środa, 7 marca 2012

Koniec erupcji El Hierro / Marapi

Oficjalny raport PEVOLCA z dnia wczorajszego informuje o zakończeniu podmorskiej erupcji El Hierro. Co prawda notowana jest jeszcze niska sejsmiczność, ale czerwony stopień alarmu anulowano i zastąpiono żółtym. Jako środek zapobiegawczy nadal jeszcze funkcjonuje zakaz wpływania na obszar morski na południe od La Restinga. Turyści mogą znowu rozkoszować się pobytem na El Hierro.

W niedzielę rankiem 4 marca 2012 roku sumatrzański wulkan Marapi wyprodukował obłok popiołu sięgający wysokości 1 km, rozwiany potem 10 km na południe. Wokół wulkanu rozciąga się 3-kilometrowa strefa zagrożenia.

Wczoraj 6 marca 2012 roku ARDUF uwolnił dwóch niemieckich zakładników porwanych z kaldery Erta Ale. Od czasów masakry na krawędzi Erta Ale przetrzymywano ich przez 6 tygodni. Nie wiadomo, jak zareagowali turyści na przeprosiny od porywaczy.

Na zdjęciach turyści obserwujący erupcję El Hierro, Smocze Drzewo na wyspie oraz stożek Volcan de Ochilla. Przy okazji kolejne satelitarne zdjęcie niedawno powstałej na Morzu Czerwonym wulkanicznej wysepki Jebel Zubair z kwaśnym jeziorkiem (?) niemal w centrum.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz