Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
wtorek, 2 kwietnia 2013
Wspinaczka i nurkowanie w jeziorze Licancabur
Projekt Korona Jezior Ziemi według nurka i alpinisty Kamila Iwankiewicza polega na "prowadzeniu badań i nurkowaniu w najwyżej położonych jeziorach na kuli ziemskiej, na każdym z siedmiu kontynentów. Tabele nurkowe nie obejmują warunków powyżej 3000 metrów nad poziomem morza. Robimy więc na sobie doświadczenia, przełamujemy kolejne bariery dotyczące fizjologii i zachowania się organizmu ludzkiego." Rzecz pionierska, praktycznie novum w świecie eksploracji nieznanego, przekraczanie granic. Po trochu przypomina mi się ubiegłoroczne zejście Geoffa Mackleya na krawędź jeziora lawy w kraterze Marum wulkanu Ambrym (Vanuatu) czy wspinaczka Jasona Rodi na wierzchołek wulkanu na Wyspie Bouveta, najbardziej samotnym miejscu na Ziemi. Kamil w 2009 roku wraz z ekipą Korony Jezior Ziemi wspiął się na chilijski wulkan Licancabur i pod wodą tamtejszego (jednego z najwyżej położonych na świecie - 5916 m) jeziora spędził godzinę bijąc w ten sposób rekord świata. Oprócz tego ekipa Korony Jezior Świata dotarła do wysokogórskiego jeziora na wulkanie Nevado de Toluca w Meksyku oraz do himalajskiego jeziora North Chamlang, w których Kamil również nurkował. Kamil przesłał mi zdjęcia z wyprawy na Licancabur, za co jestem mu ogromnie wdzięczny. Zobaczycie m.in. jezioro kraterowe Licancabur, jego dno, połowę drogi na ów majestatyczny chilijski wulkan, szczyt wulkanu Toco (5616 m), brzeg Laguna Verde z widokiem na chilijskie wulkany, zejście z wulkanu po nurkowaniu oraz widok z góry.
Warto przeczytać:
http://www.focus.pl/cywilizacja/zobacz/publikacje/himalaizm-nurkowanie-pod-niebem/nc/1/
I zajrzeć:
http://www.wyprawy.az.pl/
Odrobina autopromocji. Portal naTemat.pl, z którym współpracuję utworzył mi fanpejdż. Na tamtejszym blogu publikuję różnorodności - nie tylko o wulkanach, ale ogólnie o nauce i kulturze. Chcę promować osiągnięcia polskiej nauki. Lajkujcie, jeśli chcecie.
https://www.facebook.com/pages/Bart%C5%82omiej-Krawczyk-blog-natematpl/462951250440631
http://bartkrawczyk.natemat.pl/
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz