piątek, 5 stycznia 2018

Agung: redukcja strefy zagrożenia

Balijskie władze zredukowały strefę zagrożenia wokół balijskiego wulkanu Agung z 10 na 6 km. Przybywający na uchodźstwie wieśniacy mogą powracać do swoich farm i pracować, ale na noc mają wracać do tymczasowych obozów dla ewakuowanych. Także górnicy mogą pracować w kopalniach na zboczach wulkanu. Wulkaniczny alert nadal ma jednak stopień maksymalny (czwarty - Awas), aktywność wulkanu jest stabilna i raczej niska. Coraz częściej myślę że raczej nie będzie powtórki z potężnej erupcji Agung w latach 1963-64. Zaczynam również powątpiewać że w kraterze wulkanu formuje się kopuła lawowa. To bardziej otwarta kolumna magmy nie stwarzająca większego zagrożenia.

Jak na wulkan słynący z destrukcyjnych erupcji obecna aktywność erupcyjna Agung NIE jest znacząca. 1 stycznia 2018 roku opad popiołu miał miejsce w wioskach Badeg, Yeha, Temukus, Besakih i Muncan. Warto jeszcze dodać że indonezyjska policja na kilka godzin przed zredukowaniem strefy zagrożenia na krótko zatrzymała dwójkę Australijczyków za wspinaczkę na wulkan.

Przysyłajcie mi zdjęcia z Waszych wulkanicznych wypraw na adres krawczykbart@yahoo.com. Możemy stworzyć wspólnie fajny materiał.

Tutaj galeria wulkanu Pacaya w Gwatemali - zdj. z 2 i 3 września 2016 roku, autor: Joanna Loesch.

https://photos.google.com/share/AF1QipMT3vYEniCW8OioiSjoBHHKlkhu6umPZKBHKLsWIrs2UV3kiLQD4VV-fhw__U00qg?key=Uld6WXFib2hyZVBwR1pIeWswYkd3eE1lbFU0RFFR

Swoją drogą wulkan Pacaya w dniach 24-26 grudnia 2017 roku był aktywny - eksplozje strombolijskie i wylew lawy na zachodnim zboczu stożka MacKenney.

Na zdj. Ryana Brennana wschód słońca nad wulkanem Agung widoczny z wulkanu Batur.

Czekam na kolejną porcję zdjęć, m.in. z Etiopii, w której przebywa w tej chwili mój znajomy.

Początek roku spokojny. 4 stycznia 2018 roku zarejestrowano silny sygnał termiczny z wulkanu Ambae (Vanuatu). Czyżby wznowienie aktywności erupcyjnej? Zapewne tak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz