czwartek, 21 sierpnia 2014

Wulkany Antarktydy godne zapamiętania

Uzupełniając ostatnio bloga pod kątem wulkanów zdziwiłem się jak wiele wulkanów na Antarktydzie nie umieściłem tutaj. Może dlatego, że uchodzą one w przeważającej części za wygasłe i tym samym nie są umieszczone w bazie danych Global Volcanism Program. Ten zbiorczy post jest im właśnie poświęcony:

1) Mount Bird - bazaltowy wulkan tarczowy o wysokości 1800 metrów formujący północną część wyspy Rossa. Posiada stożki scorii, kopuły i wylewy fonolitu na zboczach. Po raz ostatni aktywny pomiędzy 3.8 i 4.6 miliona lat temu.
2) Mount Discovery - Stratowulkan Mount Discovery znajduje się na wschód od Lodowca Koettlitz. Wysokość 2681 metrów.
3) Mount Frakes - Wulkan tarczowy Mount Frakes (3675 m) znajduje się w Górach Crary na Ziemi Marie Byrd. Daty erupcji nieznane.
4) Gaussberg (Mount Gauss) - Wygasły wulkaniczny stożek o wysokości 370 metrów na zachód od Lodowca Posadowsky na Ziemi Wilhelma II Kaisera. Nazwany ku czci wybitnego matematyka Carla Friedricha Gaussa.
5) Mount Hampton - Kolejny wulkan tarczowy na Ziemi Marie Byrd. Posiada wypełniony lodem krater. Wysokość 3323 metry.
6) Mount Harcourt - Stratowulkan tworzący część półwyspu Hallett. Wysokość 1571 metrów.
7) Mount Moulton - Pokryty lodem wulkan tarczowy (3078 m) znajduje się 16 km na wschód od wulkanu Mount Berlin (Ziemia Marie Byrd, Antarktyda).
8) Mount Overlord - Wygasły masywny stratowulkan posiadający kalderę o średnicy 8 km. Lokalizacja: na wschód od czoła Lodowca Aviator na Ziemi Victorii. Erupcje 7 milionów lat temu.
9) Mount Pleiades - Grupa wulkaniczna Pleiades obejmuje młode stożki żużlowe i kopuły (z dobrze zachowanymi kraterami) oraz trachitowy stratowulkan Pleiones na płaskowyżu Evans Neve blisko zachodniego wybrzeża Morza Rossa. Stożek Taygete ma 3000 lat, co czyni go jednym z najmłodszych centrów aktywności wulkanicznej na Antarktydzie.
10) Royal Society Range - W skład pasma górskiego Royal Society Range wchodzi blisko 50 bazaltowych otworów erupcyjnych, w tym niewielkie stożki żużlowe. Aktywność erupcyjna w holocenie.
11) Mount Steere - W odległości 6 km od Mount Frakes znajduje się wulkan tarczowy Mount Steere. Masyw górski Crary, Ziemia Marie Byrd.

Na zdjęciach wulkany Gaussberg, Mount Hampton i jezioro lawy w kraterze czynnego wulkanu Mount Erebus.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz