piątek, 1 czerwca 2018

Kolejna erupcja freatyczna jawajskiego wulkanu Merapi

1 czerwca o godzinie 8:20 WIB wulkan Merapi wybucha freatycznie generując pionowy obłok erupcyjny o wysokości 6 km. Trwająca przez dwie minuty erupcja spowodowała niewielkie pożary wegetacji na zalesionych zboczach wulkanu. Erupcji towarzyszyło wulkaniczno-tektoniczne trzęsienie ziemi wskazujące na obecność magmy na szacowanej głębokości 3 km. Nie wiadomo czy i kiedy dojdzie do erupcji magmowej Gunung Merapi.

Kilauea, niższa wschodnia strefa ryftu - fontanny lawy ze szczeliny nr 8 osiągają wysokość 60-80 metrów. Uformował się tam mały stożek rozbryzgowy o wysokości około 30 metrów. Aktywne pozostają także szczeliny nr 7/21 oraz 18, choć lawa z tej ostatniej przystopowała.

Lawa porusza się przez Leilani Estates i Lanipuna Gardens w kierunku Kapoho. Szybki wylew lawy przemieszcza się w Noni Farms w kierunku Waawaa. Zagrożone są tereny Government Beach Road, Kapoho Beach Lots & Vactionland i wskazana jest ewakuacja ich mieszkańców. 31 maja czoło wylewu lawy ze szczeliny numer 8 znajdowało się w odległości 3 km od obszaru Four Courners. Lawa zalała już sześć studni geotermalnych w elektrowni Puna Geothermal Plant.

Na zdjęciu Davida Gormana aktywność eksplozywna rzadko fotografowanego wulkanu Langila (Papua Nowa Gwinea) bodaj 27 maja 2018 roku.

W Dzień Dziecka oficjalnie zakończyła się erupcja wulkanu tarczowego Piton de la Fournaise (Reunion) - po trwającej ponad 18 godzin fazie odgazowania. Gwoli przypomnienia trwała ona od 27 kwietnia 2018 roku.

4 komentarze:

 1. Współczuję Ci przepisywania tych hawajskich nazw...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Islandzkie czy kamczackie są jeszcze trudniejsze, haha.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 2. Np: Eyjafjallajökull ... ostatnio zniszczyłem tym umysł pana od fizyki gdyż wypowiedziałem tą nazwę z pamięci :)

  OdpowiedzUsuń