wtorek, 26 czerwca 2018

Erupcja wulkanu tarczowego Sierra Negra na wyspie Isabela

26 czerwca godzinie 14.00 lokalnego czasu rozpoczęła się erupcja szczelinowa wulkanu tarczowego Sierra Negra na wyspie Isabela, archipelag Galapagos, Ekwador. To druga erupcja lawowa na Galapagos w czerwcu 2018 roku - po erupcji szczelinowej wulkanu La Cumbre na wyspie Fernandina 16 czerwca 2018 roku. Dwie erupcje szczelinowe na Galapagos w krótkim odstępie czasu - intrygujące. Erupcję poprzedził rój trzęsień ziemi (najsilniejsze o magnitudzie 4.6) na głębokościach 3-5 km będący prekursorem aktywności erupcyjnej. Otworzyły się szczeliny erupcyjne i fontanny lawy, liczne rzeki lawy płyną wewnątrz kaldery Sierra Negra i na północnym zboczu w kierunku zatoki Bahia Elizabeth. Zaobserwowano wysoką kolumnę erupcyjną. Ludność pobliskich terenów (50 osób) została ewakuowana do Puerto Villamil (20 km na południowy wschód od Sierra Negra). Zakaz dostępu dla turystów do wulkanu Sierra Negra i obszaru El Cura. Czekam na dalsze informacje i zdjęcia lepszej jakości. Zdj. Giancarlo Toti/ Clima Extremo.

Do ostatniej erupcji lawowej wulkanu Sierra Negra (inna nazwa Volcan Chico) doszło 23 października 2005 roku.

W kraterze wulkanu Cleveland (Aleuty, Alaska) pojawił się kolisty wylew lawy o średnicy około 80 metrów. 26 czerwca miała miejsce prawdopodobna emisja pary.

27 czerwca 2018 roku o godzinie 15.34 lokalnego czasu wulkan Shinmoedake (kompleks wulkaniczny Kirishima) wygenerował obłok popiołu i gazu o wysokości 2.2 km.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz