Co się działo pod moją nieobecność?
27 kwietnia 2013 roku - trzynasty paroksyzm erupcyjny z Nowego Południowo-Wschodniego Krateru, który miał miejsce po zintensyfikowaniu aktywności sejsmicznej i strombolijskiej w New SE Crater (trwającej od 20 kwietnia). Obejmował (jak zwykle) fontanny lawy sięgające wysokości 300-500 metrów i wylew lawy w kierunku Valle del Bove. Kiepska widoczność umożliwiła miłośnikom wulkanów staranniejszą obserwację. Opad popiołu odnotowano w Linguaglosa, Taormina i Messina. Paroksyzm trwał ponad dwie godziny.
Wulkan Arenal w Kostaryce drzemie emitując tylko gazy z krateru C, aktywne pozostają fumarole w kraterze D. Wulkan Rincon de la Vieja podlega odgazowaniu.
29 kwietnia 2013 roku - intensyfikacja aktywności erupcyjnej wulkanu Tungurahua w Ekwadorze. Emisjom ciemnoszarego popiołu do wysokości 5 km towarzyszą wulkaniańskie eksplozje, które powodują wibracje szyb w oknach. Opad popiołu miał miejsce w El Manzano, Cahuají, Puela, Penipe i Riobamba.
Fuego w Gwatemali - dwa aktywne wylewy lawy, emisje popiołu sięgające wysokości 600-700 metrów. Ciągła aktywność strombolijska.
30 kwietnia odnotowano krótkotrwałą erupcje wulkanu Gaua (Vanuatu). Chmura erupcyjna sięgnęła wysokości 3 km.
Islandzki wulkan Hekla podlega gwałtownej inflacji w północnej części od początku kwietnia, co może wskazywać na akumulację magmy. Ocenia się, że ewentualna erupcja eksplozywna Hekli będzie silniejsza niż ostatnia w 2000 roku.
To i owo o Islandii w wywiadzie z Polakami tam zamieszkującymi:
http://bartkrawczyk.natemat.pl/59827,islandia-slowami-polakow-wywiad
Piękny ten Arenal przyznam. Wysokością tylko nieznacznie przewyższa naszą Śnieżkę, a z daleka wygląda na sporo wyższego. Chętnie bym się tam wdrapał ;)
OdpowiedzUsuńNie na darmo symetryczny Arenal uchodzi za jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych Kostaryki. Choć przestał być aktywny w 2010 roku to nadal odwiedzają ten wulkan rzesze turystów.
Usuń