środa, 20 marca 2013

Projekt VolcanElectric Mask
Grupa chińskich projektantów opracowała projekt w postaci ogromnej kopuły, która miałaby za zadanie okryć wulkan jako tarcza chroniąca przed wyrzucanym popiołem i tefrą. Prototyp projektu został opracowany dla aktywnego meksykańskiego wulkanu Popocatepetl oddalonego od Mexico City o 70 km. W odległości od 10 do 30 km od jego krateru mieszka do 500 000 ludzi, zatem Popocatepetl jest w stanie wyrządzić wiele szkód i jednocześnie stanowić źródło odnawialnej energii. Kopuła została opracowana na wzór działania ludzkiego ciała czerpiąc specyficzne wzorce designerskie z układu nerwowego i skóry. Wewnątrz kopuły zwisają 'macki', które mają za zadanie monitorować temperaturę, przewidywać erupcje oraz absorbować dwutlenek węgla przeznaczony do produkcji suchego lodu. Kiedy wulkan byłby spokojny 'macki' miałyby za zadanie generować elektryczność z pary, która tworzy się gdy dochodzi do interakcji deszczówki z lawą. Kiedy erupcja ma nastąpić kopuła zamyka się, aby zatrzymać lawę i opad tefry i tym samym zapobiec dewastacji pobliskich miast. Suchy lód (zestalony dwutlenek węgla) zostałby wydalony, aby chronić 'macki' przed uszkodzeniem i chłodzić lawę. Po zakończeniu erupcji tefra zostanie zebrana przez kopułę i odesłana do przyszłego użytku przemysłowego. Wewnątrz kopuły znajdowałyby się jednostki badawcze, które pozwoliłyby naukowcom przewidywać erupcje wulkanu i ulepszać wytwarzanie energii za pośrednictwem aktywności wulkanicznej i geotermalnej. Brzmi prawie jak science-fiction. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Czy projekt okaże się li tylko kolejnym 'szalonym' projektem...

A co słychać u Popocatepetl? Wczoraj CENAPRED naliczył 95 małych i umiarkowanych emisji pary, gazu, czasem popiołu. Niektóre eksplozje wyrzucały rozżarzony materiał na odległość do 500 metrów i wygenerowały chmury erupcyjne sięgające wysokości 1 km.

Więcej tutaj:

http://inhabitat.com/volcano-mask-protects-cities-from-eruptions-and-generates-electricity-from-lava/volcano-skyscraper-2013-evolo-competition-5/?extend=1

4 komentarze:

 1. Projekt interesujący. Ale często teoria ma to do siebie, że gdy przechodzi w praktykę, to zawodzi na całej linii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim rodzi się pytanie czy znajdą się sponsorzy, którzy sfinansują owo przedsięwzięcie. Z drugiej strony w związku z tykającą bombą populacyjną oraz z coraz większym zapotrzebowaniem na energię nie dziwię się, że uwaga naukowców skupia się na wulkanach i jej pozyskiwaniu z wnętrza ziemi.

   Usuń
 2. "Kiedy erupcja ma nastąpić kopuła zamyka się, aby zatrzymać lawę" i lawa się zatrzymuje? tak po prostu? Czego to projektanci chińscy nie wymyślą:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zerknąłem na schematy i nie widzę, gdzie jest napisane z czego zbudowana jest chociażby warstwa absorbująca kopuły. Tefra zbierana przez kopułę, energia lawy jako źródło elektryczności dla miast otaczających Popo oraz wytwórstwo z tefry. Wszystko brzmi pięknie, ale coś czuję, że projekt ten zostanie tylko w sferze projektu... Inna sprawa, że Popocatepetl jest wulkanem przede wszystkim eksplozywnym, konstruującym kopuły lawowe. Wylewy lawy są na nim rzadkie.

  OdpowiedzUsuń