sobota, 13 stycznia 2018

Wulkan Mayon wybucha freatycznie

Wulkan Mayon, Luzon, Filipiny wybucha freatycznie dzisiaj o godzinie 17.06 lokalnego czasu. Kolumna erupcyjna sięga wysokości 2.5-3 km. Opad popiołu w południowo-zachodnim sektorze wulkanu (miasta Camalig & Guinobatan). Wyczuwalny odór siarki w pobliżu wulkanu. Zarządzono ewakuację 16 barangays w odległości do 5 km od wulkanu. 12 stycznia nie zarejestrowano pod wulkanem wulkanicznych trzęsień ziemi, Mayon emitował jedynie obłok pary. Do ostatniej jak dotąd erupcji Mayon doszło 12 sierpnia 2014 roku. To piękny i niebezpieczny wulkan. Jego erupcja w 1814 roku zabiła ponad 1200 osób, a spływy piroklastyczne z Mayon w 1993 roku uśmierciły 75 ludzi, w większości farmerów. Na zdj. z 1938 roku widok na symetryczny wulkan Mayon z Legazpi.

Pęknięcie wulkanu Kadovar (Papua Nowa Gwinea) poszerzyło się i emituje obłoki pary i SO2. Dwutlenek siarki zanieczyścił zachodnią część wyspy Blup Blup, na której czasowe schronienie znaleźli ewakuowani z Kadovar. Na Blup Blup (bądź co bądź także wyspie-wulkanie) wzrasta temperatura gorących źródeł. Jaka będzie ewolucja aktywności erupcyjnej Kadovar? Eksplozywna? Freatyczna-freato-magmowa? Generująca tsunami?

Niedawno miałem skojarzenia z katastrofalnymi erupcjami Krakatau w 1883 roku i Ritter Island w 1888 roku. Ale być może Kadovar po prostu z czasem uśnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz