wtorek, 2 września 2014

Nadchodzą zmiany w erupcji Holuhraun

Efuzja lawy ze szczeliny Holuhraun wciąż trwa, acz od ostatnich dwóch dni nieco zmalała. Ma miejsce natomiast wzrost aktywności sejsmicznej oraz deformacji gruntu. Należy wziąć pod uwagę scenariusz nowej erupcji wzdłuż szczelin przypuszczalnie pod lodem, a także erupcji kalder Bárðarbunga czy Askja. Odnotowano małe eksplozje na obszarze na północ od lodowca - przypuszczalnie freatyczne (pod wpływem pary) albo freatomagmowe (pod wpływem interakcji magmy z wodą). Lawa wciąż płynie w kierunki glacjalnej rzeki Jökulsá á Fjöllum, co może generować intensywne eksplozje pary. O godzinie 3.09 miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 5.5 w północnej kalderze Bárðarbunga. Pomiary GPS wskazują na powolne osiadanie kaldery wskutek wypływu magmy. To prowadzi do zwiększonego ryzyka eksplozywnej erupcji kaldery.

Wiadomość z ostatnie chwili. Duża i głęboka depresja (dolina ryftowa) o szerokości około 1 km uformowała się pod lodowcem Dyngjujökull, a także na północ od niego. Erupcja podlodowcowa może się zacząć w każdej chwili. Objętość dajki wzrasta od początku erupcji Holuhraun. Więcej magmy wraca do niż wychodzi z Bárðarbunga, a to skutkuje wzrostem ciśnienia wewnątrz dajki. Lawa pokrywa już obszar o powierzchni 7.2 km kwadratowych. Chmura erupcyjna wędruje na północny wschód od miejsca erupcji. Ciężko przewidzieć jak długo potrwa erupcja lawowa Holuhraun. Można zatem oczekiwać długotrwałej erupcji albo wielu erupcji (każda z nich trwałaby przez pewien czas). Wskutek wzrostu drgań harmonicznych o niskiej częstotliwości geolodzy i geofizycy pracujący w pobliżu aktywnej szczeliny erupcyjnej zostali wezwani do opuszczenia miejsca erupcji.

EDIT: 4 września 2014 roku - Erupcja lawy Holuhraun trwa już od czterech dni. Fontanny lawy sięgają już wysokości 120-130 metrów. Rozmiar nowego pola lawy wynosi obecnie 11-12 km kwadratowych. Długość aktywnej szczeliny erupcyjnej wynosi 1.7-1.8 km. Pomimo wulkanicznych drgań nie stwierdzono podlodowcowej erupcji. Aktywność sejsmiczna w Holuhraun wciąż trwa, najsilniejsze trzęsienia ziemi mają miejsce w pobliżu krawędzi kaldery Bárðarbunga. Cztery z nich od północy miały magnitudę powyżej 4. Naukowcy są z powrotem na miejscu erupcji. Dolina ryftowa rośnie, większość z niej znajduje się pod lodem. Może ona być miejscem przyszłej erupcji. Nie można także wykluczyć erupcji kaldery Bárðarbunga. Warto obejrzeć chociażby poniższe video:

http://www.ruv.is/frett/everything-changes-when-night-falls

Podobno niektórzy próbują się dostać na miejsce erupcji nielegalnie. :-)

EDIT: 5 września 2014 roku - Dwie nowe szczeliny erupcyjne otworzyły się na południe od aktywnej szczeliny Holuhraun. Znajdują się one 1.5 km na południe od pierwszej szczeliny i 2 km na północ od krawędzi lodowca i mają długość 1-2 km. Erupcja wydaje się rozszerzać w kierunku lodowca. Pod lodowcem Dyngjujökull może trwać aktywność erupcyjna. Smród zgniłych jaj (siarkowodoru) odnotowano z wód rzeki Jökulsá á Fjöllum. Chmura pary z aktywnych szczelin erupcyjnych wznosi się na wysokość 5 km. Powierzchnia kaldery Bárðarbunga osiadła aż o 15 metrów - wskutek wypływu magmy z rezerwuaru! Czekam na ewentualną podlodowcową erupcję (otworzenie się szczelin erupcyjnych pod pokrywą lodową Dyngjujökull i przedarcie się erupcji przez warstwę lodu).

2 komentarze:

  1. Ciekawy film z falą uderzeniową po eksplozji wulkanu w Nowej Gwinei: https://www.youtube.com/watch?v=BUREX8aFbMs#t=46

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, widziałem. Niesamowite nagranie.

      Usuń