środa, 3 kwietnia 2013

Kolejny paroksyzm erupcyjny Etny / Ijen, Guntur, Anak Krakatau i LascarHipoteza o Etnie jako podmorskim wulkanie okazała się być warta funta kłaków. :-) Panie i Panowie, właśnie trwa dziewiąty w 2013 roku paroksyzm erupcyjny Nowego Południowo-Wschodniego Krateru. Trwająca już ponad 4 godziny erupcja produkuje emisje popiołu, fontanny i wylewy lawy ze szczeliny w New SE Crater, a lawa spływa w dół Valle del Bove.

Jawajski wulkan Guntur (na zdjęciu krawędź jego krateru) został objęty drugim stopniem alarmu ze względu na wzmożoną aktywność sejsmiczną. Zaleca się nie zbliżać do jego krateru na odległość 2 km. Ostatnia erupcja Gunung Guntur miała miejsce w październiku 1847 roku. Zamknięto również dostęp do krateru Kawah Ijen wulkanu Ijen z uwagi na notowaną od 20 marca aktywność sejsmiczną i gazowe obłoki sięgające wysokości 100 metrów.

http://wulkanyswiata.blogspot.com/2011/06/jawa-indonezja_23.html

Mała erupcja targnęła kurylskim wulkanem Grozny (na drugim zdjęciu od góry). Opad popiołu miał miejsce w pobliskich wioskach, 2 mm popiołu opadło w Kurylsku. 28-29 marca 2013 roku doszło do niewielkich erupcji wulkanu Anak Krakatau (Indonezja, Cieśnina Sundajska). Andezytowe bomby wulkaniczne opadły na krawędź krateru pozostawiając zagłębienia impaktowe. Zdjęcia i filmy Oysteina Lunda Andersena znajdziecie tutaj (erupcja z 29 marca trwała godzinę 11 minut):

http://oysteinlundandersen.com/Volcanoes/Krakatau/Anak_Krakatau-Volcano-March-29-31-2013.html

3 kwietnia 2013 roku doszło też do prawdopodobnej małej erupcji wulkanu Lascar w Chile. O 9.20 lokalnego czasu odgazowanie stało się bardziej inensywne, obłoki przybrały barwę szarości, co mogło oznaczać obecność popiołu. Poziom sejsmiczności: normalny.

2 komentarze:

  1. Ależ ta Etna aktywna. Raptem pierwsza ćwiartka roku za nami a ta chyba dopiero się rozkręca... ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzisiaj znowu mamy emisje popiołu z New SE Crater Etny. Póki co niewielkie. Zapewne kolejny paroksyzm erupcyjny w drodze.

      Usuń