niedziela, 7 kwietnia 2013

Najwyżej położone jeziora kraterowe na Ziemi

Po zrobieniu wywiadu z Kamilem Iwankiewiczem z projektu Korona Jezior Ziemi wpadłem na pomysł stworzenia podobnej listy z tym, że odnoszącej się wyłącznie do jezior kraterowych. Także nie wrzucę tutaj jezior tybetańskich oraz innych jezior wysokogórskich. Interesują mnie głównie jeziora kraterowe, ewentualnie niewielkie stawy (mogą być okresowe).

1. Ojos del Salado (Chile) - Staw na wysokości 6390 metrów - najwyżej położone "jezioro"  na świecie. W tym przypadku mam zagwozdkę, ponieważ pytałem o to jezioro Kamila z Korony Jezior Ziemi, a on stwierdził, że tego jeziora nie ma. Cytuję "takie płytkie kałuże na Ojos w okresie letnim to normalka, ale są sezonowe i po kilku miesiącach woda wyparuje lub spłynie albo też zamarznie i nie ma 'jeziora' a takie kałuże ze względu na inwersję termiczną można spotkać na wysokości nawet 6700 metrów, ale o nurkowaniu w nich można zapomnieć bo mają pół metra głębokości." W sieci da się znaleźć zdjęcia 'rzekomego' jeziora na Ojos del Salado (o szacowanej średnicy 35 metrów), ale bardziej z wyglądu przypomina ono okresową kałużę.
2. Cerro Tipas (Argentyna) - jezioro na wulkanie Cerro Tipas (szacowane wymiary: 200 x 90 metrów) położone na wysokości 5985 metrów. W marcu 2016 roku zanurkował w nim polski nurek Marcel Korkuś.
3. Acamarachi (Chile) - Staw na wysokości 5950 metrów, średnica około 10-15 metrów, głębokość koło metra. Wulkan Sairecabur (5970 m) w Chile także posiada jezioro w bocznym kraterze.
4. Licancabur (Chile) - Jezioro na wysokości 5916 metrów, w nim nurkował Kamil Iwankiewicz. Wymiary 90 x 70 metrów, obecność planktonicznej fauny, zimne, wietrzne, suche, ciekawe dla astrobiologów poszukujących śladów życia w dawnych jeziorach na Marsie.
5. Aguas Calientes (Chile) - Staw na wysokości 5831 metrów, szacunkowe wymiary 40 metrów. Wysokogórskie jezioro kraterowe posiada również chilijski wulkan Chiliques.
6. Damavand (Iran) - Staw na wysokości 5650 metrów w kraterze irańskiego wulkanu, średnica 40 metrów, w zimie zanika. Piękne jest również jezioro kraterowe irańskiego wulkanu Sabalan znajdujące się na wysokości 4800 metrów.
7. Kenya (Kenia) - Jezioro Higher Simba Tarn położone na wysokości 4560 metrów, jedno z kilku małych jezior glacjalnych. Mawenzi Tarn na zboczu wulkanu Kilimandżaro znajduje się na wysokości 4330 metrów.
8. Nevado de Toluca (Meksyk) - W kraterze tego wulkanu znajdują się dwa jeziora Lake of the Sun oraz mniejsze Lake of the Moon (wysokość 4200 metrów).
9. Elbrus (Rosja) - Lake of Lovers (Jezioro Kochanków) znajduje się na południowym zboczu wulkanu Elbrus na wysokości 3300 metrów.
10. Ruapehu (Nowa Zelandia) - Najwyżej położone jezioro Nowej Zelandii znajduje się na wysokości 2505 metrów w kraterze wulkanu. Szerokość 400 metrów,  głębokość 600 metrów, temperatura wody dochodzi do 60 stopni Celsjusza.

W Stanach Zjednoczonych najwyżej położone jeziora na wulkanach to: 1) Lake Muriel - czasowy staw podgrzewany przez fumarole w kraterze wulkanu Mount Rainier oraz 2) Lake Waiau - położone w pobliżu teleskopów na wierzchołku hawajskiego wulkanu Mauna Kea, zimą skute lodem.

Na zdjęciach począwszy od góry Lake Waiau (Mauna Kea), jezioro kraterowe Ruapehu, Lake of the Sun oraz Lake of the Moon (Nevado de Toluca), Mawenzi Tarn (Kilimandżaro), zamarznięty krater wulkanu Damavand - pod lodem staw, jezioro kraterowe Aguas Calientes, jezioro kraterowe Licancabur i wreszcie na samym dole rzekome 'jezioro' Ojos de Salado, a przynajmniej coś przypominające niewielką kałużę.

UPDATE: Najwyższe jezioro wulkaniczne na świecie zostało wykryte w 2013 roku przez Kamila Iwankiewicza na wysokości 6200 metrów na wulkanie Llullaillaco w Chile. Póki co jest bezimienne, ale może zostać nazwane przez odkrywcę Elbląg.

UPDATE 2015: W marcu 2015 roku ekipa MedExpedition zanurkowała w położonym na wysokości 5915 metrów nad poziomem morza jeziorze Nevado Tres Cruces Norte. Niesamowite osiągnięcie. Wspomniana tutaj lista wymaga przyszłej aktualizacji.

UPDATE 2016: Odnośnie Ojos del Salado. Podróżnik i eksplorator Grzegorz Gawlik przebywał przez kilka dni na Ojos del Salado i odkrył tam 6 niewielkich zbiorników wodnych. Dwa z nich znajdują się na wysokości 6357 metrów oraz 6408 metrów (jedno po stronie chilijskiej, drugie po argentyńskiej), trzy kolejne znajdują się wyżej od tego ostatniego. Czekam na zdjęcia z tej wyprawy.

1 komentarz:

  1. Ciekawa lista :) zobaczyć coś takiego na żywo, to z pewnością duża frajda :)

    OdpowiedzUsuń