piątek, 12 stycznia 2018

O podmorskiej erupcji wulkanu Havre

Erupcja podmorskiego wulkanu Havre (Nowa Zelandia, Wyspy Kermadec) w lipcu 2012 roku została uznana przez badaczy za największą podmorską (głębkooceaniczną) erupcję ryolitowej magmy. Uformowała ona pumeksową tratwę o powierzchni 400 kilometrów kwadratowych. Kalderę Havre (o średnicy blisko 4.5 km) i jej krawędzie badał w trakcie 11 zanurzeń i zmapował w 2015 roku autonomiczny podwodny robot Sentry, a ROV Jason (zdalnie sterowany pojazd) wykonał 12 nurkowań, robił zdjęcia, kręcił filmy i pobierał próbki. Lawa wydobywała się z 14 otworów erupcyjnych znajdujących się na głębokości od 900 do 1220 metrów, zaobserwowano fragmenty pumeksu o średnicy ponad 9 metrów. Erupcja Havre nie miała charakteru eksplozywnego, lecz lawowy, uformowała kopuły lawowe oraz emitowała popiół i wylewy lawy. Szacuje się że ponad 70% aktywności wulkanicznej na Ziemi ma miejsce pod wodą.

Największą podmorską erupcją była do tej pory erupcja Iriomotejima z 31 października 1924 roku (5 w skali VEI). Czyżby została zdetronizowana?

Link: https://www.marinetechnologynews.com/news/scientists-study-largest-underwater-555883

Niesamowite są zdjęcia aktywności erupcyjnej wulkanu Kadovar (Wyspy Schoutena, Papua Nowa Gwinea) wykonane 8 stycznia 2018 roku z łodzi przez Brandona Busera. Szczelina się przypuszczalnie poszerzyła, znaczący opad popiołu zasypuje wyspę, wokół Kadovar i na wyspie zarejestrowano SO2 (dwutlenek siarki). Dostałem informację od Kevina że w nocy 12 stycznia 2018 roku doszło do silnej erupcji szczeliny u podnóża wulkanu - powstał nowy skrawek lądu na północno-zachodniej stronie wyspy. Ewakuacja wszystkich mieszkańców tej małej wyspy wulkanicznej była właściwym rozwiązaniem. Zdj. Brandon Buser.

Link: https://us4.campaign-archive.com/?u=0391e5b77b3ec8dc327e96e6d&id=062c8e36be

EDIT: Po silnym trzęsieniu ziemi w Hondurasie (magnituda 7.6) mamy pierwszy w historii pomiarów rój trzęsień ziemi pod uśpionym wulkanem Tenorio w Kostaryce. Z tego powodu Park Narodowy Tenorio został czasowo zamknięty. Wulkan jest aktywny fumarolicznie, ale brak danych o jego erupcjach w czasach historycznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz