1 czerwca o godzinie 8:20 WIB wulkan Merapi wybucha freatycznie generując pionowy obłok erupcyjny o wysokości 6 km. Trwająca przez dwie minuty erupcja spowodowała niewielkie pożary wegetacji na zalesionych zboczach wulkanu. Erupcji towarzyszyło wulkaniczno-tektoniczne trzęsienie ziemi wskazujące na obecność magmy na szacowanej głębokości 3 km. Nie wiadomo czy i kiedy dojdzie do erupcji magmowej Gunung Merapi.
Kilauea, niższa wschodnia strefa ryftu - fontanny lawy ze szczeliny nr 8 osiągają wysokość 60-80 metrów. Uformował się tam mały stożek rozbryzgowy o wysokości około 30 metrów. Aktywne pozostają także szczeliny nr 7/21 oraz 18, choć lawa z tej ostatniej przystopowała.
Lawa porusza się przez Leilani Estates i Lanipuna Gardens w kierunku Kapoho. Szybki wylew lawy przemieszcza się w Noni Farms w kierunku Waawaa. Zagrożone są tereny Government Beach Road, Kapoho Beach Lots & Vactionland i wskazana jest ewakuacja ich mieszkańców. 31 maja czoło wylewu lawy ze szczeliny numer 8 znajdowało się w odległości 3 km od obszaru Four Courners. Lawa zalała już sześć studni geotermalnych w elektrowni Puna Geothermal Plant.
Na zdjęciu Davida Gormana aktywność eksplozywna rzadko fotografowanego wulkanu Langila (Papua Nowa Gwinea) bodaj 27 maja 2018 roku.
W Dzień Dziecka oficjalnie zakończyła się erupcja wulkanu tarczowego Piton de la Fournaise (Reunion) - po trwającej ponad 18 godzin fazie odgazowania. Gwoli przypomnienia trwała ona od 27 kwietnia 2018 roku.
Współczuję Ci przepisywania tych hawajskich nazw...
OdpowiedzUsuńIslandzkie czy kamczackie są jeszcze trudniejsze, haha.
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
UsuńNp: Eyjafjallajökull ... ostatnio zniszczyłem tym umysł pana od fizyki gdyż wypowiedziałem tą nazwę z pamięci :)
OdpowiedzUsuń