niedziela, 31 sierpnia 2014

Druga erupcja szczelinowa na północ od Bardarbunga

Dzisiaj wczesnym rankiem (godzina 5.05 czasu GMT) druga umiarkowana erupcja szczelinowa rozpoczęła się na północ od Bardarbunga w rejonie wolnym od lodu - w tym samym miejscu co poprzednia, blisko północnego krańca intruzji magmy. Erupcja owa wydaje się być 50 razy większa niż ta z 29 sierpnia. Aktywna szczelina ma długość około 1.5-1.8 km i jest zlokalizowana 9 km na północ od lodowca Dyngjujökull na polu lawy Holuhraun. Aktywność sejsmiczna trwa - od północy odnotowano 200 trzęsień ziemi. Czerwony alarm dla Bardarbunga. Zdjęcia Sveinbjörn Steinþórsson i Jarðvísindastofnun Háskólans (geolog Ármann Höskuldsson). W tej chwili z powodu nawałnicy naukowcy monitorujący erupcję opuszczają teren. Warunki pogodowe są bardzo kiepskie do obserwacji.

Piękne, acz niewysokie fontanny lawy sięgają wysokości 50-60 metrów. Przepływ lawy wynosi prawie 1000 metrów kwadratowych na sekundę. To znacząca erupcja! Lawa dotarła już na odległość 3 km od erupcyjnej szczeliny. Jest relatywnie bogata w aluminium, co świadczy o tym, że pochodzi z głębszego źródła połączonego z górnym płaszczem, a nie z płytko położonej komory magmowej Bardarbunga (lub Askja). Wylewy lawy pahoehoe formują pole lawy. W rejonie erupcji mają miejsce intensywne podmuchy wiatru - 25/30 metrów na sekundę. W każdej chwili mogą się otworzyć kolejne szczeliny erupcyjne.

Mała erupcja wulkanu Aso dzisiejszego ranka (Kiusiu, Japonia). Chmura popiołu sięgnęła wysokości 1.8 km. Od wczoraj aktywność erupcyjną wykazuje także wulkan Suwanose-jima (eksplozje strombolijskie, ciągła emisja popiołu).
Wczoraj pomiędzy godziną 18:23 a 19:00 eksplozje wulkanu Tungurahua w Ekwadorze wygenerowały niewielkie spływy piroklastyczne.
Kamczacki wulkan Żupanowski (Zhupanovsky) wyemitował dzisiaj obłok popiołu o wysokości 6 km.

EDIT: 1 września 2014 roku - duża erupcja lawowa Holuhraun jest kontynuowana i przypomina efuzywne erupcje wulkanu Krafla w latach 1980-84. Szczelina ma długość 2 km i wyemitowała szacowane 20-30 milionów metrów kwadratowych lawy. Aktywna pozostaje jej centralna część o długości 600-800 metrów, a także pojedynczy krater na południowym jej krańcu. Tempo efuzji lawy wynosi 300-500 metrów kwadratowych na sekundę. Pomiary gazowe wykazały dużą koncentrację SO2. Naukowcy powinni mieć przy sobie maski i czujniki gazowe. Od północy dzisiejszego dnia odnotowano 500 trzęsień ziemi, w tym dwa o magnitudzie 5.0 i 5.2 w kalderze Bárðarbunga. Ryzyko eksplozywnej erupcji kaldery znaczące. Erupcja lawowa Holuhraun jest 5-krotnie silniejsza od erupcji lawowej Fimmvörðuhálsi (marzec 2010 roku, wulkan Eyjafjallajökull). Typ bazaltowej lawy - pahoehoe. Kiedy lawa wypływa ze szczeliny osiąga grubość 1 metra natomiast na krawędziach strumieni osiąga już grubość 7-8 km. Jej temperatura wynosi 1200 stopni Celsjusza, ale bazalt z Holuhraun szybko krzepnie. Północna krawędź lawy pokrywa jedno z koryt rzeki glacjalnej Jökulsa a Fjöllum. Lawa do tej pory zalała obszar o powierzchni 4.5 km kwadratowych.

Bardzo ładna galeria tutaj:

http://photos.gudmann.is/#!/index/G0000VHvgRsUlb5M

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz