Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
sobota, 13 listopada 2010
Merapi update
Erupcja jawajskiego Merapi wkracza w trzeci tydzień. Ilość ofiar Merapi sięga już 206. Prezydent Susilo Bambang Yudhoyono określił wybuch Merapi mianem sytuacji kryzysowej. Drzewa kokosowe i tzw. salak pondoh (snake fruit trees) umierają od popiołu. 20 kilometrowa strefa od Merapi jest kompletnie martwa. W piątek 12 listopada chmura popiołu nad wulkanem sięgała wysokości 1 km. Odnotowano dwa spływy piroklastyczne w godzinach 12:54 i 17:38. Ten pierwszy trwał trzy minuty i pomknął na odległość 4 km od wulkanu. Lahary dotarły do wiosek w odległości 16 km od Merapi.
Filipiński Bulusan nadal wyrzuca z siebie obłok popiołu na wysokość 700-1000 metrów. Erupcja ta jest nad wyraz spokojna. Dwa miasta w pobliżu wulkanu (Irosin i Juban) otrzymały opad popiołu.
Aktywność Kluczewskiej Sopki na Kamczatce maleje po długiej (trwającej od sierpnia 2009 roku do listopada 2010) efuzywno-eksplozywnej erupcji. W wulkanie Bezymianny rośnie kopuła lawowa. Trwają: eksplozywno-efuzywna erupcja wulkanu Szywiełucz i eksplozywna wulkanu Karymsky.
Na fotografii kamczacki wulkan Karymsky i spływ piroklastyczny z Bulusan w trakcie erupcji w 2006 roku.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz