piątek, 12 kwietnia 2013

10 paroksyzm erupcyjny EtnyZapowiedzią 10-tego paroksyzmu erupcyjnego Etny były emisje popiołu i strombolijskie eksplozje z Nowego Południowo-Wschodniego Krateru, które trwały od 8 kwietnia. Wczoraj około godziny 15 eksplozje strombolijskie nasiliły się, zaczął wzrastać poziom drgań. Po godzinie 19 kilka otworów erupcyjnych na szczelinach przecinających New SE Crater zaczęło produkować strombolijskie eksplozje oraz niewielkie fontanny lawy. Wylew lawy zaczął spływać w kierunku wschodnim do Valle del Bove. Erupcja trwała przez całą noc. Eksplozjom towarzyszyły odgłosy przypominające wystrzały, które trzęsły szybami. Potem dzisiejszego popołudnia pojawiły się fontanny lawy, duża chmura popiołu, a nawet małe spływy piroklastyczne. Wulkan uspokoił się dopiero 12 kwietnia po godz. 16. Zdjęcie by Salvo Barbagallo.
 
Wulkan Sangay (Ekwador) - Chmura popiołu rozciąga się  na zachód od wulkanu. Z racji tego, że Sangay jest wulkanem bardzo osamotnionym i trudno dostępnym warto uznać, że jego obecna aktywność erupcyjna ma podwyższony poziom.

Wulkan Copahue (Chile) - Emisja pary, gazu oraz niewielkiej ilości popiołu. Kod alarmu: żółty.

Wulkan Colima (Meksyk) - Nowa kopuła lawowa wulkanu Colima rośnie i wypełnia ją lawa. Z wulkanu schodzą rozżarzone lawiny, mają miejsce częste eksplozje popiołu. Część kopuły obejmuje gruby jęzor lawy (na zdjęciu) o długości 100 metrów na górnym zachodnim zboczu. W 2004 roku podobny wylew lawy sięgnął długości kilku kilometrów, zatem tempo obecnej efuzji lawy jest mniejsze.

W ubiegłym miesiącu ukradziono dwa z trzech paneli słonecznych służących do zasilania instrumentów monitorujących aktywny wulkan Yasur na wyspie Tanna, Vanuatu. Objęty drugim stopniem alarmu wciąż wybuchający wulkan jest monitorowany z Port Vila.  Dostęp do aktywnego krateru wulkanu jest zamknięty.

Naukowcy z Ahmedabad pobrali próbkę osadu z dna morskiego w pobliżu aktywnego indyjskiego wulkanu Barren Island stwierdzając, że wiek wulkanu wynosi co najmniej 1.8 miliona lat. Wykazali także, że wulkan miał siedem gwałtownych erupcji w ciągu ostatnich 70 000 lat, na co wskazują warstwy popiołu w podmorskich osadach. Owe erupcje miały miejsce 70 000, 69 000, 61 000, 24 000, 19 000, 15 000 i 10 000 lat temu. Od przebudzenia się wulkanu w 1991 roku średnica wyspy powiększyła się o kilometr.

Wulkan Galeras (Kolumbia) - częste niewielkie emisje/eksplozje popiołu mają miejsce niemal każdego dnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz