niedziela, 31 marca 2013

Kaldera wulkanu Tambora - galeriaMarzec kończę postem specjalnym. W ostatnim czasie zachwycony filmem nakręconym w kalderze wulkanu Tambora na wyspie Sumbawa napisałem do Rika Stoetmana, organizatora wycieczek do wulkanu z prośbą o zdjęcia. Oto one. Gwoli przypomnienia, erupcja wulkanu Tambora 10 kwietnia 1815 roku była najsilniejszą erupcją wulkaniczną w ciągu ostatnich 10 000 lat, spowodowała globalne anomalie klimatyczne zwane Rokiem bez Lata i przyczyniła się do śmierci 71 000 ludzi (często cytowana liczba 92 000 może być przeszacowana). Kolumna erupcyjna nad wulkanem sięgnęła wówczas wysokości 43 km. Jedynie erupcja nowozelandzkiej kaldery Taupo w roku 186 dorównała furią erupcji Tambora. No i może jeszcze erupcja koreańskiego wulkanu Baekdu około roku 969 (6-7 w skali VEI).

http://wulkanyswiata.blogspot.com/2010/07/sumbawa-indonezja.html

Zdjęcia @ za zgodą Rika Stoetmana.

Warto zajrzeć na jego bloga, jeśli ktokolwiek z rodzimych eksploratorów zdecyduje się w przyszłości na wypad do jednej z najgłębszych i najbardziej malowniczych kalder na Ziemi. Rik oferuje zarówno wejście na wulkan i dotarcie do kaldery, jak i również zejście do niej i możliwość biwakowania/noclegu na dnie.

Link: http://visittambora.wordpress.com/#

NIUS: Trzęsienie ziemi o sile 4.9 miało miejsce na głębokości 20 km 10 km na zachód od kanaryjskiej wyspy El Hierro. Kryzys sejsmiczny zatem nadal trwa, choć ustały wulkaniczne drgania. Czasem zaglądam na stronę IGN i monitoruję sytuację licząc na to, że nastąpi wznowienie podmorskiej erupcji wulkanicznej El Hierro. 

2 komentarze:

  1. Zajrzałem na stronkę R.Stoetmana. Blog faktycznie ciekawy. Mnóstwo wspaniałych zdjęć. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki. Pozdrawiam również.

    Dla tych, którzy jeszcze nie obejrzeli:

    https://www.youtube.com/watch?v=SFKIWE7aWVo

    OdpowiedzUsuń