poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Yasur, Michael i Lokon-EmpungDzisiejszego ranka przed 10.00 lokalnego czasu doszło do relatywnie silnej eksplozji z krateru Tompaluan wulkanu Lokon-Empung na wyspie Sulawesi. Eksplozja wygenerowała obłok popiołu sięgający wysokości 4.5 km. Poprzedzona została wzrostem aktywności sejsmicznej. Huk eksplozji słyszany był z odległości 6 km. Strefa zagrożenia wokół aktywnego krateru wynosi 2.5 km.

Od 2 kwietnia notowany jest wzrost aktywności eksplozywnej wulkanu Yasur na wyspie Tanna (Vanuatu). Bomby wulkaniczne opadają na parking zlokalizowany pod aktywnym stożkiem. Stopień alarmu został podniesiony na drugi. Na zdjęciu rozbryzg lawy z Mount Yasur.

Zdjęcie satelitarne NASA z 1 kwietnia 2013 roku wskazuje także na prawdopodobną aktywność erupcyjną wulkanu Michael (Sandwich Południowy), który w kraterze przypuszczalnie posiada aktywne jezioro lawy. Dziwię się, że do tej pory żaden z naukowców czy eksploratorów nie przebadał starannie wulkanów tego skutego lodem, wiecznie zimnego i mrocznego archipelagu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz