środa, 10 stycznia 2018

Kadovar i Merapi - nowe zdjęcia

Erupcja Kadovar (Wyspy Schoutena, Papua Nowa Gwinea) uspokoiła się (stan 10.01.2018). Dzisiaj nad wulkanem unosił się jedynie obłok pary. Tak czy inaczej cała populacja sąsiedniej wyspy Blup Blup ma zostać ewakuowana na ląd Papui Nowej Gwinei (z ewakuowanymi z Kadovar włącznie). Będę informował na bieżąco o jej postępach.

Wulkanolodzy, którzy 11 stycznia 2018 roku dotarli do wyspy helikopterem niepokoją się szczeliną, która otworzyła się u podnóża wulkanu. Czyżby groźba silniejszej erupcji eksplozywnej w przyszłości? Sprzęt pomiarowy i kamera na wulkan mają zostać zainstalowane na pobliskiej wyspie Blup Blup.

Video z 10.01.2018 via Instagram: https://www.instagram.com/p/BdyIjvsjC04/?taken-by=the_flying_moron

Jawajski wulkan Merapi jest jednym z najbardziej śmiercionośnych wulkanów na Ziemi. W trakcie ostatniej znaczącej erupcji w 2010 roku zabił głównie za pomocą spływów piroklastycznych 353 osoby, w wyniku erupcji Merapi w 1930 roku zginęło 1300 osób, w 1994 roku wybuch Merapi uśmiercił około 70 ludzi, a w 2006 roku dwie osoby. Na Merapi udało się wspiąć Michałowi z traficantes.pl - oddaję mu głos: "Cześć Bartek, udało się zdobyć Merapi:-) Ale niestety na szczycie widoczność max. 20 metrów. Niestety, pora deszczowa... Osłodą były widoki na około 200 metrów przed szczytem, gdzie pogoda na chwilę się poprawiła. W zasięgu wzroku był także piękny wulkan Merbabu. Merapi zbytnio sobie nie pooglądałem (jedynie z samolotu się udało). W załączniku kilka zdjęć."

Zdj. Michał, traficantes.pl, 4 stycznia 2018.

Przysyłajcie mi zdjęcia z Waszych wulkanicznych wypraw na adres: krawczykbart@yahoo.com., jeśli macie na to ochotę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz