliamna jest aktywny sejsmicznie. Wstrząsają nim liczne małe trzęsienia ziemi.

Wreszcie rozpoczęła się silna eksplozywna erupcja wulkanu Bezymianny na Kamczatce. Według KVERT dokładnie o godzinie 21:27 UTC 8 marca 2012 roku. Chmura popiołu sięga wysokości 5 km i rozciąga się 136 km na północny wschód od wulkanu. Erupcja Bezymianny może zagrozić międzynarodowym/nisko latającym samolotom. Trwa opad popiołu w wiosce Ust'-Kamchatsk. Czekam na zdjęcia od KVERT i na dalszy rozwój eksplozywnej erupcji.
Dalszy rozwój: Aktywność wulkanu po gwałtownej eksplozywnej fazie początkowej trochę się zmniejszyła, ale trwa nadal. Chmury gazu i pary zawierające popiół sięgają wysokości 3.5-4.0 km rozciągając się na północny wschód od wulkanu. Na górnej fotografii dzisiejsza erupcja Bezymianny - wybuchający wulkan zasłania ośnieżona Kluczewska Sopka.

Na koniec skok do Chile: wulkan Puyehue-Cordón Caulle kontynuuje umiarkowaną erupcję wyrzucając popiół na wysokość 1 km. Jest ciągle objęty czerwonym alarmem. Kopuła lawowa Chaiten żarzy się w nocy, inkadescencję (żarzenie się) można także zaobserwować nocą nad kraterem wulkanu Villarrica.

Na zdjęciach kopuła lawowa w kraterze wulkanu Cleveland (sierpień 2011) oraz potężna erupcja wulkanu Bezymianny (Bezimienny) w 1956 roku.

1 komentarz: