wtorek, 30 kwietnia 2013

Aktywność wulkaniczna - 24-30 kwietnia 2013 roku
Co się działo pod moją nieobecność?

27 kwietnia 2013 roku - trzynasty paroksyzm erupcyjny z Nowego Południowo-Wschodniego Krateru, który miał miejsce po zintensyfikowaniu aktywności sejsmicznej i strombolijskiej w New SE Crater (trwającej od 20 kwietnia). Obejmował (jak zwykle) fontanny lawy sięgające wysokości 300-500 metrów i wylew lawy w kierunku Valle del Bove.  Kiepska widoczność umożliwiła miłośnikom wulkanów staranniejszą obserwację. Opad popiołu odnotowano w Linguaglosa, Taormina i Messina. Paroksyzm trwał ponad dwie godziny.

Wulkan Arenal w Kostaryce drzemie emitując tylko gazy z krateru C, aktywne pozostają fumarole w kraterze D.  Wulkan Rincon de la Vieja podlega odgazowaniu.

29 kwietnia 2013 roku - intensyfikacja aktywności erupcyjnej wulkanu Tungurahua w Ekwadorze. Emisjom ciemnoszarego popiołu do wysokości 5 km towarzyszą wulkaniańskie eksplozje, które powodują wibracje szyb w oknach. Opad popiołu miał miejsce w El Manzano, Cahuají, Puela, Penipe i Riobamba.

Fuego w Gwatemali - dwa aktywne wylewy lawy, emisje popiołu sięgające wysokości 600-700 metrów. Ciągła aktywność strombolijska. 

30 kwietnia odnotowano krótkotrwałą erupcje wulkanu Gaua (Vanuatu). Chmura erupcyjna sięgnęła wysokości 3 km.

Islandzki wulkan Hekla podlega gwałtownej inflacji w północnej części od początku kwietnia, co może wskazywać na akumulację magmy. Ocenia się, że ewentualna erupcja eksplozywna Hekli będzie silniejsza niż ostatnia w 2000 roku.

To i owo o Islandii w wywiadzie z Polakami tam zamieszkującymi:

http://bartkrawczyk.natemat.pl/59827,islandia-slowami-polakow-wywiad

2 komentarze:

  1. Piękny ten Arenal przyznam. Wysokością tylko nieznacznie przewyższa naszą Śnieżkę, a z daleka wygląda na sporo wyższego. Chętnie bym się tam wdrapał ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie na darmo symetryczny Arenal uchodzi za jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych Kostaryki. Choć przestał być aktywny w 2010 roku to nadal odwiedzają ten wulkan rzesze turystów.

      Usuń