środa, 27 sierpnia 2014

Askja i Bárðarbunga

Dzisiaj o godzinie 1.52 UTC trzęsienie ziemi o magnitudzie 4.5 targnęło islandzkim wulkanem Askja (najsilniejsze od roku 1992; pod wschodnią krawędzią kaldery). Oczywiście owo trzęsienie ziemi (i mniejsze wstrząsy) są związane z aktywnością dajki z wulkanu Bárðarbunga. Erupcja wulkanu Askja w 1875 roku była potężna - miała siłę 5 w skali VEI i zamieniła część Islandii w nienadającą się do upraw/zamieszkania pustynię. Warto o tym pamiętać. Komora magmowa wulkanu Askja znajduje się pod jeziorem Öskjuvatn na głębokości 5-10 km i jest szeroka/wysoka na około 5 km.

Intruzja magmy Bárðarbunga ma obecnie długość 45 km i szacunkową głębokość 20 km, ale pozostaje w dużej mierze na głębokości 5 km. W przypadku gdy dajka osiągnie powierzchnię może dojść do umiarkowanej bądź dużej erupcji szczelinowej. Dajka Bárðarbunga powinna dotrzeć do wulkanu Askja w ciągu 2-3 dni. Czubek dajki znajduje się obecnie w odległości 7 km od ścian kaldery Askja, a dajka podąża w kierunku zachodniej części kaldery. Może dojść do interakcji tej nowej i gorącej intruzji magmy z bogatą w krzemionkę starszą magmą pod wulkanem Askja i w rezultacie do eksplozywnej erupcji tegoż wulkanu. Dwa trzęsienia ziemi o magnitudzie odpowiednio 5.3 i 5.2 zarejestrowano dzisiaj w kalderze Bárðarbunga. Niektórzy turyści ignorują zakaz wjazdu na obszar Bárðarbunga/Dyngjujökull/Askja, co widać na poniższym nagraniu:

http://ruv.is/frett/laetur-lokanir-ekki-stoppa-sig-myndband

Przelot nad podlodowcowym wulkanem Bárðarbunga ujawnił obecność rzędu pęknięć o głębokości 10-15 metrów i szerokości 1 km na południe od kaldery Bárðarbunga (powierzchnia lodowca Dyngjujökull). Formują one linię o długości 4-6 km. Powstały wskutek stopienia lodu, prawdopodobnie w następstwie podlodowcowej erupcji (a takowej miało nie być?)... już sam zaczynam się gubić w tym zalewie nowych informacji. W każdym bądź razie woda z lodowca prawdopodobnie dopłynęła do jeziora Grímsvötn - poziom wód którego podniósł się w ostatnich dniach o blisko 5-10 metrów. Aktywność sejsmiczna wysoka, poziom harmonicznych drgań również.

Poza tym 25 sierpnia o godzinie 20:39 lokalnego czasu miała miejsce erupcja freatyczna wulkanu Sabancaya w Peru.

EDIT: 28 sierpnia, wulkan Askja objęty żółtym stopniem alarmu. Dajka (intruzja magmy) do niego dotarła. Czy dojdzie do erupcji zarówno Bárðarbunga (pod lodowcem), jak i Askja czas pokaże. Zatem rodacy przebywający na Islandii nie zbliżajcie się do zamkniętego obszaru. Erupcja może się zacząć w każdej chwili (pod lodowcem, jak i szczelinowa poza lodowcem). Ryzyko glacjalnej powodzi jest duże. Powodzi, która może zabić w mgnieniu oka.

Archiwalne zdjęcie przedstawia erupcję wulkanu Hekla w 1947 roku. Wówczas chmura erupcyjna sięgnęła wysokości 27 km.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz