sobota, 6 stycznia 2018

Erupcja wulkanu Kadovar w Papui Nowej Gwinei

KADOVAR to mało znany andezytowy stratowulkan w Papui Nowej Gwinei. Formuje jedną z zalesionych wysp archipelagu Schoutena (o szerokości zaledwie 2 km) 25 km na północ od ujścia rzeki Sepik, dystrykt Wewak, Prowincja East Sepik, Papua Nowa Gwinea. Na krawędzi jego krateru o szerokości 1 km znajduje się wioska Gewai. Jego najwyższy punkt formuje kopuła lawowa o wysokości 365 metrów. Do tej pory znane były jedynie zdjęcia satelitarne wulkanu Kadovar. Niepotwierdzona erupcja w 1700 roku (jedna z dwóch 'płonących wysp' brytyjskiego żeglarza i odkrywcy Williama Dampiera, ale równie dobrze mogły to być pobliskie wulkany Bam czy Manam), aktywność termalna w latach 1976-78. Kadovar jest jednym ze słabo zbadanych wulkanów wysp Schoutena obok Bam i Blup Blup. To jego debiut na Wulkanach Świata. Obłok popiołu sięga wysokości 2.1 km, jego opad ma miejsce na wyspie Kairuru i w Wushu. Kod awiacji pomarańczowy. Erupcja Kadovar rozpoczęła się 5 stycznia 2018 roku o godzinie 12.00 lokalnego czasu umiarkowaną aktywnością wulkaniańską z otworu erupcyjnego u południowo-wschodniej podstawy kopuły lawowej. Może nabrać charakteru eksplozywnego, możliwe są także osuwiska i fale tsunami.

Trwa ewakuacja ok.600 mieszkańców wyspy na pobliską wyspę Blup Blup. To pierwsza zaobserwowana erupcja wulkanu Kadovar w czasach historycznych. EDIT: Wszyscy lokalni mieszkańcy wyspy Kadovar z powodzeniem ewakuowani. Przypomina mi się pierwsza erupcja w czasach historycznych wulkanu Nabro w Erytrei w czerwcu 2011 roku.

Zdj. Loop PNG/ Samaritan Aviation Ricky Wobar.

Na archipelag Schoutena składa się 6 wulkanicznych wysp: Bam, Kadovar, Blup Blup, Mut Mut, Viai, Koil i Vokeo. Wyspa Bam to czynny wulkan z ostatnią erupcją w 1960 roku. To jego erupcji się szczerze mówiąc spodziewałem, a nie Kadovar. W wulkanach piękna jest jednak ich nieprzewidywalność. Kadovar odznacza się stromym i zalesionym kraterem oraz licznymi dużymi plantacjami kokosowymi. Kolejnym słabo zbadanym wulkanem jest wyspa Blup Blup - to stromy stożek o wysokości 412 metrów blisko którego wyłania się z morza obrośnięta chrustem i palmami kokosowymi skała wulkaniczna Mut Mut (wysokość 61 metrów). Stożkowa, zalesiona i niezamieszkana wyspa Viai mierzy 160 metrów. Natomiast zamieszkana, obficie zalesiona i stroma Vokeo mierzy 610 metrów. Posiada dwa szczyty, depresję między nimi i kilka wiosek. Natrafiłem na ciekawą wzmiankę o zwyczajach etnograficznych mężczyzn z Vokeo - nacinają sobie okazjonalnie penisy w stanie erekcji, by menstruować. Ciekawe czy ów zwyczaj jest tam nadal praktykowany.

Link: http://zagadkowe-zjawiska-swiata.blogspot.com/2010/05/wyspa-miesiaczkujacych-mezczyzn.html

Ledwie zaczął się styczeń 2018 i już mamy prawdopodobnie wulkaniczną niespodziankę wulkaniczną roku. Jutro (mam nadzieję) kolejne informacje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz