poniedziałek, 22 stycznia 2018

Czwarty stopień alarmu dla wulkanu Mayon

Podniesienie stopnia alarmu dla wulkanu Mayon (Luzon, Filipiny) w poniedziałek 22 stycznia 2017 roku, co oznacza rozciągnięcie strefy zagrożenia wokół wybuchającego wulkanu do 8 km. O godzinie 12.40 po południu lokalnego czasu wulkan wygenerował kolumnę erupcyjną o wysokości 10 km. Opad popiołu w Guinobatan i zero widoczności. Wszystkie szkoły zostały zamknięte, a lekcje w nich odwołane. Lotnisko w Legazpi zostało czasowo zamknięte. Zdj. Ion Ronan Lumawon i Monsi.

Zero widoczności w Guinobatan, Ligao, Camalig i Daraga z powodu opadu popiołu. Trwa ewakuacja ludzi z 8 kilometrowej strefy zagrożenia.

Po godzinie 21 wieczorem lokalnego czasu fontanny lawy z centralnego krateru Mayon osiągały wysokość 500-700 metrów generując obłok erupcyjny o wysokości 4 km.

Najsilniejsza jak dotąd erupcja Mayon (w ostatnich dekadach) miała miejsce w 1984 roku ze strefą zagrożenia wynoszącą 11 km.

Kadovar (Papua Nowa Gwinea) - Emitująca parę i gazy kopuła lawowa wulkanu Kadovar gwałtownie rośnie. Trzęsienia ziemi związane z obecną aktywnością erupcyjną tego wulkanu odczuwane są w Wewak i Madang. Wciąż istnieje ryzyko zapadnięcia się południowego zbocza Kadovar i wygenerowania fal tsunami. W weekend wulkanem targały umiarkowane eksplozje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz