czwartek, 28 sierpnia 2014

Erupcja szczelinowa rozpoczęła się na polu lawy Holuhraun

Mała erupcja szczelinowa rozpoczęła się na polu lawy Holuhraun 9 km na północ od lodowca Dyngjujökull. Szczelina ma w tej chwili długość około 1 km. Czerwony kod dla awiacji - lotnisko w Akureyri zamknięte. Północny czubek intruzji magmy na polu lawy Holhraun dotknął powierzchni i oto rezultat. Godzina rozpoczęcia 00.02 lokalnego czasu (w Polsce druga nad ranem). Możliwość migracji erupcji w kierunku południowym (lodowiec Dyngjujökull) nie może zostać wykluczona. Erupcja jest mała, aktywność eksplozywna minimalna, obfite emisje pary, lawa płynie w kierunku południowo-wschodnim do lodowca. Chciałbym aby rozwinęła się w coś większego, a nie ustała. Pole lawy Holuhraun zostało uformowane w trakcie erupcji efuzywnej Bárðarbunga w 1797 roku. Pierwsze zdjęcia autorstwa studentki geofizyki z Islandii Þorbjörg Ágústsdóttir.

Strefa wyłączona z ruchu wynosi - wysokość 1.5 km nad miejscem erupcji, 15 km wokół erupcji. Dziwię się, że tak ogromna intruzja magmy stała się zaczynem do malutkiej erupcji szczelinowej. Być może doszło jedynie do niewielkiego wycieku magmy na powierzchnię. Dajka zatrzymała się w Holuhraun; spekuluje się, że magma zatrzymana została przez starsze dajki wulkanu Askja i zaczęła się cofać z powrotem na południe w kierunku źródła. Prawdopodobna silniejsza erupcja bądź seria erupcji w różnych miejscach, w tym pod lodowcem Vatnajökull. Póki co mają miejsce emisje pary z nowo otwartej szczeliny - magma podgrzewa zasoby wody podziemnej. Możemy się spodziewać silniejszej erupcji w ciągu najbliższych godzin, a może ona trwać dni, tygodnie, miesiące. W najbliższych tygodniach mogą otworzyć się nowe szczeliny erupcyjne. Czas pokaże co się wydarzy.

Pierwszy przelot nad miejscem erupcji: http://www.ruv.is/frett/fyrstu-flugmyndir-af-eldgosinu

Dzisiejszego ranka doszło też do silniejszej niż zazwyczaj erupcji stożka Tavurvur w Papui Nowej Gwinei. Chmura popiołu sięgnęła wysokości około 18 km, zaobserwowano fontanny lawy. Popiół opadł na obszary Kokopo, Rabaul i Malaguna niszcząc uprawy. Szkoły w Rabaul zamknięto. George Kourounis (znany łowca burz) przed chwilą poinformował mnie, że obserwuje wybuch wulkanu. W każdym bądź razie nocna erupcja Tavurvur była przypuszczalnie silniejsza od erupcji Tavurvur z 2006 roku.

EDIT: Erupcja Holuhraun ku mojemu rozczarowaniu już się zakończyła. Znowu nie pozostaje nic innego niż tylko czekać. W każdym bądź razie aktywność sejsmiczna wulkanu Askja trwa z powodu intruzji magmy. Trzęsienia ziemi mają też miejsce w kalderze Bardarbunga. W dniu dzisiejszym miało miejsce 900 trzęsień ziemi, w tym najsilniejsze o magnitudzie 5.2.

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Póki co nie jestem przekonany. Na razie aktywność erupcyjna szczeliny Holhraun jest bardzo umiarkowana. O Laki pisałem tutaj:

      http://wulkanyswiata.blogspot.com/2011/09/erupcja-laki-w-1783-roku.html

      Usuń