niedziela, 14 stycznia 2018

Bam, Kadovar i Mayon - dwa sąsiednie wulkany aktywne?

Aktywność erupcyjna wulkanu Kadovar (Wyspy Schoutena, Papua Nowa Gwinea) jest dla mnie ze wszech miar ekscytująca, tymczasem od mojego źródła informacyjnego z Wewak dowiedziałem się że budzi się do życia wulkan sąsiadujący z Kadovar (oddalony o 12 km) - czyli Bam, do 1960 roku jeden z najaktywniejszych wulkanów Papui Nowej Gwinei. Odnotowano odbarwienie wody po południowej stronie wyspy Bam (takie samo jest po północnej stronie wyspy-wulkanu Kadovar), z krateru Bam unosi się też obłok pary. Może tak być że wulkany Kadovar, Bam i Blup Blup łączy ten sam podziemny system. Na Bam w tej chwili znajduje się 3000 osób. Szykuje się masowa ewakuacja wszystkich mieszkańców wysp Blup Blup i Bam (Biem). Na wyspie wulkanie Blup Blup gorące źródła stały się gorętsze, co też może niepokoić. Większość wyspy Kadovar jest zdewastowana przez opad popiołu i spływy piroklastyczne. Czekam na dalsze informacje i fotografie. Zdj. Tweedy Malagian.

Symultaniczna aktywność erupcyjna jest dość rzadka. W 1994 roku jednocześnie wybuchały stożki Tavurvur i Vulcan (kaldera Rabaul, Papua Nowa Gwinea).

EDIT: Wygląda na to że erupcja wulkanu Bam nie ma miejsca, aktywny pozostaje jedynie wulkan Kadovar. To tylko plotki. Obłok erupcyjny nad wulkanem to był zapewne obłok burzowy. Odbarwienie wody to z kolei długotrwała aktywność termalna. Lokalni mieszkańcy Biem nie potwierdzają niepokojącej aktywności wulkanu.

Trzeci stopień alarmu dla wulkanu Mayon (Luzon, Filipiny) po trzech erupcjach freatycznych. W nocy jego krater żarzy się. Możliwość przyszłej erupcji eksplozywnej tego niszczycielskiego wulkanu. Wylew lawy schodzący z wulkanu może wskazywać na obecność (formowanie się) kopuły lawowej. Ewakuowano już 6000 osób. Zagrożeniem w przypadku Mayon są spływy piroklastyczne, lahary oraz wylewy lawy. W promieniu 10 km od wulkanu mieszka 230 000 ludzi, zatem okolice Mayon są gęsto zaludnione. Tydzień temu ukradziono część sprzętu do monitoringu Mayon, co utrudnia wulkanologom z PHIVOLCS pracę. Z Mayon po prostu nie ma żartów. Zdj. Earl Rocamunda.

Przeczuwam że będzie to ekscytujący rok dla miłośników wulkanów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz